• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    Tak máme zase po Silvestru. Pro mě o to větší humus, že sem letos byla doma a téměř v centru města. Vietnamec to řachal každou hodinu po setmění, aby si asi udělal reklamu. O půlnoci to znělo a blejskalo jak o třetí světové a druhý den kolem přehrady a ve vodě neuvěřitelné množství bordelu :-( A to nemluvím o tom, jak se ten hutnej kouř a smrad vlil pěkně do údolí, že když sem vezla rodiče domů, tak nebylo skrz to ani vidět a větrat sem si opravdu nedovolila.

    Kopíruju z fb:
    Během silvestrovské noci je do vzduchu v Německu vystřeleno 5000 tun karcinogenního polétavého prachu (PM10). To je 17 % množství vyprodukovaného veškerou silniční dopravou za celý rok.
    Dicke Luft zum Jahreswechsel | Umweltbundesamt
    https://www.umweltbundesamt.de/themen/dicke-luft-jahreswechsel

    PM10 na níže uvedeném obrázku fialově. PM2,5 zeleně.

    Můžu dýchat? - Aktuální kvalita ovzduší v Brně
    https://muzudychat.cz/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V Číně se už nesmí obchodovat se slonovinou  – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/459205-v-cine-se-uz-nesmi-obchodovat-se-slonovinou.html

    (...) paráda...tak ještě přestat odebírat medvědům za živa žluč, ....lovit krásné mocné tygry kvůli jejich penisům (tradiční medicína - dodá ti to pořádnou vitalitu a erekci, když sníš penis z tygra, jasný bro..), přestat jíst žraločí ploutve (v čínské moři kladivoun téměř vyhubený, ...další druhy také...250 milionů let evoluce žraloka, rod Homo tak 3 miliony,....uříznou mu hřbetní ploutev a v agonii ho hodí zpět z lodě do oceánu) ...přestat zabíjet nosorožce kvůli rohům (rozemletej prášek z "nosorožčích nehtů" ti dodá sto let života, tradiční čínská pověra) ....a přestat se chovat ke zvířatům chovaným na maso jako k písku nebo štěrku...a už už se přiblíží ideálům harmonie na které svými slovy a skutky ukázali velcí čínští myslitelé (...)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Česko začne příští rok s velkou inventurou zásob vody.
    Projekt za stovky milionů ukáže, jestli je jí dost do konce století
    http://archiv.ihned.cz/...acne-pristi-rok-s-velkou-inventurou-zasob-vody-prvni-prijde-na-radu-podyji

    Ekologové se navíc obávají, že výzkum povede ke stavbám nových přehrad. "Nepotřebujeme ani jednu přehradu navíc, musíme transformovat zemědělství. Padesát procent půdy v Česku je odvodněno a utuženo. Jakmile se vrátí sedm a půl milionu žížal na hektar, tak zvítězíme," míní ekolog z občanského sdružení Živá voda Jiří Malík.

    +

    http://www.intersucho.cz/cz/?from=2017-12-01&to=2017-12-29¤t=2017-12-24
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    * Sea ice also melting at fastest pace in 1,500 years, US government scientists find
    * ‘The Arctic is a very different place than it was even a decade ago’ – author

    Arctic permafrost thawing faster than ever, US climate study finds | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ment/2017/dec/12/arctic-permafrost-sea-ice-thaw-climate-change-report
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Řetězec se bojí, že antibiotika přestanou kvůli zemědělcům fungovat. Odhalí zákazníkům, co si kupují | Firmy a trhy | Lidovky.cz
    https://byznys.lidovky.cz/...svych-dodavatelu-iz8-/firmy-trhy.aspx?c=A171221_121401_ln_zahranici_ele
    Marks & Spencer is first supermarket to publish data on antibiotics in supply chain | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...r-is-first-supermarket-to-publish-data-on-antibiotics-in-supply-chain
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    B.C. government announces end of grizzly hunt | National Observer
    https://www.nationalobserver.com/2017/12/18/news/bc-government-announces-end-grizzly-hunt
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    SCHWEPZ: a jak se "recykluje" ten zbytek?
    See Where the Electronic Junk You Thought You Recycled Ends Up | TakePart
    http://www.takepart.com/article/2016/10/04/e-waste-recycling-not-really-recycled/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ANNA_IN: ajo, míříš k tomu že my /jako lidi/ "nevíme většinu věcí", tj. že existují celé nepoznané skutečnosti paralelní nebo prolínající se s naší "realitou"?
    Jakože jak říkal Gandalf "Ani nejmoudřejší nedohlédne do všech koutů"!?

    jakože...informace se mění tak, jak se mění svět. Ve vědě nejde o to, jak se mění informace, ale o METODU jejich získávání. To že se mění je v pořádku :)
    A pak jsou další metody poznávání...a ty máš na mysli asi ty, hmmm?
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    SCHWEPZ: Cítím, že právě nechápeš zcela. Studie dohledám též, knihu znám. Problém je, že my fakt nevíme většinu věcí. Takový drobeček na vrcholu ledovce je ten článek o narvalech níže. Informace se mění, doplňují, ale hlavně jsou strašlivě chudým modelem skutečnosti. A pořád si pamatuju, jaké hovadiny byli schopní šířit přednášející.

    Můj komentář byl toliko povzdechem a osobním závazkem, že se budu více dívat po článcích na tohle téma.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ANNA_IN: chápu.
    Kokosoá palma roste jen v tropickém a subtropickém pásu, takže ty studie jak a kde v které půdě roste líp by se těžko dohledávaly.
    Co se týče dopravy tak na to studie jsou, kolik to kde stojí a která je k přírodě citlivější. To jak tek biolog z Akademie věd říká, že ta lodní je "jakože bezproblémová" třeba uplně celá pravda není, lae potíž jsou hlavně "cruise ships" - i když ty obří lodě s kontejnery jsou taky lahůdka, viz.:
    Patnáct největších lodí znečistí životní prostředí více než všechna auta světa
    https://www.theguardian.com/...1/the-worlds-largest-cruise-ship-and-its-supersized-pollution-problem

    Co se týče kvality života tak to jsou poměrně dobře dostupná data, ...třeba do kvality života ve městech se počítá jako jedno z kritérií počet ptáčků atp. :)
    Ale téma to není jednoduché, jakože uchopitelné prizmatem "západní civilizace má to materiální a ti z třetího světa nemají takový blahobyt, ale mají více toho duchovní, že áno" ,-)

    "Více než zřejmá je tedy i obtížná uchopitelnost vybraného tématu, neboť pojem kvalita života se přímo odvíjí od komplexnosti a složitosti lidského života jako takového, tj. od skutečnosti, že život jedince je utvářen de facto
    nekonečným množstvím koexistujících vnitřních a vnějších faktorů, řadou nejrůznějších interakcí a činností v překrývajících se zájmových oblastech a v překrývajících se sociálních skupinách, v neposlední řadě pak může být život jedince utvářen i řadou náhod."
    https://www.sav.sk/journals/uploads/09101219Hermanova%20-%20OK%20upravena%20studia.pdf

    JAK MĚŘIT SPOKOJENÝ ŽIVOT? KONCEPT KVALITY ŽIVOTA CHCE PŘEKLENOUT MEZERY, KTERÉ UNIKAJÍ EKONOMICKÝM UKAZATELŮM
    https://rvur.vlada.cz/...spokojeny-zivot-koncept-kvality-zivota-chce-preklenout-mezery-ktere-unikaji

    Hrubé národní štěstí (HNŠ, anglicky gross national happiness, GNH) je koncept, který se snaží vyjádřit míru kvality lidského života a rozvoje společnosti pomocí obecnějšího ukazatele, než jakým je hrubý domácí produkt. Hrubé národní štěstí uvedl v roce 1972 bhútánský král Džigme Singjä Wangčhug jako ukazatel, který má pomoci k vytváření takové ekonomiky země, která by byla v souladu s místní kulturou založenou na buddhismu. Ukazatel se prakticky používá při posuzování plánů rozvoje Bhútánu.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%A9_n%C3%A1rodn%C3%AD_%C5%A1t%C4%9Bst%C3%AD


    Quality of life indicators is a Eurostat online publication providing recent statistics on the quality of life in the European Union (EU). The publication presents a detailed analysis of 8+1 dimensions which can be measured statistically to represent the different complementary aspects of quality of life.
    http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Quality_of_life_indicators

    These are the countries with the highest quality of life, according to the not-for-profit organization Social Progress Imperative.
    https://www.weforum.org/agenda/2016/07/these-countries-have-the-highest-quality-of-life

    A prostý seznam zemí s nejvyšším indexem "kvalitního života" (ČR je na kársném 20tém místě)
    Roli hraje krom ekologie, ekonomiky, sociálního zabezpečení, zdravotnictví, atp. aj. etc. i bezpečnost třeba - tj. USA mají velké bohtatství, ale je tam více vražd než v Dánsku - což ovlivní kvalitu života (atd.)

    Quality of Life Index for Country 2017
    https://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp

    **

    Závěrem - pokud chceš číst 10 autorů píšící z různých perspektiv na jedno téma, tak doporučím tuto lahůdku, já jsem s tou knihou moc spokojený a koupil jsem si i návazný díl**. Je to unikátní kompilace, ve českém měřítku:
    https://www.kosmas.cz/knihy/166482/kolaps-a-regenerace-cesty-civilizaci-a-kultur/
    Publikace představuje pohled třiatřiceti autorů – akademiků, humanitních vědců, přírodovědců a ekonomů – na aktuálně velmi živý pojem „kolaps“...

    **
    https://www.kosmas.cz/knihy/208878/povaha-zmeny/

    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    SCHWEPZ: Nemyslím právě ty jasnější souvislosti, jako je vliv bohatnutí, vzdělání na růst populace, zajímalo by mě srovnání dopadu různých typů dopravy, efektivita využívání půdy v různých končinách světa (jako kolik energie, odpadu, emisí, vody atd. spotřebuje třeba produkce tuny kokosového oleje pěstovaného tím či oním způsobem v konkrétních lokalitách, kolik stojí doprava na různá místa, včetně dopravy až ke koncovému zákazníkovi, jaké dopady to může mít na prostředí, biodiverzitu, kvalitu života různých druhů - samozřejmě to nikdo neví (a to je ten problém), ale stejně by mě to zajímalo :D).

    A těmi zásadními věcmi myslím hlavně kvalitu života, ale bráno z co nejširší perspektivy. Materiálně se možná vyspělý svět má na určitou dobu dobře (až moc dobře), ale to prostě není vše. Samozřejmě, že všechny společnosti se pořád vyvíjejí, ale to není ani nutné zmiňovat. Jen bych si ráda přečetla třeba 10 článků na stejné téma od různých autorů (navíc vím, jak zapšklý může být český vědecký píseček).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Studie OSN: Jen pětina vyhozené elektroniky se ve světě recykluje
    https://zpravy.aktualne.cz/...zene-elektroniky-se-ve-svete-recyk/r~44944af0e48211e7988aac1f6b220ee8/

    Lidstvo loni vyhodilo 44,7 milionu tun použité elektroniky, což je v průměru 6,1 kilogramu na jednoho člověka.
    Množství generovaného elektroodpadu stabilně narůstá a OSN odhaduje, že v roce 2021 jej lidstvo vyprodukuje téměř sedm kilogramů na každého obyvatele planety.
    +
    Up to 90% of world's electronic waste is illegally dumped, says UN | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ay/12/up-to-90-of-worlds-electronic-waste-is-illegally-dumped-says-un

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ANNA_IN: a jaké zásadní věci máš na mysli? Jakože...ochrana přírody a ekologie (oikos logos!) je z principu mega-komplexní fenomén, ...ale prudký nárůst populace v některých končinách (resp. celosvětově) je FAKTICKY alfa a omega všech potíží s "harmonizací soužití zástupců rodu Homo Sapiens a zbytku entit v biosféře"

    A ta korelace mezi "zbohatnutím" a natalitou byla prokázána ("... plodnost klesne z šesti dětí na dvě až tři...")
    Btw. Podle odhadů OSN bude mít Afrika koncem 21. století více než 4 miliardy obyvatel ...co myslíš že se stane s divokými zvířaty a přírodou jako takovu až bude mít Afrika tolik obyvatel? :(
    The amazing, surprising, Africa-driven demographic future of the Earth, in 9 charts - The Washington Post
    https://www.washingtonpost.com/...emographic-future-of-the-earth-in-9-charts/?utm_term=.a5fd595e7658



    ***

    Omezit hospodářský růst, porodnost i konzum znovu navrhuje Římský klub sdružující zástupce světových elit. V zájmu udržitelného vývoje doporučuje také více zdanit firmy a dopřát maximálnímu počtu lidí placenou práci. Klub to uvádí ve své zářijové zprávě, která nabízí řešení hlavních globálních problémů lidstva prostřednictvím zásadní přeměny vyspělých západních společností.
    Dotyk.cz - Elitní Římský klub doporučuje nižší HDP i porodnost
    https://www.dotyk.cz/komentare/elitni-rimsky-klub-doporucuje-nizsi-hdp-i-porodnost-20161013.html
    Římský klub – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADmsk%C3%BD_klub

    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    SCHWEPZ: Zajímalo by mě tohle téma z pohledu alespoň několika dalších lidí, Novotný má zajímavou perspektivu, ale nemůžu se zbavit dojmu, že mu uniká spousta zásadních věcí (samozřejmě je otázka, nakolik je možné nebrat v úvahu pragmatismus a rozjetý vlak kapitalismu).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Držet tropické země v chudobě není řešení, říká tropický biolog Novotný - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...a-tropicky-biolog-novotny?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Analysis: Why scientists think 100% of global warming is due to humans | Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/analysis-why-scientists-think-100-of-global-warming-is-due-to-humans
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PATISLAV: Tohle vidim zrovna optimisticky. Myslim ze zrovna tema "palmovy olej -- orangutani" je dobre medializovany a s nejakou setrvacnosti to plody ponese. Samozrejmne populace nesmi klesnout pod nejakou uroven, kdy je zmensen lokalni genofond na takovy level ze pak uz nove rozsirena populace (byt do puvodni velikosti) nema tu spravnou (/zdravou) genetickou diverzitu. Ale ti tohle evoluce umi (pak uz ale bohuzel s trochu jinou setrvacnosti).

    Myslim ze tohle je dobry priklad toho s jakou setrvacnosti naprava problemu funguje (rekneme 60-80 let). To je u vseho (ozonova dira, tetraethyl-olovo, prumyslova produkce NOx, ..). Ty veci pak priroda zacelu prekvapive rychle. Pochopitelne z pohledu lidskeho zivota pomalu, ale takhle adaptacni mechanismy nebo evoluce nefungujou.

    Ohledne palmoveho oleje se veci dali do pohybu, minimalne EU ma nakroceno k tomu ze postupne bude dovoz palmoveho oleje hodne omezen (a z marketingovych duvodu si to zaramacek firmy nedaji) a i v USA debata smeruje jednoznacne proti. Trochu mi vadilo misty zkreslene informace o dietologicke nevhodnosti, ale zrovna v tomto pripade jsem ochotnej akceptovati ucel sveti prostredky. Hlavni problem je ale IMO vyuziti palmoveho oleje pro vyrobu biopaliv a technickych tuku v sirsi lokalite samotne produkce. A to bez diplomacie nepujde.
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    "Monday, 4 December, in a much anticipated announcement, US President Donald Trump called for the reduction of Bears Ears National Monument by 84%, and Grand Staircase-Escalante National Monument by 50%. This is just the latest in a series of assaults on cultural heritage under this administration."

    https://www.theguardian.com/...ents-assault-humanity-fight-utah-bears-ears-grand-staircase-escalante
    http://www.bbc.com/news/world-us-canada-42226752
    http://sacredland.org/...7+Bears+Ears%2C+OLLI%2C+AR&utm_campaign=12%2F12%2F17+email&utm_medium=email

    Starší články k tématu, bohužel ta aktivita průmyslu neuhasíná:
    https://www.reuters.com/...rump-advisors-aim-to-privatize-oil-rich-indian-reservations-idUSKBN13U1B1
    https://www.pbs.org/...ics/bears-ears-gold-butte-27-national-monuments-reviewed-trump-administration i se seznamem lokalit, kterých se můžou změny dotknout.
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    Vždycky mě znovu praští uvědomění, jak málo toho víme i o těch největších obyvatelích oceánů (a nejen oceánů), natož o těch menších, o souvislostech a komplexitě systémů nemluvě. Bohužel ignorance vítězí :/
    Human disturbance hits narwhals where it hurts — the heart - The Washington Post
    https://www.washingtonpost.com/...nce-hits-narwhals-where-it-hurts-the-heart/?utm_term=.6fb47a6716e6
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ: nejhorší je, že to lidem nevysvětlíš, je jim to prostě u prdele, jako všechno.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam