• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Do Česka se po 60 letech vrátila kočka divoká. Vypadá jako mourek | Zprávy z domova | Lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/...406_ln_domov_hm&fb_action_ids=774205799264985&fb_action_types=og.recommends
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Amazonie se otevřela těžařům. Ekvádor smetl referendum za záchranu lesů - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/...chranu-lesu-v-amazonii-pfv-/zahranicni.aspx?c=A140507_202743_zahranicni_zt
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Peking po létech vyslyšel výzvy mezinárodního společenství a uznal, že praxe lovu a konzumace ohrožených druhů představuje "globální hrozbu". Novela trestního zákoníku tuto praxi zakazuje v případě 420 ohrožených druhů. Konzumace pand, nosorožců, opic, černých medvědů, pásovců a žraloků souvisí buď s tradiční medicínou, nebo kuchyní. Tresty za porušení zákona se pohybují v rozmezí 3-10 let odnětí svobody nepodmíněně.

    V tradiční medicíně se používaly rohy z nosorožce nebo žraločí ploutve. Obojí je nyní také zakázáno.Číňané tradičně věří, že polévka z velké želvy přináší dlouhověkost, konzumace medvědí tlapy prospívá sexualitě, prášek z rohu nosorožce má léčit horečku, epilepsii, malárii, otravy a boláky.

    White Wolf: China bans the hunting and trading of 420 animal species at risk of extinction
    http://www.whitewolfpack.com/2014/04/china-bans-hunting-and-trading-of-420.html
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    Nová těžba ropy a břidličného plynu prudce zvýšila riziko zemětřesení – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/...-nova-tezba-ropy-a-bridlicneho-plynu-prudce-zvysila-riziko-zemetreseni.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V Německu se bude rozšiřovat území, do něhož nebude moci zasahovat člověk. Plyne to ze studie zveřejněné v pondělí Spolkovým úřadem pro ochranu přírody (BfN). Dvě třetiny Němců mají za to, že příroda bez zásahu lidstva je příjemnější než uměle vytvářená krajina.
    (...)
    Společně se zájmem o rozšíření divočiny v Německu stojí Němci i o návrat původních živočišných druhů. Mimořádně oblíbený je podle BfN bobr, jehož návrat do volné přírody podporuje 67 procent Němců, a rys, jehož návrat by uvítalo 64 procent obyvatel.

    Němci chtějí část země změnit v divočinu – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/334741-nemci-chteji-cast-zeme-zmenit-v-divocinu.html
    IHNAT
    IHNAT --- ---
    Ahoj, ve světozoru budou promítat skvělej dokument o divočině.
    Vlčí hory (Kino Světozor)
    http://www.kinosvetozor.cz/cz/program/filmy/6628/Vlci-hory/
    IHNAT
    IHNAT --- ---
    SAJMONDEE: Jako reklamní kampaň je to dobrý, jinak je to blbost a příklad greenwashingu.
    SAJMONDEE
    SAJMONDEE --- ---
    Příliš temné noci? Švédská firma chce rozsvítit Měsíc – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/veda-skoly/333939-prilis-temne-noci-svedska-firma-chce-rozsvitit-mesic.html
    myslite ze je takovy projekt mozny a prospesny?
    prestoze v tomto clanku zminuji, ze by se projekt vyvijel postupne, tak aby zive organizmy meli cas si privyknout, tak si myslim, ze je projekt trochu silenej. Pesimisticky neverim, ze by si organizmy lehce zvykly. myslim ze je to extremni zasah, prestoze by to usetrilo spoustu energie a nevypousteli bychom tolik CO2.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dálnice přes Český ráj nebude. Je drahá a zbytečná, tvrdí ministerstvo - iDNES.cz
    http://liberec.idnes.cz/...y-raj-nebude-diw-/liberec-zpravy.aspx?c=A140416_112934_liberec-zpravy_ddt

    Dlouholetí odpůrci dálnice Českým rájem mohou začít pomalu slavit. Nebude se totiž stavět. Podle ministerstva pro místní rozvoj dálnice není potřeba a je drahá. Dostatečných řešením je podle studie, kterou si nechalo ministerstvo zpracovat, dvoupruh s občasným třípruhem pro předjíždění.

    ***

    Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Vyhlášena byla roku 1955 a v roce 2002 došlo vládním nařízením k jejímu rozšíření o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Zaujímá území o rozloze cca 181,5 km².Při 50letém výročí byl Českému ráji přidělen status Geopark UNESCO.

    Chráněná krajinná oblast Český ráj – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Chr%C3%A1n%C4%9Bn%C3%A1_krajinn%C3%A1_oblast_%C4%8Cesk%C3%BD_r%C3%A1j
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---


    Loňský nejvzácnější opeřenec v Česku se vrací do přírody

    Jeden exemplář pěnice malé pozorovali loni ve volné přírodě pouze ve Španělsku a na našem území – na střední Moravě. Nečekaně se objevila v listopadu u sádek Hradeckého rybníka v Tovačově na Přerovsku. Podle odborníků se stala minulý rok nejvzácnějším ptákem zjištěným v České republice. Výskyt pěnice malé v Česku se stal podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiřího Šafránka velkým překvapením nejen pro naše ornitology, ale i pro pozorovatele ptáků v celé Evropě.

    Pěnici malou objevil loni 16. listopadu ornitolog a cestovatel Lubomír Doupal z Olomouce v keřích u Hradeckého rybníka. Podle odborníků byl vůbec prvním člověkem, který ji kdy v České republice pozoroval.

    Drobného ptáka po několika dnech odchytili pracovníci Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově, kteří ho umístili do záchranné stanice. Nakonec byla pěnice malá převezena do plzeňské zoo.„Je to teplomilný pták, který by asi u nás zimu ve volné přírodě nepřečkal,“ poznamenal Šafránek.A v zoologické zahradě v Plzni mají bohaté zkušenosti s chovem drobných hmyzožravých pěvců. Ornitologové pěnici vrátí v pátek zpět do volné přírody, na místo, kde byla odchycena.„Na cestu dostane drobný hliníkový kroužek pro případ, že bude někde opět odchycena,“ řekl Právu Šafránek.

    Pěnice malé hnízdí podle něho ve Střední Asii, od Kaspického moře přes Írán, na jihu Mongolska až po severozápadní Čínu a na zimu táhnou do Indie, na Arabský poloostrov a do severovýchodní Afriky. Do Evropy se velmi vzácně zatoulají mladí nezkušení ptáci v době podzimního tahu.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tokio překvapivě respektuje verdikt mezinárodního tribunálu, který jej vyzval k okamžitému ukončení lovu velryb ve vodách Antarktidy.

    Zákaz lovu velryb prospěje všem, i potrestanému Japonsku | Česká pozice
    http://www.ceskapozice.cz/...vetove-udalosti/zakaz-lovu-velryb-prospeje-vsem-i-potrestanemu-japonsku
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    Senátoři předložili vlastní zákon o Národním parku Šumava - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senatori-predlozili-vlastni-zakon-o-narodnim-parku-sumava
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    KEVIN00: Pravda pravdoucí, když jsme se bili o certifikát EMS, dost lidí čučelo, že do skla nepatří drátěný sklo a zářivky,do plastů guma:-)
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Sedm nejčastějších omylů při třídění odpadu - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sedm-nejcastejsich-omylu-pri-trideni-odpadu
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Britská armáda během uplynulých tří let zabila celkem 28 tisíc zvířat. Ne všechny živočichy ovšem vyhodila do povětří, na některých například testovala různé jedy.

    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/...rmada-exploze-prasata-dn8-/zahranicni.aspx?c=A140327_114835_zahranicni_aha
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Odborníci se přou a sepisují se kvůli tomu dokonce petice. Má v české přírodě své místo trnovník akát, či nemá? Jaký druh rostlin či živočichů do naší přírody patří? A někteří bijí i na poplach: v současné přírodě se prý odehrává drama, které se nás může brzy bezprostředně týkat. Tím nebezpečím jsou takzvané invazní druhy rostlin či živočichů, kterým se sice jako „cizincům“ podařilo v evropské přírodě uchytit, ale jsou natolik agresivní, že by mohly způsobit vymírání původních druhů potřebných k udržení rovnováhy našeho přirozeného prostředí.

    A zřejmě je to natolik vážné, že se problémem začala zabývat i Evropská unie. Na jakési černé listině by se tím mohl ocitnout nejen neoblíbený bolševník velkolepý či plzák španělský, ale i rostliny, které do české přírody už neodmyslitelně patří. Jako právě trnovník akát.

    O regulaci české přírody, vývoji naší krajiny, lesních stromech, hrušni „bosková lahvice“, původních druzích, lidských zásazích do přírody, Karlu IV., baroku, bájné Šumavě a samozřejmě trnovníku akátu si ČESKÁ POZICE povídala s naším nejznámějším botanikem a dendrologem Václavem Větvičkou (76).

    Botanik Václav Větvička: Původního tady není vlastně nic | Česká pozice
    http://www.ceskapozice.cz/.../special-report/botanik-vaclav-vetvicka-puvodniho-tady-neni-vlastne-nic
    DAN9K
    DAN9K --- ---
    PATISLAV: Já myslím, že bychom měli všechny druhy vybít, pro jistotu. A navíc bychom se už nemuseli strachovat o jejich záchranu.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    IHNAT: přemýšlím, jak se na tuhle otázku dá smysluplně odpovědět a myslím že to nejde. Ta otázka sama je totiž tak nějak nesmyslná. To je jako ptát se proč je důležitá svoboda, neporušená příroda nebo dokonce sám život. No... není. Ve vesmírném měřítku není důležitého skoro nic pozemského. Ale relativismus ještě nikdy nic nezachránil a ničemu nepomohl.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    IHNAT: staci jako priklad tropicky lesy? pokud ti stacej rostliny... si vem, kolik lecivyho potencialu tam objevujou. v podstate harvestorum pod pilama
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam