• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Odborníci se přou a sepisují se kvůli tomu dokonce petice. Má v české přírodě své místo trnovník akát, či nemá? Jaký druh rostlin či živočichů do naší přírody patří? A někteří bijí i na poplach: v současné přírodě se prý odehrává drama, které se nás může brzy bezprostředně týkat. Tím nebezpečím jsou takzvané invazní druhy rostlin či živočichů, kterým se sice jako „cizincům“ podařilo v evropské přírodě uchytit, ale jsou natolik agresivní, že by mohly způsobit vymírání původních druhů potřebných k udržení rovnováhy našeho přirozeného prostředí.

    A zřejmě je to natolik vážné, že se problémem začala zabývat i Evropská unie. Na jakési černé listině by se tím mohl ocitnout nejen neoblíbený bolševník velkolepý či plzák španělský, ale i rostliny, které do české přírody už neodmyslitelně patří. Jako právě trnovník akát.

    O regulaci české přírody, vývoji naší krajiny, lesních stromech, hrušni „bosková lahvice“, původních druzích, lidských zásazích do přírody, Karlu IV., baroku, bájné Šumavě a samozřejmě trnovníku akátu si ČESKÁ POZICE povídala s naším nejznámějším botanikem a dendrologem Václavem Větvičkou (76).

    Botanik Václav Větvička: Původního tady není vlastně nic | Česká pozice
    http://www.ceskapozice.cz/.../special-report/botanik-vaclav-vetvicka-puvodniho-tady-neni-vlastne-nic
    DAN9K
    DAN9K --- ---
    PATISLAV: Já myslím, že bychom měli všechny druhy vybít, pro jistotu. A navíc bychom se už nemuseli strachovat o jejich záchranu.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    IHNAT: přemýšlím, jak se na tuhle otázku dá smysluplně odpovědět a myslím že to nejde. Ta otázka sama je totiž tak nějak nesmyslná. To je jako ptát se proč je důležitá svoboda, neporušená příroda nebo dokonce sám život. No... není. Ve vesmírném měřítku není důležitého skoro nic pozemského. Ale relativismus ještě nikdy nic nezachránil a ničemu nepomohl.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    IHNAT: staci jako priklad tropicky lesy? pokud ti stacej rostliny... si vem, kolik lecivyho potencialu tam objevujou. v podstate harvestorum pod pilama
    IHNAT
    IHNAT --- ---
    EXCITE: Proc si myslis ze jsou druhy tak dulezite ze za jejich "zachranu" neni zadna cena dost vysoka?
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    EXCITE: tak si se predstav treba na Planete opic. z pohledu toho jedince, jehoz prostrednictvim zachovavaji genofond, ten pohled tak pekny neni. a nevysvetlis, ze je to "pro dobro druhu"
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SAJMONDEE: Pokud se povede někde v zoo zachránit druh, který člověk ve volné přírodě přivedl k vyhynutí nebo na jeho pokraj, myslím si že žádná cena není dost vysoká..
    SAJMONDEE
    SAJMONDEE --- ---
    EXCITE: ALE za jakou cenu?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SAJMONDEE: Ale teď je realita prostě taková a imho bude stoupat důležitost těch Zoo, ktrerý pochopěj svoji "novou" roli..
    SAJMONDEE
    SAJMONDEE --- ---
    EXCITE: prirozenost chodu prirody bych povazoval, kdyby se do ni clovek nenavazel ve svuj sobeckej prospech.
    DAHY
    DAHY --- ---
    Jinak mym snem je nekdy navstivit Durrell Wildlife Park na ostrove Jersey. Myslim, ze tenhle projekt jasne ukazuje, jakym smerem se vydat, aby se zoologicke zahrady nadobro odtrhly od svych viktorianskych korenu :)

    Durrell Wildlife Conservation Trust - An international charity saving species from extinction
    http://www.durrell.org/
    DAHY
    DAHY --- ---
    PATISLAV: Ja myslim, ze velkou vetsinu zvirat chovanejch v zoo (vyjimkou bude par velkejch savcu a nejaky ptaci) stejne nema beznej turista ve volny prirode sanci videt, takze bych se rozmachu safari turistiky nebal.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    IHNAT: Já souhlasím s tím, že aktuálně ta záchranná funkce ZOO není kdovíjaká, ale ten systém je vytvořený a je funkční a síť zahrad je tak obrovská, že je určitou zárukou přežití druhů zejména do budoucna. Já bych nepodceňoval ani tu turistickou/očumovací funkci - ono je to takové dvojsečné -> bylo by dobré, aby lidi místo do ZOO jezdili do volné přírody přímo mezi divoká zvířata? Na jednu stranu by to sice prospělo místním a možná by je to i přimělo si přírody-živitelky víc vážit, ale masivní turistika by taky mohla všechno úplně zlikvidovat, zejména menší a míň atraktivní faunu a flóru.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SAJMONDEE: no, to je dost takovej Klausovskej pohled, že člověk vlastně přírodu neničí, protože je sám příroda. Já ti trochu rozumím - v minulosti taky došlo k eliminaci některých druhů jedinci jiného druhu a dnes to nevypadá, že by to byl problém. A ano - i kdyby člověk vyhubil 90% života na Zemi a pak to zabalil taky, za pár (možná desítek) milionů let by to tu zase bujelo pestrým životem. Jenže já si za prvé nemyslím, že má člověk právo působit na biosféru s ničivostí slušně velkého asteroidu a za druhé bych si trochu sobecky přál, aby lidstvo přežilo - a to se imho může stát jedině, budou-li lidé žít s přírodou aspoň trochu v harmonii.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SAJMONDEE: přirozenost chodu přírody :D to si děláš prdel,že jo.. Pokud považuješ za přirozený působení člověka na přírodu, kterej má svědomí snad všechny vyhynulý živočišný druhy za posledních 200let.
    DAN9K
    DAN9K --- ---
    SAJMONDEE: ale kiwi je velmi přeživší pták, protože se dobře přizpůsobil životu na Novém Zélandu, kde mu nic nehrozí. Nehrajem si teď na bohy, když říkáma, že kiwi je vlastně mrzák, který si nezaslouží přežít, protože všude jinde by ho predátoři vybili?
    SAJMONDEE
    SAJMONDEE --- ---
    PATISLAV: no prave, z ruznych pohledu ZOO vrhaji ruzne plusy a minusy. je tezko rict, jestli je vic plusu pro zvirata. Z jednoho pokryteckeho pohledu lide udrzuji zachovani urcitych druhu zvirat za kazdou cenu. Nebylo by lepsi zachovat prirozenost chodu prirody a nechat neprizpusobive druhy vychcipat? Treba jako Kiwi ptaky na Novem Zelandu. Kiwi ptak je velmi vyjimecny ptak, ovsem velice neprezivsi, za coz mohou podminky ostrova, ke kterym se adaptoval (zadnej predator, tak na co umet litat, naucit se zdrhat).
    ja myslim ze rovnovaha prirody je dost silna ku preziti bez ptaku Kiwi. ale tohle je jen jeden priklad, patrne jich bude vice. Podle me si hrajem na bohy.
    z jedny strany vidim pozitiva, za nasi snahu (a uspechy), z jineho pohledu mi to prijde jako drezura.
    KUATO
    KUATO --- ---
    IHNAT: rekl bych, ze v zoo zijou ty zvirata (alespon vetsina z nich) v mnohem priznivejsich podminkach. navic jako jedno z velkych plus pro zoo vidim to, ze zoo prave opakovane verejne upozornuji na nebezpeci vyhynuti nekterych zivocisnych druhu, coz napomaha tomu, aby civilizovane zeme pomahaly zemim rozvojovym prave v aktivni ochrane, at uz formou penez, treningu strazcu parku, dodavanim techniky..
    IHNAT
    IHNAT --- ---
    DAN9K: Mel jsem na mysli pozitiva pro zvirata, podle me je ta zachrana velmi sporna.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    IHNAT: Cirkusy zachraňují druhy jo?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam