duvodu, proc nemusi vcely prezit zimu je cela rada, jako nejhlavnejsi bych videl likvidaci daneho vcelstva varroazou a nevhodne krmeni. varroa jak mozna vite je roztoc, ktery cizopasi na vcelim plodu, celkem rychle se mnozi a je schopen nejpozdeji behem 2-3 let zlikvidovat nelecene vcelstvo. puvodem pritahl nekde z indie, kde sice parazituje na vcele indicke, ale ta ma kratsi dobu vyvoje larev u delniciho plodu, takze je schopna s varroou koexistovat. roztoci se zivi ?krvi? vceliho plodu a ten se pak rodi oslabeny, nekdy zmrzaceny, takrka vzdy ma kratsi zivot. to je zejmena u zimni generace vcel pro vcelstvo pri vetsim zasazeni smrtici (vcela pres sezonu ma delku zivota cca 1 mesic, zimni generaci pres pul roku). u nas pouzivame nejvice vcelu kranskou (z duvodu nebodavosti, rozumneho hospodareni se zasobami pres zimu, nevelke rojivosti, rychleho rozvoje na jare..), ta s varroazou problem ma. pokud je mi znamo, tak se uz x let pracuje na slechteni kmenu vcel, ktere jsou varroatolerantni - zvladaji vedle ni zit bez leceni, ale je to beh na dlouhou trat a zatim se neproslycha, ze by se takhle slechtene vcely nejak oficialne uvedly do sirokeho chovu. samozrejme jsou druhy vcel, ktere se s varroazou vyporadavaji po svem, ale bohuzel maji vlastnosti, ktere je prilis nepredurcuji pro sirsi nasazeni v nasich krajich (vysoka rojivost, vysoka bodavost).
nevhodne krmeni - jak uz Lalina zminovala, v prubehu roku se meni snuska - tedy potrava, kterou si vcely mohou najit v prirode. jeste na uvod je treba pripomenout, ze vcely se zivi hlavne medem a pylem. obojiho sporada vcelstvo za rok mnoho desitek kilogramu. vcelar odebere jen mensi cast medu, vetsi spotrebuje vcelstvo pro svuj provoz. med ziskavaji zejmena z kvetoveho nektaru a take medovice - sladke stavy vylucovane nekterymi stromy/rostlinami bud primo nebo pres nektere druhy msic - ackoliv se to moc v siroke verejnosti nevi, toto je velmi vyznamny zdroj medu. medovicove medy obsahuji na rozdil od medu nektarovych vetsi mnozstvi mineralnich latek a popelovin/vlakniny :o), takze v pripade, ze vcelstvo zimuje primarne na techto zasobach a nema moznost proletu brzy na jare (za slunecneho dne se vcely prolitnou a vykadi), tak se muze stat, ze maji tak plne briska, ze si pokadi vnitrni prostor v ule a pak mohou padnou na nejakou sekundarni infekci (nosematoza napr.).
obcas se proslechne, ze v USA maji obrovske ztraty na vcelstvech, casto se to v posledni dobe dava do souvislosti s nemoci zhrouceni vcelstev (CCD=Colony Collapse Disorder), dosud neni zcela jasna pricina, mluvi se o kombinaci faktoru jako jsou nizka variabilita potravy, signaly z mobilnich a jinych siti, ale i krmeni
fruktozovym sirupem z kukurice. cert vi. nastesti u nas se o CCD nemluvi. mozna je to tim, ze jsou Cesi zpatecnicky narod (kteri vcelari konzervativneji) spolu s tim, ze nase krajina moc monokulturam nepreje... snad i leta budouci bude situace se vcelama u nas dobra.