• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    BRENMCGUIRE: V tom případě bych ti pro začátek doporučila přečíst si třeba:
    Jak se dělá evoluce - Stanislav Mihulka, David Storch, Jan Zrzavý | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/106850/jak-se-dela-evoluce/
    Úvod do evoluční biologie - Jaroslav Flegr | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/137577/uvod-do-evolucni-biologie/

    Máš (zatím) jen strašně povrchní a naivní povědomí o oblasti, je to asi jako kdyby ses tady dožadoval vysvětlení kvantové fyziky, protože tě zaujalo, že v počítačových hrách padla hláška o cestování vesmírem nadsvětelnou rychlostí. Vysvětlení přesahuje jednak rámec téhle diskuze, druhak bez tvého osobního nasazení v podobě samostatného studia stejně nebudeš rozumět :) (Pro představu, já mám za sebou pár let studia biologie na VŠ, několik zkoušek z evolučky u Flegra, ale vím pořád kulové :))
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    ANNA_IN: Ano ano Děkuji. Tohle bych sám nenašel. Škoda že má angličtina je na tohle moc slabá.
    Tak na základě toho bych to upřesnil
    Tak řekněme stav v období 4000BC.
    Ano vím že neznáme a i dnes objevujeme druhy. Tak nějaký klíč.
    A asi začít tak nějak obráceně.
    Tedy první stupeň pro život. Rostlina co dává kyslík, hmyz co ji opiluje a i živí se tím.
    Napadlo mě to od jedné počítačové hry, kde se teraformovala planeta aby byla schopná udržet život na nějaké úrovni. Třeba hra Spore.
    A pak srovnávání s vyhubením a diverzitou, zanesením nepůvodních druhů a jak ovlivnují.

    A zatím mám jen takové nejasné představy a fantazie na základě informací. Třeba jako že zmizely ptáci a živočichové které snižovaly třeba počet komárů na rozumnou míru.
    Nebo jak nepůvodní rostliny zahubují původní druhy které jsou provázané z dalšími živočichy a pak to padá a rozpadá se celá ta pyramida.
    Tak se nějak svou fantazijí pokouším nějak představit tu pomyslnou pyramidu a jak moc a kde je asi tak nakousaná a jak daleko je to od toho kdy se ta pyramida zbortí. A mít takový nějaký symbolický obrázek a na ní level.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    MVEK: No jo zapoměl jsem na to jedno pobřeží kde je sklo. Ale já spíše myslel na to když to sklo se dostane do půdy. Tak ze zahrádky jsem občas někde narazil na nějaký střep.

    JJ máš pravdu to jsem také zaregistroval a že i už i v podzeních vodách - studny atd. Což je uplně šílené.

    S tou lahví možné to asi může být. Proto ve filmech používají to tzv cukrové sklo? Tedy nejen kvůli lomu ale i tvrdosti. A nebo jak za pomocí tekutiny urazit dno láhve.
    Ale u těch kapek a když to ještě pak můžeš sledovat na vysokorychlostním tak užasné záběry.
    MVEK
    MVEK --- ---
    BRENMCGUIRE: Ono i ostré střepy v delším časovém horizontu nejsou problém, stačí si vzpomenout na skleněné oblázky na plážích nebo jsme i při čištění studny v písku našli vyhlazneý valounek skla.
    Ale tak jinak o těch mikročásticích plastu se teď v posledních měsících mluvilo i v českých médiích. V dTestu na jaře detekovali kontaminaci plastem v mušlích, rybách a dalších mořských plodech nebo v mořské soli, nejvíce v "solných květech". Ale nedávno byl i článek o částečkách v pitné vodě atd. Nemůžu najít, jestli jsem to do některého fóra tady dával, ale jinak viz https://cestovani.idnes.cz/...ekoule-ekologie-p7a-/kolem-sveta.aspx?c=A180605_131727_kolem-sveta_hig

    BRENMCGUIRE: Je to zajímavá ukázka a nevím, nakolik s tím souvisí informace, kterou mám "od piva", že je velmi blbý nápad použít lahev jako zbraň a držet ji za hrdlo. Že takhle někomu sešívali a nedali bez následků dohromady ruku, když vzal lahev za hrdlo a urazil ji o beton nebo něco. To hrdlo se roztrhlo díky pnutí.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SCHWEPZ: kdysi jsem viděl pěkné video plechovky jak se pomalu rozpadá. Ale teď ať zkouším jak zkouším tak mi youtube nabízí jen samý nerelevantní pí.... :/

    A u toho plastu má MVEK: pravdu. Taky mě nenapadlo že zustane nějaký ten molekulový prach toho plastu. A trklo mě to až když to zmínil. Ale jinak když je venku a svítí na nej slučníko atd tak ten plast zkřehne docela rychle.
    Sklo bych asi jako problém neviděl, tedy pokud to nejsou ostré střepy a jedná se o sklo bez použití nějaké chemie.
    Ale tohle mě vážně fascinuje, slušný granát.
    Amazing Chain Reaction When Cutting Compressed Glass
    http://www.youtube.com/watch?v=HgnT0RyMJdU

    MVEK
    MVEK --- ---
    SCHWEPZ: Nikoho neomlouvám. Ale mám dojem, že jsou i tací ignoranti, které může šokování probudit, že se někdy už zamyslí. Ale pravda, u toho, kdo to vyhodí ve volné přírodě asi nic nenásilného nepomůže. Každopádně 25 let u tašky je právě pak představa pro ledaskoho nezajímavá, prostě jako to, že mají na zahradě občas nějaký ten střep v záhoně nebo úlomek plastu, dlaždice atp. Ale představa stovek nebo "nikdy" je šokující. Dotyční si pak mylně můžou myslet, že se to prostě rozpadne, a ne že to jen zmizí z očí, ale je to všude kolem nás.

    (Na druhou stranu, když budou myslet moc, mohou si někteří uvědomit, že to sprašování tu bude vždy a třídění má malý dopad, protože se to uvolňuje z běžně používaných plastů, a tedy také ztratí motivaci třídit.)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MVEK: přiznám se, že i při své vrozené a kultivované (vysoké) míře empatie nejsem schopen se vcítit do jednání, kdy někdo (kór třeba v lese) prostě vyhodí PET láhev. Mě to prostě "nejde do hlavy". Přiznám se, že ač spíše "holubičí povahy" tak mě občas popadají silné návaly chuti mu tu láhev vetknout někam, kde mu to nebude příjemné....děsivě mě tento typ ignorance nadzvedává.

    Ad to co říkáš - nechci to relativizovat, ale ono to bude spíše o výchově a postojích a observačním učení atp., tj. pochybuji že někdo začal vyhazovat kelímky s tím "že za 70let stejně zmizí" ,-)

    Nejděsivější je to tempo, kterým to zamoření prostředí narůstá, ty desítky milionů tun plastů...přitom ty výrobky jsou mnohdy účelné a kvalitní...jen je ten systém nastavené velmi "nízkoprahově", tj. nezodpovědně.
    neomluvě o údajích jako:
    Víc než polovina tříděných plastů končí na skládce – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/ekonomika/465072-vic-nez-polovina-tridenych-plastu-konci-na-skladce.html
    MVEK
    MVEK --- ---
    SCHWEPZ: Na tomhle mě štve, že jde u většiny (plasty, sklo, hliník apod.) jen o fyzikální rozpad na malé částice. Což u plastu jako částic, které v přírodě přirozeně nebyly, je problém a ta doba je podstatná kvůli ohrožení živočichů, ale jinak vůbec.

    Tudíž běžný člověk, na kterého mají takové přehledy působit, si naopak ledaskdy řekne, že to je dobré, že plastový kelímek tu za sto let nebude a možná ho to naopak utvrdí, že ten není takový problém zahodit.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    Farma vrací do polí remízy. Traktoristé mi nadávali, směje se ředitel - iDNES.cz
    https://zlin.idnes.cz/...ologicke-zemedelstvi-p64-/zlin-zpravy.aspx?c=A180605_406649_zlin-zpravy_ras
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    Tak mě napadlo, jestli náhodou neexistuje nějaký leveling zemské biosférní diverzity?
    A jestli by se dal i vůbec spočítat a za pomocí superpočítačů nějak sestavit.
    Docela by mě zajímalo jaký byl původní level a jaký je teď.

    Zajímá mě to i z hlediska destabilizace a jak moc pravděpodobné je kompletní selhání biosféry naší planety.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vědci z Karlovy univerzity publikovali dlouholetý výzkum, podle kterého od našeho vstupu do Evropské unie dramaticky ubývá polního ptactva. Mohou za to dotace do zemědělství.
    Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/...vyzkum-eu-dotace-zemedelstvi-flz-/domaci.aspx?c=A180716_414653_domaci_zaz

    Přitom platí takřka osudová rovnice: zemědělské výnosy z jednoho hektaru se sice od roku 2004 – kdy Česko vstoupilo do Unie – zvedly zhruba o čtvrtinu, ovšem za totéž období ubyla třetina polních ptáků. To je alarmující pokles. Zmiňovanou studii otiskl časopis Conservation Letters, jenž patří k nevlivnějším mezinárodním periodikům zaměřeným na ochranu druhové pestrosti přírody.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vědci přišli s novým způsobem, jak zachránit korálové útesy. Vyhubit krysy v okolí
    https://www.nature.com/articles/s41586-018-0202-3
    https://zpravy.aktualne.cz/...ktere-zivi-miliony-lidi-na-tropick/r~fab8223485ae11e8bdd7ac1f6b220ee8/

    Hlodavci na neobydlených tropických ostrovech vybíjejí mořské ptáky, jejichž exkrementy fungují jako přírodní hnojivo pro korálové útesy. Ty pak rostou pomaleji a v jejich okolí není tolik ryb.
    (..) Hlodavci se na ně totiž dostali kvůli lidem - na lodích nebo z nedaleko potopených vraků. Není to jejich přirozené prostředí. Dokládá to skutečnost, že na některých jiných ostrovech se krysy naopak nezabydlely.
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    HALCYON: Na Sev. Sumatře zase vše "recyklují ohněm". Navečer si všichni zametou před domy a kupky zapálí. Po větších městech a vesnicích se nedá v tento čas vůbec chodit. Když jsem plul na lodi, tak vyhazování jakýchkoliv odpadků do oceánu bylo stejně běžné jako se nadechnout :/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V Evropě zbývají poslední pralesy. Němci ty své chrání, Rumuni v nich těží - iDNES.cz
    https://zpravy.idnes.cz/puvodni-lesy-evropske-pralesy-dzr-/domaci.aspx?c=A180712_083534_domaci_ane

    Evropské pralesy jsou relativně rozsáhlá území, často v nepřístupných horských údolích, kde člověk nezasahuje do procesů, které v lese probíhají.

    V karpatských údolích zdokumentovali pětisetleté stromy, buky i jedle o více než metrovém průměru. „Tak staré stromy se v běžném hospodářském lese nenajdou, sklízíme je ještě zdravé, nejpozději kolem stovky let."

    Nejvíce původních lesů mezinárodní tým popsal ve Finsku (především u hranic s Ruskem), nebo v nepřístupných údolích Karpat, které se táhnou od Slovenska přes Ukrajinu a Rumunsko do Srbska.

    EXCITE
    EXCITE --- ---
    HALCYON: Byl jsme na Vietnamu na podzim a na oSotrvě Phuoc na jejich "nejhezčí" pláži s bělostným pískem byly hormady odpadků a chaluhy.Když jsme se bavili s lokálama,co to má bejt,tak prej na podzim žene vítr a proudna ostrov bordel z pevniny. Obecně celej jižní vientam,byl tam kde jsem byl, kromě národních parků, samej bordel..
    A je pravda,že když jsme pluli trajektem z přístavu Rahghia,tam snad hodinu kolem nác v moři plul mrdník a moře bylo ne modré,ale takové našedlé asi z té řeky, u jejíž ústí je ten přístav. Byljsme celkem smutný,když jsem si vzpomněl na moře v Thajsku.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ANNA_IN: nejde jen o to, že byli zvyklí jíst rukama a vše vyhazovat z ruk na ulici, ještě generaci dvě zpátky, jde především o stovky milionů lidí a o to, jak se kumuluje právě "miliony malých prohřešků proti harmonii soužití" když je těch lidí tolik na jednom místě a prudkost vývoje není stíhaná prudkostí rozvoje etických přístupů, ale naopak - jsou přijímány tzv. životní styly, které jsou označovány jako "way of life" (viz. president Bush ve slavném projevu kdy říká, že teroristi chtějí američanům vzít jejich "way of life")

    Kdyby se zbytek světa stravoval stejně jako Američané, došla by čerstvá voda již před 15 lety, říká odtajněná analýza firmy Nestlé. Tu zveřejnil server WikiLeaks a americké centrum pro investigativní žurnalistiku Reveal, píše portál Revelist.
    Cable: 09BERN129_a
    https://wikileaks.org/plusd/cables/09BERN129_a.html

    (...) Průměrný všežravý Američan totiž ročně spotřebuje až 97 kilogramů masa - statistika zahrnuje hlavně vepřové, hovězí, kuřecí i jehněčí. Průměrná světová spotřeba je přitom jen 34 kilogramů na osobu. Chov dobytka a dalších zvířat samozřejmě hodně zatěžuje životní prostředí.(...)

    (...) kdyby průměrný Číňan spotřeboval tolik ropy co dnes průměrný Američan, světová těžba by pokryla potřebu Číny pouze na 80% a pro nikoho jiného by nezbyla ani kapka (...)

    etc.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SCHWEPZ: prelidneni se da resit. staci jen urcit, kdo ma pravo zit a kdo ne.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    HALCYON: mě to říkala kolegyně která půl roku cestovala Laos-Vietnam atp.

    Nejvíc mě fascinuje ta představa, jak "prastaré civilizace", které přišli s koncepty dynamické rovnováhy (jin-jang), harmonie, celostního přístupu, environmentální etiky,...a to v době, kdy jsme tu v české kotlině "honili mamuty", v současnosti přistupují k přírodě - ve svém celku, jak národ - a to nemluvím jen o vyhubení kladivounů v jihočínském moři (uříznou jim hřbetní ploutev a v agonii je hodí zpět do matky života - oceánu), nebo odebírání medvědí žluče zaživa, nebo tygřích penisech (které mají zlepšit erekci starých číňanů v tělech opotřebených špatnou životasprávou), nebo prášek z rohu nosorožců (uříznou mu roh a nechají vykrvácet)...a pak i přístup k těm řekám, podél nichž vznikala první civilizace (Harappská kultura, kultura poříčí Indu, protoindická kultura)

    atd.
    Zásadní "problém udržitelnosti rozmanité biosféry" je přelidnění. Tečka.
    vše ostatní jsou jen "doprovodné jevy"

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam