Když se o záměru vytvořit přírodní rezervaci ví dlouho dopředu, průmysl často stihne přírodu zničit | Radio Wave
https://wave.rozhlas.cz/...ameru-vytvorit-prirodni-rezervaci-vi-dlouho-dopredu-prumysl-casto-7617397
K těmto závěrům došel vědecký tým z Kalifornské univerzity, který zkoumal, jak se lidé chovají v oblastech, o nichž se ví, že budou v brzké době vyhlášeny za chráněná území. Jako příklad uvádí mořskou rezervaci vyhlášenou uprostřed Tichého oceánu Republikou Kiribati.
Ve chvíli, kdy se vědělo, že okolí Phoenixských ostrovů bude na začátku roku 2015 prohlášeno za chráněné území, kde bude pod ochranou zóna při hladině i na mořském dně a kde bude zcela zakázán komerční rybolov, tak do oblasti, která je pětkrát větší než Česká republika, houfně zamířily komerční rybářské lodě. Ve velmi krátké době dokázaly z vody vylovit takové množství ryb, jako by tu lovily rok a půl nepřetržitě a bez jakýchkoliv omezení. Důsledkem je, že v rezervaci nyní nebují bohatý podmořský život, ale naopak jí čekají dlouhá léta pomalé rekonvalescence.
Plundrování přírody se ale netýká jen moří. Vědci připomínají situaci z roku 1973, kdy byl ve Spojených státech vyhlášen zákon na ochranu ohrožených druhů. Těsně před jeho přijetím došlo v Severní Karolíně k masovému kácení stromů. Majitelé pozemků se totiž raději v předstihu zbavili stromů, než aby si nechali svá vlastnická práva omezit zákonem na ochranu přírody.
Výzkumníci tedy doporučují, aby se proces vyhlašování přírodních rezervací výrazně zkrátil, protože jinak lidé stihnou na přírodě napáchat těžko odstranitelné škody.