Smyšlenka # 1: Ministr dopravy také „neuvažuje o tom, že by u dálnic odděloval zakázky na dálniční těleso, štěrk, asfalt a svodidla a k tomu zadával každých pět kilometrů dálnice jiné firmě“.
Fakta: Ústřední bod celého sporu. Péče o les není stavba dálnice. Lesy ČR nejsou továrna na dřevo. Pěstování lesa trvá desítky let a práce se musí průběžně přizpůsobovat proměnám přírodních podmínek.
Smyšlenka # 2: Dřevařské společnosti musí dodržovat lesní zákon a tzv. lesní hospodářský plán, takže nehrozí žádné škody.
Fakta: Každý hajný ví, že v mantinelech současného – slabého – lesního zákona lze o les vzorně pečovat, nebo se v něm chovat i postupovat bezohledně.
Smyšlenka # 3: Nezávislá komise doporučila, aby Lesy ČR prodávaly dřevo tzv. modelem P, tedy jinak než státní lesy v každé sousední zemi a než všichni soukromí vlastníci.
Fakta: Pět z osmi členů dotyčné komise tvořili reprezentanti právě těch firem, které na navrženém modelu vydělají a které jej aktivně prosazovaly.
Smyšlenka # 4: “Pan Drobil ani jeho poradce neměli se zpracováním koncepce nic společného.”
Fakta: Pavel Drobil byl jedním z členů komise za rok 2009. Pavel Drobil byl navíc předsedou dozorčí rady v době, kdy Lesy ČR koncepci připravovaly. Dozorčí rada s ní byla prokazatelně seznámena.
Smyšlenka # 5: „Způsob těžby a prodeje dřeva, který navrhuji, přinese státu o několik miliard více...Potvrzují to i výsledky jednoročních tendrů na rok 2011, ze kterých stát dostane o 3 miliardy víc než v loňském roce. “
Fakta: Cena dřeva rapidně roste. Proto samozřejmě roste i profit Lesů ČR – bez ohledu na to, jak prodávají dřevo.
Smyšlenka # 6: Lesy ČR nemohou prodávat dřevo ve vlastní režii, protože nemají manipulační sklady, stroje nebo nákladní vozy. Musely by do nich investovat miliardy korun.
Fakta: Nesmysl. Lesy ČR k prodeji dřeva žádné traktory ani sklady nepotřebují. Kácení dřeva a jeho vytažení z lesa by měly na starosti najaté firmy. Stejně jako v předchozích třech letech, kdy státní lesy prodávaly 50 % svého dřeva.
Smyšlenka # 7: Lesy ČR by musely najmout 2000 lidí, kdyby prodávaly dřevo ve vlastní režii a vypisovaly tendry na dílčí práce – sázení stromků, kácení a podobně.
Fakta: Nesmysl. Lesy ČR by kvůli prodeji dřeva ve vlastní režii potřebovaly pouze pár desítek obchodníků a pro každého pracovní stůl s počítačem.
Smyšlenka # 8: „Není pravda, že firmám se v systému 'P' (při pni) prodává dřevo, aniž by byla známa jeho kvalita.“
Fakta: NKÚ před několika lety varoval, že podobná pravidla (prodej nastojato) jsou pro stát nevýhodná. Revírník nemůže na místě kontrolovat každý pokácený strom. To nezvládne, protože má na starosti 1500-2000 hektarů lesa. Proto ostatní majitelé lesů nechávají dřevo svézt na jednu hromadu na lesní cestě (tzv. odvozní místo: OM), tam je roztřídí podle kvality a posléze prodají.