• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    IRKA
    IRKA --- ---
    EWUSHA: Já ješte přihodím web spolku, který tu obnovu iniciuje, ať je tu pohled i z té druhé strany. Vřesová studánka je poutním místem, občas se tam konají mše a křesťani by tam asi chtěli mít nějaké to zázemí. Na žádný velký byznys to nevypadá. Chata tam v minulosti stávala. Mají tam nahozené i technické parametry stavby (víceméně soběstačná) i nějaký posudek z hlediska dopadu na okolní přírodu:
    http://vresovastudanka.cz/projekt-obnovy/ochrana-prirody/
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    EWUSHA: Ja bych takovou vec hrozne rad podporil, ale kdyz tam ctu "Hnuti Duha" - cucham v tom prvoligovou zmrdovinu (tak jako mnohokrat v minulosti).
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Zabraňme devastaci jedinečné přírody Vřesové studánky
    http://www.zachranmevresovoustudanku.cz/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dnes je Světový den divoké přírody!

    Momentálně "divočina" pokrývá 0,3 % území republiky.
    Prales, rašeliniště, sklaní města, ...divočina je bezzásahové místo které je vyčleněno v rámci každého CHKO v ČR...

    a pokud by někdo chtěl přiložit ruku k dílu a smysluplně konat např. v místech vznikajícího pralesa v Bílých Karpatech, přihlašte se tady:

    Týdny pro divočinu | Česká divočina
    http://ceskadivocina.cz/tydny-pro-divocinu/

    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Inspekce dala Národnímu parku Šumava pokutu za kácení u Smrčiny - ČeskéNoviny.cz
    http://www.ceskenoviny.cz/...nimu-parku-sumava-pokutu-za-kaceni-u-smrciny/1319690#.VtGQzIZ_y_Y.email
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Tak už i v češtině
    Lukáš Senft: Amazonie – srdce temnoty - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/clanek/22449-amazonie-srdce-temnoty
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    Kniha od dávného klasika ochrany přírody... snad nebyla...

    http://vancouverislandstyle.com/...tent/uploads/2011/06/The-Men-Of-The-Last-Frontier-by-grey-owl.pdf

    Grey Owl - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Grey_Owl
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Česko je o krok blíž soudu kvůli nedoplněnému seznamu evropských chráněných území. Podle zjištění ČTK Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s Českou republikou pro porušení evropského práva. Vláda totiž na svém prvním únorovém zasedání na seznam nezařadila lokality údolí Labe u Hřenska a Louky u Přelouče, což Brusel několik let po ČR požaduje. Ministr životního prostředí Richard Brabec ČTK řekl, že o postoji Komise bude informovat vládu.
    Evropská komise už Česku hrozí kvůli seznamu přírodních lokalit - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...odajstvi/zpravy/evropska-komise-uz-cesku-hrozi-kvuli-seznamu-prirodnich-lokalit
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Čtvrtstoletí Národního parku Šumava – Vývoj horské smrčiny | Česká divočina
    http://ceskadivocina.cz/project/ctvrtstoleti-narodniho-parku-sumava-vyvoj-horske-smrciny/

    Obnoví se les sám nebo mu musí člověk pomoci? To je jedna z otázek, na nám horská smrčina na Šumavě už dala jasnou odpověď.

    Horskou smrčinou jsou nazývány lesy, vyskytující se na Šumavě nad 1200 metrů nad mořem. Kvůli drsným životním podmínkám se v těchto nadmořských výškách objevují převážně dvě dřeviny, dominantní smrk ztepilý doplněný jeřábem ptačím. Největším územím horských smrčin, které se ponechaly přirozenému vývoji po kůrovcovém žíru, jsou oblasti Modravských slatí, Velká a Malá Mokrůvka a kar Plešného jezera. Tyto plochy byly napadeny lýkožroutem smrkovým (kůrovcem) v polovině devadesátých let.

    „Rozhodnout o bezzásahovosti bylo tehdy velmi těžké. Rozhořely se vášně, které neutichly dodnes a spoustu věcí, které se v rozpadajícím lese dějí, jsme pouze tušili. Dnes už ale mnohé děje, o kterých se diskutovalo, například to, jestli se les sám dokáže obnovit a jak bude vypadat, nebo jakou úlohu mají pionýrské dřeviny, můžeme s určitostí popsat a hlavně je můžeme sledovat na vlastní oči,“ tvrdí ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, který v polovině 90 let prosazoval bezzásahovost a přirozený vývoj horské smrčiny na Modravsku.

    „Odborníci se tehdy domnívali, že obnova proběhne podle velkého vývojového cyklu lesa, tedy že po odumření horního stromového patra na plochu nalétnou nejdříve pionýrské dřeviny, jako bříza, osika, jeřáb a další. Tyto dřeviny času připraví plochu pro vývoj náročnějších druhů, jako je smrk, který se do porostu navrátí po delší době. Teď už ale víme, že smrk si dokáže vytvářet tak zvanou banku zmlazení, která roste v podrostu dospělého lesa. Les je tak neustále připravený na disturbance, tedy na rozpad horního stromového patra. Odumření dospělých stromů umožní přístup světla do podrostu a malé stromky, které doposud čekali v zástinu na svoji šanci, ji prosvůj růst dostanou. Díky prosvětlení lesa se v těchto porostech také zvýší zastoupení jeřábu ptačího,“ vysvětluje ekolog lesa Správy Národního parku Šumava Jaroslav Červenka.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Česká republika je jedním z nejlepších míst pro život na planetě. Myslí si to aspoň profesor David Storch, ředitel Centra pro teoretická studia.
    Centrum pro teoretická studia
    http://www.cts.cuni.cz/storch.html
    Prof. David Storch, Ph.D. (1970) je biolog. Zabývá se makroekologií, biodiverzitou a ekologickou teorií. Přednáší na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a externě na přírodovědeckých fakultách univerzit v Českých Budějovicích a v Olomouci. Je spoluautorem knih "Jak se dělá evoluce", "Úvod do současné ekologie"
    a "Biologie krajiny - biotopy České republiky", a editorem knihy "Scaling Biodiversity", vydané nakladatelstvím Cambridge University Press. Je předsedou výboru České společnosti pro ekologii a editorem časopisu Ecology Letters.

    (...) Výrazně se snižuje druhové bohatství. Například sysel, který byl dříve naprosto běžný, se dnes vyskytuje nanejvýš na letištích nebo golfových hřištích. Krajina, kterou měl rád, zmizela. I křeček je dnes už vzácné zvíře. Spousta druhů dokonce vymřela. Na úrovni celé České republiky nám před očima vymírají různé druhy motýlů a bezobratlých živočichů. Pravdou je, že se ale jiné druhy šíří, jako například krkavci nebo husy velké. Změny, které se dějí, nejsou vždy negativní.

    (...) Člověk přírodu udržoval bezlesou po tisíce let. Když ji ale necháte ladem, tak zaroste. Nejprve křovím a pak lesem. Zásah člověka dal vzniknout písčinkám, loukám, mokřadům, na nichž je navázáno množství organismů. Problém je, že část přírody se dnes nechává úplně bez povšimnutí a vzniká divočina. Druhá část se ale naopak obhospodařuje tak intenzivně, že už tam nic jiného nemůže žít, ať už mluvíme o polích, nebo rybnících. Ty jsou totiž dalším problémem České republiky. Chovají se v nich kapři takovým způsobem, že nic jiného tam nežije.

    (...) V Evropě je situace obdobná jako v České republice. Největším problémem je zarůstání a úbytek tradiční zemědělské krajiny, což se týká zčásti i Severní Ameriky. V tropických oblastech je to ale přesně naopak. U nás ohrožuje přírodu odchod člověka, v tropech je to právě jeho zásah. Čím blíže rovníku, tak je přitom rozmanitost organismů větší.

    (...) Zemědělce trvale přítomné v krajině už asi nenavrátíme. Samozřejmě existují ekofarmy, které sice mohou věci pomoci, ale je jich málo. Navíc tam, kde se už intenzivně hospodaří, se většinou od toho neustoupí. Možný způsob v zachraňování tohoto typu prostředí vidím ve vypouštění větších zvířat do přírody, jako jsou koně nebo zubři, což už se místy děje. Tato zvířata dokážou udržovat jemnozrnnou mozaiku stejně, jako to uměl dříve zemědělec.

    (...) K nám v poslední době přišla spousta zvířat, nejenom lidé. V létě moje studentka, která má v Polabí fotopasti, pořídila spoustu krásných fotek šakala. To je typický migrant z Balkánu, který přišel, v souvislosti s oteplováním. Šíří se třeba kudlanka, ale i různé druhy pavouků. Do budoucna se nedá vyloučit ani šíření nových patogenů, jako je například malárie. Není ale jasné, že se bude stále oteplovat. Pozorujeme nárůst extrémů, ale stejně dobře jako oteplení může nastat ochlazení.

    (...) Hlavní příčina potíží je růst lidské populace, což se jen těžko zastaví.
    http://magazin.aktualne.cz/...se-divocinou-clovek-z-prirody-odes/r~36230612d65d11e584160025900fea04/


    A jedno Podyjí, jen tak pro radost!
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bělověž, ..chtěl jsem tam jet na zubry, ale než jsem se rozhoupal, jsou i v ČR.
    Tohle je mrzuté:

    The Białowieża Forest in Poland is the last remaining part of an ancient European primeval forest. Its unique ecosystem supports thousands of different species, from otters to European bison. Now, a massive logging project is threatening its future.
    http://energydesk.greenpeace.org/2016/02/17/poland-bialowieza-forest-faces-lots-of-logging/

    Białowieża Forest is one of the last and largest remaining parts of the immense primeval forest that once stretched across the European Plain.
    Białowieża Forest - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82owie%C5%BCa_Forest



    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    As Rivers Run Black in Peru, Indigenous Tribes Left Cleaning Big Oil's Disaster | Common Dreams | Breaking News & Views for the Progressive Community
    http://www.commondreams.org/...vers-run-black-peru-indigenous-tribes-left-cleaning-big-oils-disaster
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    AMAZON WATCH » Peru: CLEAN UP Oil Spills in the Amazon and Support Affected Communities
    http://amazonwatch.org/...on/peru-clean-up-oil-spills-in-the-amazon-and-support-affected-communities
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    SCHWEPZ: Jo, ten nový kanadský park je jak hudba z jiného světa... ;)
    Spirit bears (aka kermode bears) jsou vtipná rarita:


    Jinak tady jsou stránky toho projektu (z aktivistické strany), kdyby se někomu chtělo prokrastinovat u detailů. ;) http://www.savethegreatbear.org/...ement_will_permanently_safeguard_85_percent_of_great_bear_rainfor
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kanada vyhlásila ochranu deštného pralesa Great Bear Rainforest. Rozlohou je větší než Morava - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...i/zpravy/kanada-vyhlasila-ochranu-destneho-pralesa-rozlohou-je-vetsi-nez-morava

    Deštné pralesy máme neodlučně spjaty s tropy, ale narazíme na ně také v mírném pásu. O to jsou vzácnější. I to je důvod, proč premiérka kanadské vlády k prvnímu únoru 2016 stvrdila podpisem zákaz těžby dřeva a statut přísné ochrany Velkého medvědího pralesa (Great Bear Rainforest) v Britské Kolumbii. Plocha tohoto „vyloučeného“ území má 32 tisíc kilometrů čtverečních. Pro ilustraci: je to o 10 tisíc kilometrů čtverečních více než má Morava.

    Britská Kolumbie, Kanada
    Vzácný medvěd baribal
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---


    Největší kočkovitá šelma, Usurijský tygrouš, jedno z nejhezčích zvířat ve sluneční soustavě byl v 70tých letech na pokraji vyhubení (40 jedinců celkem, dálný východ...je náročný na terotorium)

    Nyní jich je 530 (+- něco samozřejmě) a je to velký posun.
    Přesto pytláci a překupníci stále zkouší své štěstí, cena na černém trhu kolem 3/4 milionů korun.

    Tygr ussurijský – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Tygr_ussurijsk%C3%BD
    TAK DRŽME DÁLE PALCE

    docela dost jich žije v zajetí:

    20 Siberian Tigers converge to kill birds & goat -One tiger jumps high in the air to catch bird
    https://www.youtube.com/watch?v=oUaK0UCidNE


    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Na Přerovsku spatřili největšího orla planety, zřejmě někomu uletěl - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/...kamcatsky-spatren-na-prerovsku-dvj-/domaci.aspx?c=A160221_174636_krimi_mav
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Argentinci se fotili se vzácným delfínem. Pak ho nechali uhynout na pláži - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/...argentina-selfie-plaz-dg5-/zahranicni.aspx?c=A160219_100711_zahranicni_ert
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    KUATO: Je na tom vidět, jak dotace vyrábějí další dotace :-), což je situace, která je asi zamýšlená, protože jak je někde dotace, švindl nebo nějaký to odklonění případně kšefty pro spřízněné duše je většinou nablízku.
    Blbý je, že to, co se snaží příroda vyrobit a do jakýho rovnovážnýho stavu se to snaží uvést, naprosto neodpovídá lidskejm představám. Ono nejede to lineárně, ale v děsných sinusoidách.
    Četl jsem třeba historii jak se zmítá stylem od zdi ke zdi třeba Yellowstonský národní park, kde pořád dochází k nějakýmu vychýlení od představ stylem nárůst populace nějakýho druhu, vlkama počínaje a nutností poradit si s nárůstem bizonů konče, tam teda stylem pojízdný jatka, ono vždycky jak se něco začne řídit, jsou to akce typu "několik nadšenejch akvaristů kontra akvárium", akorát tady nejde koupit další akvárko, nebo to všechno spláchnout do bezednýho porcelánový hřbitova a začít znova od začátku, pak neexistujou zázračný recepty (bejvaj to jen pohádky), zrovna tendle tejden jsem absolvoval povídání o populárním zaprasení čech a bylo to skok do zdi s přemetem.
    KUATO
    KUATO --- ---
    MANFRED: myslim (teda doufam :o), ze se ta situace s drobnou zveri trochu zlepsi postupnym zavadenim tech biokoridoru - pasu, kde bude rust bejli zajimave pro vcely a zver, ktere se nebudou pres rok sekat. samozrejme v tom jsou prachy na dotacich neskutecny, ale treba to trochu pomuze.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: No na tom, že liška je u mne všední má podíl výskyt pozemků, kde nelze nijak vkládat myšlenku, ale dobrej stav to není, jednak nemaj strach z lidí, takže se vyskytujou kusy který choděj obracet odpadkáče, somrovat a vyskytne se často i žeroucí z ruky. Ale myši a potkany furt chytaj, tak jsou v milosti stejně jako kuny a jezevci (takže jim je házeno).
    S těma remízkama, to byla taková hezká pohádka po revoluci, jak vznikne mozaiková krajina jako za knížepána a podobný poudačky, pak se zjistilo, že nee, potom se začalo dotovat (třeba zrovna to sekání), posléze dorazila vlna řepky a kukuřice (taky dotovaná), a bylo po vyprávěnce. V řepce nežije nic. Třeba časem, až se prosadí biopaliva 2 generace, pomatenci který prosadili řepku a další spáchaj harakiri a Babiš nebude ovlivňovat dotační politiku (hahaha, jedině smrt), nastanou lepší časy.
    S remízkem je to navíc tak, že fungoval v době, kdybyl jako úkryt pro zvěř, ve chvíli, kdy se v něm zabydlej kuny, lasice, lišky, je to k prdu a funguje to spíš jako jídelna (něco jako hmyzí hotel kterej navštěvuje datel:-).
    Myslivost je taková, jaká se chtělo aby byla, nejni špatný hodit s obyčejnejma myslivcema řeč, protože se častane člověk k jádru pudla, aspoň tady fungujou stylem pár místních "lepších lidí" a plebs, točej se v tom docela prachy a fungujou podivný vazby (situace obvyklá ve všech oborech).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam