• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SCHWEPZ: říká se, že do jezera v Mostě unikají z podloží nějaký srajdy... jestli je to pravda, netuším. možný to ale je. mokřady na Radovesické jsou zajímavější. zatopit všechny lomy by byla dost halda a možná i geologicky oříšek pro svah Krušných hor. o vlivu na klima nemluvě :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    VODOMERKA: to jako jeden z autorů války v Iráku, více prezident Dick Cheney, který měl akcie jak ve zbrojařských firmách (Lockheed Martin, etc.) tak v těch, co dostali miliardy za rekonstrukci, když to tomahawky rozbili (Haliburton). Tenhle princip - nihil novum sub sole ,-)

    MANFRED: díky za info. Mě se právě ta idea s jezery od začátku líbí :-) návrat ptactva by byl příjemný bonus ,)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    MANFRED: ne nadarmo vlastní bývalý management lomů rekultivační firmy... Radovesická výsypka je jejich noční můra :)
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ:
    S plochama po dolech etc. vcelku mám něco zkušeností.
    Svýho času jsem se tim trochu zabejval a narazil jsem na názor, že nejlíp to dopadne, když se to zhruba srovná, naveze se tam zemina (teorie je, že když se zakládá důl, ornice etc. se uskladní a použije při rekultivaci, ale většinou to skončí u rekultivace zahrad a tak lidí, co maj známý nebo prachy:-/) a nechá se to bejt. Naštěstí nebo bohužel je tady dost místa, tak to šlo zkusit.
    Aplikováno to vypadá po 25 letech líp než rekultivovaná srovnávací plocha, nejsou tam druhy jenž momentálně někdo potřebuje prodat, tudíž se tam nasázely, a bude to mít minimálně stejnou pestrost jako ona. Akorát tam vyrostly hezký stromy, takže to tam drancujou zloději dřeva (u nás silně rozšíření), což je tim, že se to násilně nenaplácalo na sebe, aby se udalo co nejvíc sazenic, ale jelo to přirozenym výběrem, a taky je to průchozí, což vedlejší džungle po rekultivaci není (a bojujou tam s bolševníkem, netykavkou a křídlatkou :-). Zato tam vede cyklostezka :-).
    Taky tam muže bydlet něco, na co při rekultivacích nikdo nemyslí, jako třeba břehule.

    Má to zásadní chybu, která znemožňuje to používat neboť je to vada fatální.
    Nejde tam uvalit dostatečný množství peněz, zadat zakázky firmám, dotace, finance na následnou péči (vosekávání u sazenic) a taky z toho nekouká žádná sláva. Efekt rekultivací že to je zelený po dvou letech a hezký z dálky tam nejni, ona ta chtěná rychlost efektu souvisí s tim, že volby jsou docela často :-).
    Takže už s tim ani nikdo nezkouší moc operovat. Ono celkově, když se člověk podívá na tyhle témata a muže nahlídnout do toho podstatnýho na nich, tedy do toků peněz (zbytek je ideologie), tak by docela skočil do zdi....

    Ty jezera, to je dobrý, pokud se na to nenalepí betonová lobby, plány na nereálný využití typu "Perla poohří",sliby spousty pracovních míst (rozesmála mne teba půjčovna loděk), spekulace s okolními pozemky a další fujtajbl, což se tady děje.
    Momentálně teda čekám, kde to tady dovolej dolařum rozkopat, protože se zdá, že politická situace je pro ně příznivá :-/ a místní uhlobaron je zdatný vyděrač.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: v případě té masivní povrchové těžby uhlí je ta rekultivace trochu jinde, než u menších lomů třeba na písek nebo kámen; v tomto kontextu mě ale zaujalo, jak pozitivně vyzněly některé možnosti rekultivací - četl jsem pár článků, které - lapidárně řečeno - ukazovaly, že když se rekultivace udělá dobře, že je to "ještě hezčí místo" a biodiverzita naroste. Je to členitější, sukcese všech možných náletů bylin a stromů, "schovky" pro živočichy...najednou se do lomu vrátíš za deset let a je to krásný pohled na mladé stromky, keře, bylinné patro plné motýlů, sem tam jezírko. Zajímalo by mě třeba, jestli jsou nějaké plány na celkovou rekultivaci té mostecké pánve, třeba síť jezer.

    Rekultivace vápencových lomů / Časopis Vesmír / 83, 315, 2004/6 / vesmir.cz
    http://casopis.vesmir.cz/clanek/rekultivace-vapencovych-lomu
    Spontánní sukcese a rekultivace v lomech
    http://web.natur.cuni.cz/zoologie/BP_Podzim_29/Borska.pdf
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Jak hodnotí myslivci z jihozápadních Čech existenci rysa ostrovida v honitbách? - Šelmy.cz
    http://www.selmy.cz/...k-hodnoti-myslivci-z-jihozapadnich-cech-existenci-rysa-ostrovida-v-honitbach/
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Bohužel nechtít neznamená, že se tak jednak neděje, jednak což je horší, že se s tim něco účinnýho dělá. Je v tom nakýblováno příliž mnoho zájmových skupin a bohužel, peníze.
    A mnohdy to dopadá trochu jinak, než si někdo u stolu nalinkoval, viz třeba ochrana dravců kontra populace koroptví, křepelek, tetřívků a bekasin na lokalitě, kterou tak nějak sleduju. No, lišek a "zahnutejch zobáků", těch tam pravda teď je dost, ten zbytek to nedal. Vlivem toho se z lišek staly lišky domácí, prolézající odpadkáče apod. U mne docela cvokhaus.
    DAHY
    DAHY --- ---
    MANFRED: Ja myslim, ze je v tom celkem jasno. Nikdo nechce invazni druhy, ktery zpusobujou citelny ekologicky skody, cili koncepce je ochrana biodiverzity.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Ono chtělo by si to ujasnit, co vlastně chceme. Jak tomu chybí koncepce, připomíná to vaření psa a čičinky :-)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zelí se podobně jako ostatní druhy zeleniny např. květák či dokonce mladé révové listy kvasilo na zimu. Mléčné kvašení se bylo nejspíš od hlubokého pravěku praktikováno mezi Německem, Polskem, Bulharskem až kamsi do Mongolska, Číny a Koreje. Každá zdravá jednoduchá kuchyně budoucnosti se bez něj neobejde. Zelí se krouhalo a nakládalo do keramických soudků. Mnoho lidí to dělá dodnes. Kdo měl brambory, zelí a cibuli, přežil.

    K této minimalistické kombinaci je nutné přičíst jablka, česnek a pak něco sladkého – nejspíš sušené hrušky, anebo téměř univerzálně rozšířená švestková povidla. Součástí jídelníčku býval tmavý chléb, máslo, vajíčka a vepřové sádlo či slanina. Výčet by nebyl úplný bez nějakého druhu kořalky vyráběné nejčastěji ze švestek. Byl to lék, který doplňoval prostou stravu. Na této dietě lidé žili a těžce pracovali celé roky. Dvě důležité plodiny však bylo nutné vypěstovat ve větším měřítku na poli – obilí, nejčastěji pšenici a žito – a luštěniny jako byl hrách či čočka. Stará česká kuchyně byla založená na různých druzích hrachu podobně jako země Blízkého východu pracují s různými druhy čočky. A kopr, ten se využíval už od hlubokého pravěku.

    (z nové knihy doc. Cílka "Res rustica Bohemica", která má vyjít v atlantickém zámoří)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MANFRED: strdí plná taky! A představ si praotce Eskymáka, jak je vede na sveer za stády Sobů po posledním glaciálu! Buď rád za cibuli, zelí a brambory, krásy mírného pásu!

    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ:
    A to je ta země zaslíbená,
    bolševičníků, netykavek a šakalů plná
    :-)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    jen houšť!

    V lesích a na loukách v okolí Šternberka se objevili šakali | Příroda
    http://www.rozhlas.cz/...zprava/v-lesich-a-na-loukach-v-okoli-sternberka-se-objevili-sakali--1542857
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Washington - Potravinový řetězec světových oceánů je ohrožen. Kvůli vypouštění skleníkových plynů, nadměrnému rybolovu a znečištění vody. Na základě 632 experimentů provedených ve všech světových mořích - od tropických oblastí až po ty arktické -, vědci zjistili, že klimatické změny oslabují rozmanitost a početnost druhů mořských živočichů.

    http://zpravy.aktualne.cz/...zuji-potravinovy-retezec-v-oceanech/r~f11e9f9c718811e5b286002590604f2e/
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    Ornitologové poprvé po půl století objevili vzácného ledňáčka, vzápětí ho zabili – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/...ove-poprve-po-pul-stoleti-objevili-vzacneho-lednacka-vzapeti-ho-zabili.html
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    EWUSHA: Hlavně ať nevymyslí něco se zbytkama jídla (jsme teda ten úspěšnej region), zničilo by to populaci mých prasat smetištních, milujících pomeranče :-). Sobotní hon nedaleko, jeden smetištní kanec 130kg, jeden myslivec s rozpáranou nohou (koleno upgade), bohužel jeden českej fousek ale snad to dá..škoda že nemohl rozpárat ty idioty z vedení svazu.
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Jednotlivé krajské úřady právě připravují své plány, jak nakládat s odpady v následujících deseti letech. A plánují, co se již v sousedních zemích neosvědčilo: málo recyklovat a vše ostatní pálit. Zatímco spalování odpadků je velmi nákladné a vede ke zvýšení účtů domácností za odpad, vyšší recyklací naopak účty za odpad klesají.

    Právě nyní můžete připomínkovat krajské návrhy plánů odpadového hospodářství, které na deset let určí, v jaké míře se bude odpad recyklovat a jak moc pálit. Využijte toho hned teď.

    Chci recyklovat! - Hnutí DUHA
    http://www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat/

    Za odpady si připlatíme. Liberecko prý musí do deseti let zvýšit kapacitu své spalovny, případně více odpadků spalovat v jiných zařízeních, plánuje kraj. Pokud by však na Liberecku zvýšili současnou podprůměrnou recyklaci a snížili množství zbytkových směsných odpadků na úroveň úspěšných západoevropských regionů, zela by liberecká spalovna poloprázdná. Podepište on-line petici proti hrozícímu zdražení poplatků za odpad. Jen do této neděle (11.10.)!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam