• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ptákem roku 2018 je sýček obecný. Dříve naše nejběžnější sova je na pokraji vyhynutí
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ptak-roku-2018/r~8bb8b0ae077a11e8a44c0cc47ab5f122/
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Almost four environmental defenders a week killed in 2017 | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...2018/feb/02/almost-four-environmental-defenders-a-week-killed-in-2017
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Manažeři německých automobilek o testování zplodin dieselových motorů na opicích věděli

    https://zpravy.aktualne.cz/...mobilek-vedela-o-testech-na-opicic/r~6adabc50066d11e88b47ac1f6b220ee8/
    10 Monkeys and a Beetle: Inside VW’s Campaign for ‘Clean Diesel’ - The New York Times
    https://www.nytimes.com/2018/01/25/world/europe/volkswagen-diesel-emissions-monkeys.html?mtrref=

    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    EWUSHA: to byla spis recnicka otazka narazejici na fakt, ze kdyby byla anarchokapitalisticka utopie mozna, tak v ni uz zijeme. pokud tedy nepristoupime na nejakou komickou vymluvu typu "musim krast a vrazdit, abych mohl zlemu statu poctive platit dane" :)
    pokud lide nejsou schopni se k sobe dobrovolne chovat ohleduplne, protoze si uvedomuji svou sounalezitost, pak je naivni doufat v to, ze by se to spravilo odstranenim demokratickych bezpecnostnich mechanismu a privatizaci veskere moci do rukou prave tech bezohlednych lidi.

    vetsina predatoru nezabiji pro zabavu. utoci na nejslabsi kusy a v zime nechavaji brezi samice prezit i za cenu vlastniho hladoveni, protoze instinktivne chapou, ze by taky pristi rok nemuseli mit co zrat. tohle se lide zatim nenaucili a proto jsme destruktivni predatori, kteri ekosystemu neprospivaji.
    BBC - Future - How reintroducing wolves helped save a famous park
    http://www.bbc.com/future/story/20140128-how-wolves-saved-a-famous-park
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    JAZZZ: "co brani lidem se chovat slusne uz ted?"

    Že by inteligence a lidská povaha?
    Dokud tu budou lidi, kteří "co neukradnou, to nemají" a jim podobní a dokud bude platit "pro dobrotu na žebrotu", tak se nic nestane a nezmění. Zas na druhou stranu, člověk je asi jediný (?) živočišný druh, který se stará o své prostředí a myslí na budoucnost. Nebo je i nějaké jiné zvíře, které by si řeklo, že to pole kukuřice nevyžere, aby zbylo něco na jeho potomky?
    Nehledě na to, že vždy dojdou barbaři a veškerou inteligenci převálcují. Jediný barbar, který z dostupné vědy čerpal byl snad Čingischán.
    A ještě mám k tomu v hlavě dvě poznámky. Kamarádka byla delší dobu v Indonésii a pak mi vyprávěla příběh o tom, jak tam nějaká organizace postavila funkční vzdělávací centrum. Vše fungovalo, dokud tam byli evropští dobrovolníci. Jakmile to ale opustili a v dobré víře předali dovzdělaným místním nástupníkům, šlo to do háje. A ta druhá je, že je lidský život příliš krátký, aby si lidé uvědomovali nebo představovali kam jejich kroky povedou.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Česká zemědělská půda je plná pesticidů – včetně 10 let zakázaného toxického simazinu — ČT24 — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/...ka-puda-je-plna-pesticidu-vcetne-10-let-zakazaneho-toxickeho-simazinu


    Před časem vyšly najevo alarmující výsledky kontaminace podzemních vod v Česku pesticidy, tedy látkami používanými v zemědělství na hubení různých škůdců. Do vody se pesticidy dostávají nejčastěji ze zemědělské půdy, a proto je její sledování důležitou aktivitou, kterou však dosud nikdo nedělal.

    Výskyt i koncentraci pesticidů a sloučenin, které vznikají jejich rozpadem, sledovali v uplynulých letech v orné půdě odborníci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (Recetox).

    Odhalili, že ve více než polovině měřených vzorků půd jsou současně přítomny dva a více pesticidů v nadlimitní koncentraci. V půdách byly také nalezeny velmi frekventované produkty rozkladu dvou toxických látek – simazinu a atrazinu, které se už deset let nesmí používat.

    „Zkoumali jsme vzorky z pětasedmdesáti lokalit v celé České republice. Zjistili jsme, že 51 procent sledovaných půd obsahovalo pět a více pesticidů a 36 procent minimálně tři látky v koncentraci vyšší, než jsou stanovené limity. Alarmující byly nálezy pozůstatků simazinu a atrazinu, které jsou už deset let zakázány. Simazin se však do půdy v posledních letech dostává proto, že malé množství je povoleno jako nečistota v jiném pesticidu, který má velmi vysokou roční spotřebu,“ přiblížil výsledky výzkumu vedoucí týmu Jakub Hofm

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Nejstarší a nejhlubší jezero na Zemi bylo donedávna mnohými označované také za nejčistší.
    To už ale neplatí – Bajkal drasticky mění svou tvář. Hrozba ekologické katastrofy, před níž už léta varují aktivisté i vědci, se stala natolik reálnou, že na poplach začali bít i oficiální představitelé Ruska a celostátní média.

    Rusko hledá lék pro nemocný Bajkal – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/461911-rusko-hleda-lek-pro-nemocny-bajkal.html
    World's deepest lake crippled by putrid algae, poaching and pollution | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...2017/oct/19/lake-baikal-russia-crippled-algae-fish-poaching-pollution
    +
    https://scfh.ru/files/iblock/5a4/5a4a1585b89f9f84017af2a6908d6e22.jpg
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Puma severovýchodní byla prohlášena za vyhynulou – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...nicni/amerika/461694-puma-severovychodni-byla-prohlasena-za-vyhynulou.html
    The eastern puma is declared officially extinct | Daily Mail Online
    http://www.dailymail.co.uk/...cle-5300545/Eastern-U-S-cougar-declared-extinct-80-years-sighting.html



    Na severoamerickém kontinentě bylo v průběhu uplynulých desítek let zaevidováno na 13 poddruhů pumy americké. Puma severovýchodní (lat. Puma concolor cougar) obývala celou východní část severní Ameriky. Kvůli četnému lovu se její stavy zmenšovaly a zmenšovaly a v roce 1973 ji US Fish and Wildlife Service umístila na seznam kriticky ohrožených druhů. Naposledy však byla prokazatelně spatřena ještě hlouběji v minulosti. V roce 1938 jeden exemplář zastřelili lovci v Maine.
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    Germany's dirty coalmines become the focus for a new wave of direct action | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...anys-dirty-coalmines-become-the-focus-for-a-new-wave-of-direct-action
    Blog – Hambach Forest
    https://hambachforest.org/blog/
    Hambacher Forst - Film (Part 1/3)
    https://www.youtube.com/watch?v=0u2PV0qHsTk
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Harmless or vicious hunter? The uneasy return of Europe's wolves | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...jan/26/harmless-or-vicious-hunter-the-uneasy-return-of-europes-wolves
    MACHALPACHAL
    MACHALPACHAL --- ---
    Vyborny
    .pod lampou: Ja som les? | Pod lampou | .týždeň - iný pohľad na spoločnosť
    https://www.tyzden.sk/podlampou/44326/pod-lampou-ja-som-les/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Rozhodnutí čínské vlády o tom, že zakáže dovoz většiny plastových odpadů, zasáhlo celou Evropu a USA. Nařízení začalo platit od ledna a naplno se podle tamního ministerstva životního prostředí projeví od 1. března 2018.
    https://zpravy.aktualne.cz/...problem-kam-s-plastovym-odpadem-re/r~14ff3b8e004c11e8be860cc47ab5f122/

    * V roce 2016 se do Číny z ostatních zemí vyvezlo 7,4 milionu tun plastového odpadu v hodnotě 3,7 miliardy dolarů (asi 76 miliard korun). To je 56 procent světového obchodu s recyklovanými plasty.

    * Samotná Čína už navíc vyrobí tolik plastů, že další dovoz pro zpracování je spíše komplikací. Většina plastových odpadů míří do Číny přes Hongkong. Kromě Evropy patří k významným vývozcům Japonsko a Spojené státy.

    * "Pokud se Čína nachladí, my máme horečku. Když dostane horečku, my máme pneumonii," popsal závislost Evropy a USA na vývozech plastů do Číny pro agenturu Reuters šéf jedné z odpadářských firem.

    * Pro rok 2020 se prognózuje výroba plastů na světě ve výši 400 milionů tun, v roce 2050 už více než 700 milionů tun. První syntetický plast - bakelit - vznikl v roce 1907.

    * Snahou evropské "osmadvacítky" je do roku 2030 rovněž snížit využívání plastů pro jednorázové použití. Evropská komise chce letos předložit nová pravidla, která by měnila způsoby, jakými se plasty v EU navrhují, vyrábějí, používají i recyklují. Cílem je podpořit jejich recyklaci.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., dr.h.c.



    Změny způsobené lidmi stále více ohrožují přírodní zdroje - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...ji-prirodni-zdroje-poa-/tema.aspx?c=A180117_155800_pozice-tema_lube
    Bedřich Moldan – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bed%C5%99ich_Moldan

    * Lidé přestávají být součástí přírodních ekosystémů lesů, savan, břehů moří, řek či jezer a vytvářejí nový, člověkem vytvořený útvar, agroekosystém, jehož základ tvoří obdělávaná pole s domestikovanými zemědělskými plodinami. Na rozdíl od lovných zvířat či přístupných divoce rostoucích plodů však pole, louky i les někomu patří, společenské uspořádání je jiné.

    * Civilizační vývoj nebyl vždy plynulý a harmonický, lidská historie je historií rozkvětů a propadů, období úspěšných i doprovázených katastrofami. Špatné hospodaření s přírodními zdroji mnohdy mělo velké negativní důsledky, o čemž svědčí rozsáhlé odlesnění, degradace půd a jiné negativní změny, jež občas vedly až k civilizačnímu úpadku.

    * V 19. století se počet lidí zdvojnásobil na 1,6 miliardy, a dnes, na začátku roku 2018, žije na světě 7,6 miliardy lidí (více než polovina ve městech), tedy téměř desetinásobný nárůst za pouhých zhruba 200 let. Podobně dramaticky se prodloužila průměrná očekávaná doba života při narození, jež se po celou předchozí lidskou historii příliš neměnila.

    * Antropocén představuje zásadní a epochální zlom a zvrat v lidské historii, navíc je důležité neustálé zrychlování změn, zejména po druhé světové válce. Člověk se stal nejvýraznější planetární silou, jež svými důsledky předčí mnohé přírodní procesy včetně geologických
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    OMNIHASH: dik, al baydha vypada dobre. podle wiki informaci to vypada, ze ten projekt explicitne zohlednuje socialni, financni a environmentalni aktery. jako nastroje pro regeneraci vyuzivaji jednak technologie - terasy, prehrady, svejly, v dlouhodobem meritku pak mluvi o konverzi na savanu, a to za pomoci zvirat, tedy mluvi o regeneraci skrze obnoveni/podporeni vodniho a mineralniho cyklu (a tim vytvareni pudy) temi zviraty, ktera tu savanu obnovuji - tj. nastrojem je zde management, ne technologie. takze bavime-li se o te velke regeneraci, je to zde o urcitem managementu zvirat, ne o technologiich (ala odsolovacky, dumyslna zavlazovani atp.), i kdyz ty muzou byt uzitecne na pocatku co se tyce upravy pohybu vody v krajine nebo vytvoreni nadrzi na piti.

    co se tyce toho geoffa lawtona v jordansku, mam o tom ruzne informace, nicmene z toho co vim je to spis zahrada vyuzivajici nejake permakulturni techniky, spis nez zamer regenerovat prostredi ve vetsim meritku, a nevim do jake miry to skutecne funguje. svejly (technologie) svet nezachrani, i kdyz si to tenhle clovek zrejme mysli :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MATT, MATT: diky, oba projekty jsem zaregistroval. kostarika neni defaultne dezertifikujici se prostredi, tj. pokud tam nebudeme nic delat, pujde smerem k lesu. takze tohle muze byt zpusob, jak tomuhle procesu pomoct. co se tyce egypta, mam za to, ze pokud tomu ekosystemu prestanou posilat vyzivu, tak casem zmizi, tj. neni to udrzitelnej zpusob, jak tu poust zastavit. bavil jsem se minulej tejden s typkem co pracoval na ropnejch vrtech, jeden docasnej meli na pomezi SAE a omanu, postavili si tam k tomu rakosovou cisticku splasku, coz zpusobilo vytvoreni docasny zeleny oazy a beduinsti paseraci si z toho udelali zastavku pro velbloudy, nicmene podle google earth tam ted po nekolika letech od skonceni toho projektu uz zase pomalu nic neni.

    tebou odkazovany clanek tvrdi, ze "forests have been used to stop the spread of deserts into fertile land for a very long time" -- me by zajimalo, jestli fakt nekde tohle bylo uspesny. vim, ze se o to lidi timhle zpusobem snazi, ale podle me to nikde neni funkcni. (porad mluvim o tech dezertifikujicich se prostredich, tj. prostredich, ktera nesmeruji k lesu a ve kterych kdyz vybijes velke bylozravce, tak se ti z toho stane velmi malo produktivni ekosystem)
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SCHWEPZ: hluokou orbu,aspoň tady ve středních čechách prováděj jen malý zemědělci, jinak se jede pouze podmítka,což je na udusání podpovrchové vrsty ještě větší paráda (imho).
    MATT
    MATT --- ---
    TADEAS: podle me bys musel udelat tak velkej les, abys otocil atmosferickou cirkulaci. tj. aby les odparoval tolik, aby vznikala tlakova nize a zacal se nasavat vlhkej vzduch od more, kterej by dodaval dalsi vlahu.

    taky mi prijde zajimavej tenhle experiment. asi to nemusej bejt jen pomerancovy slupky, ale jakakoli biomasa vhodna ke kompostovani.
    The story of how discarded orange peels turbocharged a Costa Rican forest
    https://newatlas.com/orange-peel-forest-costa-rica/51012/

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam