• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    Germany's dirty coalmines become the focus for a new wave of direct action | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...anys-dirty-coalmines-become-the-focus-for-a-new-wave-of-direct-action
    Blog – Hambach Forest
    https://hambachforest.org/blog/
    Hambacher Forst - Film (Part 1/3)
    https://www.youtube.com/watch?v=0u2PV0qHsTk
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Harmless or vicious hunter? The uneasy return of Europe's wolves | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...jan/26/harmless-or-vicious-hunter-the-uneasy-return-of-europes-wolves
    MACHALPACHAL
    MACHALPACHAL --- ---
    Vyborny
    .pod lampou: Ja som les? | Pod lampou | .týždeň - iný pohľad na spoločnosť
    https://www.tyzden.sk/podlampou/44326/pod-lampou-ja-som-les/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Rozhodnutí čínské vlády o tom, že zakáže dovoz většiny plastových odpadů, zasáhlo celou Evropu a USA. Nařízení začalo platit od ledna a naplno se podle tamního ministerstva životního prostředí projeví od 1. března 2018.
    https://zpravy.aktualne.cz/...problem-kam-s-plastovym-odpadem-re/r~14ff3b8e004c11e8be860cc47ab5f122/

    * V roce 2016 se do Číny z ostatních zemí vyvezlo 7,4 milionu tun plastového odpadu v hodnotě 3,7 miliardy dolarů (asi 76 miliard korun). To je 56 procent světového obchodu s recyklovanými plasty.

    * Samotná Čína už navíc vyrobí tolik plastů, že další dovoz pro zpracování je spíše komplikací. Většina plastových odpadů míří do Číny přes Hongkong. Kromě Evropy patří k významným vývozcům Japonsko a Spojené státy.

    * "Pokud se Čína nachladí, my máme horečku. Když dostane horečku, my máme pneumonii," popsal závislost Evropy a USA na vývozech plastů do Číny pro agenturu Reuters šéf jedné z odpadářských firem.

    * Pro rok 2020 se prognózuje výroba plastů na světě ve výši 400 milionů tun, v roce 2050 už více než 700 milionů tun. První syntetický plast - bakelit - vznikl v roce 1907.

    * Snahou evropské "osmadvacítky" je do roku 2030 rovněž snížit využívání plastů pro jednorázové použití. Evropská komise chce letos předložit nová pravidla, která by měnila způsoby, jakými se plasty v EU navrhují, vyrábějí, používají i recyklují. Cílem je podpořit jejich recyklaci.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., dr.h.c.



    Změny způsobené lidmi stále více ohrožují přírodní zdroje - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...ji-prirodni-zdroje-poa-/tema.aspx?c=A180117_155800_pozice-tema_lube
    Bedřich Moldan – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bed%C5%99ich_Moldan

    * Lidé přestávají být součástí přírodních ekosystémů lesů, savan, břehů moří, řek či jezer a vytvářejí nový, člověkem vytvořený útvar, agroekosystém, jehož základ tvoří obdělávaná pole s domestikovanými zemědělskými plodinami. Na rozdíl od lovných zvířat či přístupných divoce rostoucích plodů však pole, louky i les někomu patří, společenské uspořádání je jiné.

    * Civilizační vývoj nebyl vždy plynulý a harmonický, lidská historie je historií rozkvětů a propadů, období úspěšných i doprovázených katastrofami. Špatné hospodaření s přírodními zdroji mnohdy mělo velké negativní důsledky, o čemž svědčí rozsáhlé odlesnění, degradace půd a jiné negativní změny, jež občas vedly až k civilizačnímu úpadku.

    * V 19. století se počet lidí zdvojnásobil na 1,6 miliardy, a dnes, na začátku roku 2018, žije na světě 7,6 miliardy lidí (více než polovina ve městech), tedy téměř desetinásobný nárůst za pouhých zhruba 200 let. Podobně dramaticky se prodloužila průměrná očekávaná doba života při narození, jež se po celou předchozí lidskou historii příliš neměnila.

    * Antropocén představuje zásadní a epochální zlom a zvrat v lidské historii, navíc je důležité neustálé zrychlování změn, zejména po druhé světové válce. Člověk se stal nejvýraznější planetární silou, jež svými důsledky předčí mnohé přírodní procesy včetně geologických
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    OMNIHASH: dik, al baydha vypada dobre. podle wiki informaci to vypada, ze ten projekt explicitne zohlednuje socialni, financni a environmentalni aktery. jako nastroje pro regeneraci vyuzivaji jednak technologie - terasy, prehrady, svejly, v dlouhodobem meritku pak mluvi o konverzi na savanu, a to za pomoci zvirat, tedy mluvi o regeneraci skrze obnoveni/podporeni vodniho a mineralniho cyklu (a tim vytvareni pudy) temi zviraty, ktera tu savanu obnovuji - tj. nastrojem je zde management, ne technologie. takze bavime-li se o te velke regeneraci, je to zde o urcitem managementu zvirat, ne o technologiich (ala odsolovacky, dumyslna zavlazovani atp.), i kdyz ty muzou byt uzitecne na pocatku co se tyce upravy pohybu vody v krajine nebo vytvoreni nadrzi na piti.

    co se tyce toho geoffa lawtona v jordansku, mam o tom ruzne informace, nicmene z toho co vim je to spis zahrada vyuzivajici nejake permakulturni techniky, spis nez zamer regenerovat prostredi ve vetsim meritku, a nevim do jake miry to skutecne funguje. svejly (technologie) svet nezachrani, i kdyz si to tenhle clovek zrejme mysli :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MATT, MATT: diky, oba projekty jsem zaregistroval. kostarika neni defaultne dezertifikujici se prostredi, tj. pokud tam nebudeme nic delat, pujde smerem k lesu. takze tohle muze byt zpusob, jak tomuhle procesu pomoct. co se tyce egypta, mam za to, ze pokud tomu ekosystemu prestanou posilat vyzivu, tak casem zmizi, tj. neni to udrzitelnej zpusob, jak tu poust zastavit. bavil jsem se minulej tejden s typkem co pracoval na ropnejch vrtech, jeden docasnej meli na pomezi SAE a omanu, postavili si tam k tomu rakosovou cisticku splasku, coz zpusobilo vytvoreni docasny zeleny oazy a beduinsti paseraci si z toho udelali zastavku pro velbloudy, nicmene podle google earth tam ted po nekolika letech od skonceni toho projektu uz zase pomalu nic neni.

    tebou odkazovany clanek tvrdi, ze "forests have been used to stop the spread of deserts into fertile land for a very long time" -- me by zajimalo, jestli fakt nekde tohle bylo uspesny. vim, ze se o to lidi timhle zpusobem snazi, ale podle me to nikde neni funkcni. (porad mluvim o tech dezertifikujicich se prostredich, tj. prostredich, ktera nesmeruji k lesu a ve kterych kdyz vybijes velke bylozravce, tak se ti z toho stane velmi malo produktivni ekosystem)
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SCHWEPZ: hluokou orbu,aspoň tady ve středních čechách prováděj jen malý zemědělci, jinak se jede pouze podmítka,což je na udusání podpovrchové vrsty ještě větší paráda (imho).
    MATT
    MATT --- ---
    TADEAS: podle me bys musel udelat tak velkej les, abys otocil atmosferickou cirkulaci. tj. aby les odparoval tolik, aby vznikala tlakova nize a zacal se nasavat vlhkej vzduch od more, kterej by dodaval dalsi vlahu.

    taky mi prijde zajimavej tenhle experiment. asi to nemusej bejt jen pomerancovy slupky, ale jakakoli biomasa vhodna ke kompostovani.
    The story of how discarded orange peels turbocharged a Costa Rican forest
    https://newatlas.com/orange-peel-forest-costa-rica/51012/

    MATT
    MATT --- ---
    TADEAS:
    Researchers Use Wastewater to Grow 240-Hectare Forest in Egyptian Desert
    http://www.odditycentral.com/...rs-use-wastewater-to-grow-240-hectare-forest-in-egyptian-desert.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SLL_QUY: specifikum tohohle je, ze pokud je rec o francii, neni to (bez zasahu cloveka) dezertifikujici se prostredi (narozdil od blizkyho vychodu a biblickejch krajin), tj. ano, je to technologicky zasah v tom smyslu, ze nekdo udela diru do zeme, ale zbytek zajistuje jiz samo relativne funkcni prostredi - vodni, mineralni cykly, nejake zakladni populace organismu, coz funguje bez nejake dalsi technologie. zajima me to v tom jiz se dezerrtifikujicim prostredi - zda a jake zasahy technologicke povahy jsou tam ucinne, protoze nevim o tom, ze by ucinne byly, a mistni debata mi znela tak, ze ta technologicka reseni jsou resenim. to rozporuju.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    JAZZZ, PETER_PAN: muzete me odkazat na nejakej projekt, kterej uplatnil technologicky reseni typu vysazovani stromu, zavlazovani odsolenou vodou, aby tim zabranil dezertifikujicimu se prostredi?
    (nepopiram, ze lze nalezt technologicke reseni pro nejak uzavrena prostredi, kde lze delat nejakou agro produkci, ale nerekl bych, ze to takto lze pro ten ekosystem sam)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    MATT: kdyz davas za priklad fyziku, urcite sis vsimnul, ze pro brouky je kapka vody smrtici past zatim co pro lidi prijemne osvezeni. brouk uzvedne stonasobek sve vahy a cloveka to rozmacka. pritom na oba pusobi stejne fyzikalni zakony, ale oba ty organismy ziji v jinem meritku. je z toho trochu videt, proc je mylne se domnivat, ze jeden organizacni model bude optimalni pro vsechna meritka lidske spolecnosti?

    me prijde paradoxni, ze ankap kritizuje regulace, ktere nekdy selhavaji a proto se na ne mame vykaslat uplne. co brani lidem se chovat slusne uz ted? destrukce statu by jim v tom nejak pomohla? vsak preci regulace nepotrbuji. muzou stat naprosto ignorovat a zit tu v miru a ohleduplnosti ted be znej. tech par korun co jim vezme na danich je nevytrhne, tak by se na ne nemeli alibsiticky vymlouvat. jenze oni to nedokazou a nevic z toho nenavideneho statu berou bezplatne vzdelani a zdravotnictvi s ve svete bezprecedentnim pomerem cena/vykon. to mi pripada pokrytecke. z pozice zhyckaneho prazskeho intelektuala adorovat kapitalismus v te nejsurovejsi podobe, zatim co expati z USA sem pred tou zrudnou masinerii prchaji.

    ani kapitalismus ani komunismus nejsou pouzitelne pro vsechna meritka solecnosti a socialismus je sice jaksi prumeruje, ale i ten neni otimalni pro celou spolecnost, jak jsem psal vyse. jednou to lide pochopi :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Glyfosát je i v balené vodě. Zahrádkářům by tato látka neměla přijít do ruky vůbec, říká profesor Pavel Drašar z Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT v Praze.

    Tento herbicid by se prý měl ideálně používat v protiatomovém obleku.
    Evropská unie nicméně na konci minulého roku prodloužila licenci na prodej glyfosátu na dalších pět let.
    Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/...otiatomovem-obleku-10i-/tema.aspx?c=A180117_094826_pozice-tema_houd

    Odhlasováno. Kontroverzní glyfosát se bude v EU používat dalších 5 let - EurActiv.cz
    http://euractiv.cz/...delstvi/odhlasovano-kontroverzni-glyfosat-se-bude-v-eu-pouzivat-dalsich-5-let/
    MATT
    MATT --- ---
    JAZZZ: podle me muze bejt nejakej system, kterej musi bejt univerzalni. stejne jako funguje fyzika stejne pro vsechny, tak by se mel najit i podobnej ekonomickej "zakon". mozna by to moh bejt i ten anarchokap., akorat lidi je moc a maj moznost a schopnost (i jako jedinci) udelat nepredstavitelny zasahy do ziv. prostredi. a nebo proste prehodnotit socialni priority a stejne jako se ted nestarame o bakterie, tak bysme se nestarali "nizsi vrstvy ekonomicky spolecnosti". ale problem je, ze (skoro) nikdo nechce zivorit na zacatku ekonom. retezce.


    PETER_PAN: zrovna vcera jsem se koukal na Cosmos o zemi a to se tady delo "prirozene" je 1000000x horsi, nez dela clovek a zivot to prezil (ale to asi vsichni vim ;)


    JAZZZ: zrovna na tomhle kloubeni ekologie a byznysu ukazuje anarchokap. urza nefunkci nejakyho "vyssiho dobra" a regulaci.
    a stejne tak by se dali pouzit obyvatele Bali, ze je pro ne nejlevnejsi odpad nahazet do more ale uz si neuvedomujou, ze igelitovej pytlik se nerozpadne za tejden jak bananovej list.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    PETER_PAN: to mas samozrejme naprostou pravdu. v tom poradi problemu by bylo dobre nejak zohlednit jejich urgentnost v case, trend a jejich tendenci se kumulovat, ale jo z dnesniho pohledu je to poradi rozumne. bohuzel pokusy o skloubeni byznysu a ekologie produkuji nesmysly. nakonec za tim nemeckym odklonem od JE byl taky byznys, stejne jako za jejich vstricnosti k uprchlikum. samaritanstvi v tom nehledam. kazda vynalozena miliarda EUR tam ma sveho prijemce. a zrovna tech uprchliku bude vlivem ekologickych zmen pribyvat a dale to bude zvysovat tlak na zivotni prostredi v dalsich lokalitach. co naprosto nechapu je treba to, jak lide v indonesii cilene hazou tuny odpadku do more aby se jich "zbavili". ja bych se tam v tom bordelu koupat nechtel a ani jist ryby co v tom zijou jako ze jich uz ani neni tolik jako driv. na bali jsou plaze kazde rano zasypane odpadky a nabehne parta mistnaku a zacnou sbirat. coz generuje zamestnanost. keynesiansky win-win :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam