MANFRED: Ad ty chemikálie:
Velkou ranou pro biotechnologický průmysl může být nedávné oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO), že glyfosát, nejpoužívanější herbicid na světě, má zřejmě karcinogenní účinky. Herbicid, součást známého přípravku Roundup firmy Monsanto, je často používán na polích, kde rostou geneticky modifikované plodiny. Úprava genů totiž těmto plodinám propůjčuje proti Roundupu odolnost, takže když farmář tímto tzv. totálním herbicidem postříká pole, zahyne na něm vše kromě modifikované úrody.
Biotechnologické firmy v čele s Monsantem vždy obhajovaly nasazení totálních herbicidů jednoduchým argumentem: účinkují tak efektivně, že se díky nim snižuje celkové množství chemikálií používaných pro boj s plevely. A v obhajobě glyfosátu pokračují firmy i nyní. Představitelé Monstanta výzkum provedený pod patronací WHO zpochybnili a Světovou zdravotnickou organizaci obvinili ze zkreslování dat.
Výzkum WHO dospěl k závěru, že je glyfosát je karcinogenní pro zvířata. Důkazy, že to platí i u člověka, jsou limitované, proto byl přípravek zařazen do kategorie 2A – pravděpodobně karcinogenní. Podle Monsanta však výzkum nebral v potaz studie, které byly s tímto zjištěním v rozporu, a za „slabé“ označili důkazy i někteří vědci z univerzit. Představitelé WHO kritiku odmítají.
Co tedy bude dál? Jak píše časopis Nature, úřady se nyní musejí rozhodnout, jak s poznatky WHO naloží. Například americká EPA bezpečnost glyfosátu nezávisle prověřuje a již oznámila, že výsledkům WHO bude věnovat velkou pozornost.
Widely used herbicide linked to cancer : Nature News & Comment
http://www.nature.com/news/widely-used-herbicide-linked-to-cancer-1.17181