• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Islanďané smí, ale neloví. Velryby přitahují turisty, navíc zájem o maso opadá — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...e-smi-ale-nelovi-velryby-pritahuji-turisty-navic-zajem-o-maso-opada
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tichý oceán už je tak kyselý, že rozpouští krabí krunýře — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3040963-tichy-ocean-uz-je-tak-kysely-ze-rozpousti-krabi-krunyre
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd:

    Zahradníček: Oteplování do roku 2050 asi nezvrátíme | iUHLI.cz
    https://iuhli.cz/zahradnicek-oteplovani-do-roku-2050-asi-nezvratime/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vypusťte kontaminovanou vodu z Fukušimy do oceánu, doporučují experti - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...ti-40311922?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropská unie zakázala nejpoužívanější insekticidy v Česku. Jsou toxické - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...icidu-chlorpyrifos-thiakloprid-eu-evropska-unie.A200130_090613_ekonomika_fih
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Každopádně, i přes všechny problémy do obnovitelných zdrojů investujeme. Na Radě EU pro energetiku jsme tenhle týden potvrdili, že v roce 2030 budeme na 22 procentech podílu obnovitelných zdrojů, zatímco cíl Polska a Maďarska je 21 procent a Slovenska 19,2 procent. A to nás bude stát další stovky miliard korun.

    Z jednání s aktivisty vyplynulo, že pravděpodobně chtějí, abychom hned uzavřeli uhelné elektrárny. Fajn. Tím pádem bychom zařízli zdroj elektrické energie, za který zatím nemáme náhradu. Řekli nám, že Evropa od první průmyslové revoluce, tedy přes 300 let, vypouští do atmosféry emise, a že teď se musí radikálně omezit, a že je jedno, že Asie nebo Afrika znečisťují planetu daleko víc než my. Západ se prostě má omezit a je prý jedno, že lidi tady přijdou o práci, že to bude mít zásadní dopad na generace, co přijdou po nás. A ještě k tomu to k vyřešení klimatické krize nepřispěje. Stejně tak probíhala diskuze i o uhlíkových clech. Já se jejímu zavedení na evropské úrovni nebráním, ale musíme to určitě probrat na Evropské radě. Jsem zvědavý třeba na Německo, které je největší evropský exportér do Číny, jak se k tomu postaví. Ekonomika našeho západního souseda, stejně jako ta naše, je orientovaná na export a zavedení uhlíkových cel by určitě rozpoutalo celní válku s Čínou a dalšími zeměmi, které do Evropy dodávají takzvané špinavé zboží, jehož výroba je energeticky náročná a znečišťuje životní prostředí na celém světě.

    Snažili jsme se studentům vyvrátit pověru, že situaci okolo emisí nebereme vážně. NAOPAK. klima řešíme s klimatology, máme komise, projekty, investujeme. V rámci vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které předsedám, jsem vytvořil odborný panel, kde jsou špičkoví vědci. Dává nám podklady a jeho názory jsou pro nás nesmírně cenné. Ale abychom dosáhli na uhlíkovou neutralitu, potřebujeme od EU peníze navíc, jak jsem vám psal před chvílí. Nabídl jsem studentům spolupráci, dokonce jsem je pozval na naši Uhelnou komisi, aby viděli, že jsou tam experti, které prý postrádají. Řekl jsem jim, že demonstrace jsou sice fajn, ale pokud chtějí opravdu pomoct, měli by se zapojit i jinak. Třeba sázet stromy. A taky by mohli třeba pomoct zorganizovat besedy s našimi experty na školách. Ale asi o to nestojí. Prý s námi jen ztráceli čas. Hm, tak jo. Takhle chtějí řešit vlastní budoucnost? Byl to zvláštní zážitek.

    Právě u mladého člověka bych čekal, že bude připravený poslouchat argumenty. Byl to ale úplný opak. Jejich hlavní mluvčí opakoval spíš politické fráze než konkrétní připomínky k tomu, co děláme. Prostě měli jasno, už když přišli.
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Ještě před odletem do Madridu jsme měli tiskovku o klimatu s ministry Havlíčkem a Brabcem. No, a zrovna v ten moment demonstrovali studenti z ekologického hnutí Fridays for Future. Tak jsme jim řekli, že je škoda, že nepřišli za námi, abychom se mohli bavit o jejich postojích napřímo. Ozvali se a potkali jsme se teď v pátek.

    S ministry jsme se jim snažili říct, co děláme v boji proti klimatické změně. Doplňovali jsme jim informace, které neměli přesné. A chtěli jsme slyšet, proč stávkují. Co děláme špatně?

    Upřímně jsem byl překvapený stylem jejich jednání. Já fakt neberu svůj věk jako nějakou zásluhu, nenadřazuju se nad mladší a rád se bavím otevřeně, ale tohle bylo i na mě trochu moc. Podobnou povýšenost a agresivitu jsem naposledy viděl v OSN, když jsem sledoval vystoupení Grety Thunbergové.

    Ptali jsme se jich na názor. Jestli máme budovat jádro, jestli máme zavřít uhelné elektrárny, ale oni nám řekli, že to sami neví a máme se víc bavit s klimatology. Což teda pravidelně děláme. Vždyť klimatologové sedí i v naší Národní koalici proti suchu.

    Řekli nám, že máme víc investovat do obnovitelných zdrojů. Jenže to je problém. Tak začněme. Zaprvé, ty soláry. To všichni přece znáte, to je ten megatunel z Topolánkovy éry za tisíc miliard, kvůli kterému každý rok doplácíme 30 miliard korun na zvýhodnění solárních elektráren. Však jsem vám k tomu dával materiály už minule.

    Zadruhé, vodní zdroje u nás nejsou efektivní kvůli suchu a taky díky tomu, že poslední přehradu u nás postavili komunisti. Posledních 30 let jsme nebyli schopní postavit jedinou přehradu. No, a pak tu máme ty větrné elektrárny, což nám říkali i ti studenti. Tak jsem se zeptal, kde je máme stavět, protože podle mě tomu starostové a občané moc nefandí. Viděl jsem takový větrný park na rakouské straně hranic u Valtic. No, nevypadá to jako součást krajiny. Studenti řekli, že si to máme vyřešit sami.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ:
    Požáry, které už od září minulého roku devastují australskou krajinu, mohou podle odborníků způsobit vymření několika druhů živočichů vyskytujících se pouze v Austrálii. Podle odhadů už v plamenech a na následky požárů mohla přijít o život až miliarda zvířat, další oběti budou i mezi rybami, žábami, netopýry a u hmyzu. Podívejte se, jaké druhy zvířat možná nepřežijí letošní požáry.
    https://zpravy.aktualne.cz/...220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    China moves to phase out single-use plastics | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2020/jan/19/china-moves-to-phase-out-single-use-plastics
    Čína zakáže igelitové tašky a plastová brčka - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...y.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Masa horké vody, přezdívaná blob, v Tichém oceánu zabila téměř milion mořských ptáků | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/...vody-prezdivana-blob-v-tichem-oceanu-zabila-temer-milion-morskych-8136844

    Blob, který katastrofu způsobil, pochází z mnoho let trvajících kritických vln veder.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ve vzduchu i na zemi pracoval speciální tým australských hasičů, aby zachránil háj se vzácnými wollemiemi vznešenými. Takzvaných „dinosauřích stromů“, které mohou být až 100 000 let staré, je ve volné přírodě na celém světě méně než 200 kusů.
    Všechny se nacházejí v rokli, kterou ohrožovaly mohutné požáry v Novém Jižním Walesu. „Bylo to jako vojenská operace,“ popsal akci ministr životního prostředí.

    https://www.irozhlas.cz/...chrana-vzacnych-stromu-wollemie-vznesena-hasici-zachranari_2001171101_cha
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    WWF statement
    Australia estimates around 1,25 billion animals may have been killed directly or indirectly from fires that have burnt 8.4 million hectares across Australia (equivalent to the whole of country of Austria).

    Statement from WWF-Australia on Australia’s bushfire emergency - WWF-Australia - WWF-Australia
    https://www.wwf.org.au/...9/statement-from-wwf-australia-on-australia-s-bushfire-emergency#gs.rifdqd

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ:
    V Austrálii musí kvůli suchu zastřelit 10 tisíc divokých velbloudů - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...du-40309329?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

    Zvířata původně na kontinentu nežila, do Austrálie se dostala až společně s osadníky ve 40. letech 19. století, za šedesát let bylo z Indie přivezeno zhruba 20 000 velbloudů. Přistěhovalci je používali při průzkumu vnitrozemí a před stavbou železničních tratí i k přepravě zboží. Sudokopytníci se v suchém podnebí vnitrozemské Austrálie bez přirozeného nepřítele rychle rozmnožovali a dnes jsou považováni za škůdce, který znečišťuje vodní zdroje a ničí původní flóru a faunu.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) pro některé druhy to může být naprostá konečná, jak to hrozí třeba zmíněné vakomyši Aitkenově.
    Pro jiné druhy to může být bod zlomu, kdy bude obtížné je zachránit.

    Austrálie má skrytý problém. ‚Invazní‘ kočky a lišky loví zvířata, která se zachránila před ohněm, říká Bobek | Domov | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...alie-bobek-pro-nektere-druhy-mohou-byt-pozary.A200107_173557_ln_domov_krev
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    TADEAS: Ano.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V Austrálii uhořelo 480 milionů zvířat.
    Zahynulo až 30 procent australských medvídků koala.

    Australia bushfires: More than 500 million animals and plants die
    https://www.news.com.au/...n-animals-perish-in-bushfires/news-story/b316adb4f3af7b1c8464cf186ab9f52c
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    EXCITE: myslis te krajiny bez zminenych velkych bylozravcu, kteri to udrzuji jinde?
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    EXCITE: no jasně, díky za doplnění.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    CAMKA: Ani to nemusí být invazivní druhy. Vrcholovým stadiem vývoje krajiny je les.
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    PATISLAV: dřív tu žili zubři, pratuři a divocí koně, kteří ve velkém spásali trávu, okusovali stromky a kopyty narušovali drny, tím udržovali rozsáhlá bezlesí. Pak přišel člověk, zubry, pratury a divoké koně vyhubil, ale začal chovat ovce, krávy a kozy a začal sekat louky na seno. To se taky změnilo a bohužel pár posledních dekád se myslelo, že bezzásahové strategie budou ty správné, avšak ouvej, nejsou, cenné biotopy zarůstají invazivními druhy, které vytlačují ty slabší jedince, na které jsou zase vázané životy hmyzích jedinců, na nichž jsou závislí obojživelníci, atd. atd. A tak musí člověk nastoupit s motorovkama, vyřezat náletové dřeviny a úplně nejlíp tam vypustit divoké koně (jako je to třeba v Milovicích nebo v HK na Plachtě), ovce nebo kozy a v horším případě lokalitu udržovat životaschopnou pomocí kos nebo křoviňáků
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam