• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Experiment ve strmém svahu • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/tydenik/2020/2/experiment-ve-strmem-svahu?issueId=100435

    Je úplně jedno, z jaké strany přichází návštěvník do Hejnic. Od Liberce i od Tanvaldu je to stejné: když začne před cílem prudce klesat, okolí se nenápadně promění. Vždy zelený jehličnatý koberec Jizerských hor a jejich náhorní plošinu vystřídají strmé svahy, porostlé bukovými lesy. Na jaře a v létě o odstín zelenější než okolní smrčiny, na podzim mají prudké kopce všechny barvy mezi žlutou a hnědou a v zimě je pokrývá jen bludiště holých a šedavých bukových kmenů. Když k tomu připočteme, že tyhle stromy rostou kolem nespočtu skalních hřibů a malých kamenných labyrintů, které v žule vyřezaly voda a vítr, recept na místo s kouzlem je skoro hotov. Poslední ingredience, liduprázdnost a odlehlost, zajišťuje už jen pohled do mapy. Jizerskohorské bučiny, jak se rozlehlá plocha jmenuje, jsou od zbytku Čech odříznuté horami, zmíněná cesta od Tanvaldu je navíc v zimě zavřená. Patří víc k Polsku a Německu, na jejichž roviny bukové koruny hledí.

    Bučiny nad Hejnicemi nejsou neznámé, ale nepatří ani do tuzemského fondu zaručených turistických lákadel. V příštích letech se to velmi pravděpodobně změní. Bučiny míří do prestižního klubu přírodních památek UNESCO. Kromě českého prvenství a světoznámé značky na turistických mapách jim to přinese větší proslulost a víc návštěvníků. Což může být v dnešní výletnické době docela problém. Lidé objevují půvaby svého okolí, příliš mnoho zvídavých turistů (a jejich podrážek) hrozí každý půvab zahubit – třeba nedaleké hřebeny Krkonoš by mohly vyprávět. Jizerskohorští ochranáři stojí nejenom před příjemným úkolem ukazovat světu zajímavý kus svého území. Budou muset zvládnout i větší nápor turistů. Bučiny i jejich správci mají zároveň jedinečné předpoklady pro to ukázat, že to jde.

    Kopce zdvihající se nad Hejnicemi jsou pohledem na Evropu, jak vypadala od konce doby kamenné až po středověk. Ve světě, který plně neovládají lidé, jsou výšky mezi třemi a osmi stovkami metrů nad mořem královstvím buku, a tady je to vidět. Les tvoří rovné a hladké, dvacet metrů vysoké kmeny, v zimě leží na zemi jen sníh a okrouhlé bukové listí – a to je všechno. Jako by tu bylo úzkostlivě poklizeno. Kde se usadí buky, zanedlouho nikdo jiný neobstojí. Urostlý, ale štíhlý strom rychle vyroste, roztáhne ve výšce korunu, jejíž husté listí pohltí většinu světla, a v bučinách proto panuje tma. S buky vydrží jen jedle. Strom, který snáší temno a má dost trpělivosti, aby čekal, až některý z větších buků padne a pustí pod sebe trochu slunce. Jedle pak rychle vyrazí do vzniklé průrvy za světlem.

    I přes zjevnou podobnost s lesy, které před tisíci let pokrývaly velký kus Evropy, nejsou bučiny v Jizerských horách žádný prales. „Nejsou dokonce ani takzvaný přírodní les. Je to v ochranářské terminologii les přírodě blízký,“ říká Jiří Hušek, který v ministerské Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR vede liberecký odbor. Bučiny jsou příliš blízko člověku, než aby mohly fungovat zcela bez lidských zásahů. Důležité ale podle Huška je to, že dnešní přírodní rezervace je rozlehlá, má třicet kilometrů čtverečních (je tedy větší než třeba město Mladá Boleslav). A hluboko uvnitř je zhruba čtyři sta hektarů, kam člověk dnes nezabloudí – a po celé lidské dějiny tam byl jen hodně řídký ruch – a kde si buky žijí zcela podle svého. Je to prý dost na to, aby uprostřed rozlehlé rezervace vznikla zcela samostatná divoká bučina.

    Za to všechno vděčí bučiny prudkým severním svahům, na kterých rostou. Po konci doby ledové zdejší svahy nejprve osídlily břízy a borovice, pak duby a jasany – a s dalším oteplováním nakonec buky. Ty bryskně vytlačily jiné listnáče nižších a jehličnany do vyšších poloh. Na svazích je méně vlhko a mírnější podnebí než na plošině Jizerských hor, proto se tu bukům tak daří.

    Především ale zdejší prudké kopce vždycky chránily bukové stromy před lidmi. Svahy protíná jen pár cest, jinak jsou kopce příliš strmé, příliš kamenité a příliš členité. Je v nich složitý pěší pohyb, natož těžba dřeva. I když zdejší kraj dřeva potřeboval hodně – v 15. století pro sklárny, za třicetileté války pro zbrojírny Albrechta z Valdštejna, později pro manufaktury v nížinách – a lidé vytěžili jedle a smrky a některé buky na krajích lesa. Srdce zdejších bučin pro ně však bylo vždy nepřístupné.

    Výsledkem je kus země, který se má brzy stát součástí světového dědictví. Když o plánech Jiří Hušek a Tomáš Korytář, vedoucí správy jizerskohorské CHKO, mluví, pendlují mezi „kdyby bylo“ a „až bude“. Že se bučiny na seznam UNESCO dostanou, je dost pravděpodobné, impulz vzešel přímo od samotné mezinárodní organizace. V Česku žádnou přírodní památku na seznamu nemá, chtěla mezeru doplnit a bučiny se přímo nabízejí. Jednou z evropských památek jsou totiž „původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy“, patří sem 78 míst ve 12 evropských státech. Tuzemské bučiny nad Hejnicemi by se k nim připojily. UNESCO proto vyzvalo český stát, ať les na vstup připraví.

    Nic zásadního se zde nemění. Už teď jsou bukové lesy chráněné velmi přísně a zápis do seznamu UNESCO žádnou lepší nebo důslednější ochranu nepřinese. „Je to deklarace směrem do světa, že tu máme něco cenného, o co umíme pečovat. A směrem k nám samotným, abychom o to skutečně pečovali a porozuměli dědictví a historii,“ říká Jiří Hušek. „Je to hlavně prestižní značka.“ A prestiž znamená zájem. Správa má spočítáno, že v současnosti navštíví za rok bučiny pět tisíc lidí (pro srovnání, nedaleký, ani ne třikrát větší Národní park České Švýcarsko navštíví ročně tři čtvrtě milionu lidí). Z bučiny je to do Polska pár kilometrů, právě polští sousedé v posledních letech objevují kouzlo cestování a zvedli statistiky v severních a východních Čechách nahoru. „Počítáme samozřejmě s nárůstem, ale v řádu tisíců. Víc ne. A to dnešní cesty bez problémů unesou,“ vysvětluje Tomáš Korytář.

    To, že se z bučin nestane turistický trhák s frontami, má podle Korytáře jeden hlavní důvod. „Ono tam, upřímně řečeno, není moc co dělat,“ říká s úsměvem. „Můžete se jenom procházet, užívat si historii a kochat se.“ Cesty jsou strmé, a i kdyby někdo mermomocí chtěl značenou cestu opustit, není moc kam a proč. Napravo i nalevo je sráz. Dalším lákadlem jsou vodopády na potocích a říčkách a pak záblesky historie. Jeden z vodopádů prý Carla Mariu von Webera inspiroval k napsání Čarostřelce a říčce Černý Štolpich tak Němci vděčí za první romantickou operu. Cesty i stráně jsou poseté kamennými a železnými kříži, hlavně svážení dřeva bylo nebezpečné a stálo zdejší vesnice spoustu životů. Některé ze svážnic, vybudované před stovkami let, jsou dodnes solidní cesty v obtížném terénu, a představují tedy úctyhodný inženýrský a stavitelský výkon. A pak už jsou tu jenom buky.

    „V tomhle ohledu je to bezpečné,“ říká Jiří Hušek. Přírodní památky jako bučiny přitáhnou jen jeden „specifický“ typ návštěvníků, lidi se zájmem o přírodu, kteří se k ní chovají s respektem. Na ty nespecifické, kteří například jedou kolem autem, nemají v plánu šplhat hodinu na skalní vyhlídku, nicméně chtějí vědět, co zajímavého kraj se znakem UNESCO skrývá, myslí podle Korytáře ochranáři také. „V Hejnici by mohlo být návštěvnické centrum, třeba s krátkou naučnou trasou po okolí. Něco se dozvíte, dáte si čaj, koupíte suvenýr. Ale na nic většího to nevidíme.“ Kiosky s občerstvením na hřebeni, nebo dokonce skluzavky, lana a žebříky pro odvážlivce ochranáři rozhodně nepovolí. „Osvědčila se nám dvoudenní expedice. Jeden den v bučinách, druhý den v rašeliništích na plošině,“ říká správce. „S průvodcem, v malé skupině a na místa, kam běžný návštěvník nesmí. Tohle si představit dokážeme.“



    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Momentálně k nejkritičtějším tématům v pobrexitové Velké Británii patří boj o konečné znění návrhu Zákona o zemědělství. Jeho první verze byla předložena parlamentu v polovině letošního ledna a od té doby prochází připomínkováním, čtením a bouřlivými diskuzemi. Má totiž vytýčit nový kurz nejen ve vztahu odklonu od dotací, k podpoře nezávislé zemědělské produkce a potravní soběstačnosti, ale i ve standardech a kvalitě, ochraně přírody a adaptace na klimatické změny.

    „Hmyz je jako kanárek v uhelném dole. Jeho kolaps je jako výstražné zvonění, které nemůžeme ignorovat,“ říká Dave Goulson, profesor univerzity v Sussexu a hlavní autor textu o tom, jak zvrátit katastrofický úbytek hmyzu v Británii. Podle něj je okamžitá reakce na všech úrovních společnosti naprosto nezbytná. „Když se povede dobře hmyzu, bude vše v pořádku i pro ostatní organismy,“ dodává. Jak to ale souvisí s diskutovaným zemědělským zákonem? Silně. Zástupci z organizací pozemkových fondů ochrany přírody by do jeho návrhu rádi vpravili i opatření stabilizující a podporující hmyzí populace v Británii. Není prý důvod, aby byl připravovaný zákon ve svých cílech méně ambiciózní než dosavadní nařízení poplatné v Evropské unii.

    Od třicátých let minulého století přišla Británie o 87 % svých mokřadů a ztratila 97 % plochy divokých luk. V posledních 48 letech se 41 % britských zástupců fauny a flóry potýká s vážným nebo středním propadem populací. A na tom, že úbytek a fragmentace přírodních stanovišť je pak ještě více akcelerována průmyslovým nadužíváním pesticidů, se shodují i odborníci. Každý rok je do zdejší přírody volně rozptýleno 16 900 tun toxických látek. „A to se bavíme jen o pesticidech užívaných v zemědělském hospodářství. Dalšími tunami přispívají města, vesnice, zahradníci,“ říká Craig Bennett, vedoucí Wildlife Trust. „Na svět kolem nás to má zdrcující efekt.“ Co tedy navrhuje? Aby to návrh zákona o zemědělství počítal s hmyzem. Přesněji, aby se objem užívaných pesticidů snížil až o 50 %, a aby 30 % zemědělské půdy bylo obděláváno bez jejich aplikace.


    Pokud chce Británie zachránit hmyz, musí se zříci nadužívání pesticidů - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...i/zpravy/pokud-chce-britanie-zachranit-hmyz-musi-se-zrici-naduzivani-pesticidu
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    MEZZANA
    MEZZANA --- ---
    Další šokující čísla z nelegálního obchodu s CITES exempláři.

    (...)
    Based on legal trade and seizure data, the largest flow of illicitly harvested rosewood in the past four years is coming out of Africa. The rosewood species featured in the last Report, Pterocarpus erinaceus (known in Nigeria as "kosso"), was listed on CITES Appendix II effective at the start of 2017. Remarkably, after this listing, more rosewood was exported from Africa than ever before, but this time with CITES documentation. Nigeria alone exported some 750,000 cubic meters of rosewood in 2017, which is equivavalent to about four million trees, or over 30,000 shipping containers, an average of almost 100 container loads exported per day. This continued apace in 2018. Beacuse Nigeria was unable to produce a scientific non-detriment finding, a recommendation to suspend trade from the country was issued by CITES in October 2018.
    (...)

    - World Wildlife Crime Report 2020
    https://www.cites.org/eng/UNODC_releases_WorldWildlifeCrimeReport2020_CITES_10072020
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Na polích řepka, na loukách sucho a v lese kůrovec. Včelstva tak hynou hlady. Rostliny s vysokým obsahem nektaru proto vysazují stále častěji sami včelaři.

    Včely trápí hlad. Chybí jim rostliny, které mají dostatek nektaru — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...bclid=IwAR0OiJB3A3xriK3laBmV9OJJsQL-WzBEMJXHqHx620Lv40BzOLJTOf7OTpg
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    SCHWEPZ: co dodat... zmrd
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kočičí predátor se vrací » Sedmá generace
    https://sedmagenerace.cz/...Ul1_cow0H0ULliv1r_N6jUdJQ-9qdKy_rAMFJIPQIr2R0YaonM#.Xw10aUE4CrB.facebook

    Kočka divoká sdílela nevlídný osud s dalšími šelmami, které naši předkové na přelomu 18. a 19. století prakticky vyhubili. Podstatný vliv na to měl Lesní řád Marie Terezie neboli Císařský královský patent lesů a dříví, ustanovení v království Českém se týkající, daný na hradě Pražském dne 5. dubna 1754.
    Ten zásadně změnil složení lesů ve prospěch jehličnatých monokultur, které jsou z hlediska habitatového modelu pro kočku nevyhovující. Přímočařeji šelmy poškodil následný Lovecký řád Josefa II. z roku 1786, který vlastníkům zemědělských pozemků umožňoval, či přímo nařizoval odstřel veškerých „škodných“.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Historické okénko:

    Před 35 lety potopili agenti francouzské tajné služby v novozélandském Aucklandu loď Rainbow Warrior, patřící ekologickému hnutí Greenpeace. Při útoku zahynul jeden z členů posádky, fotograf Fernando Pereira.
    Francouzská vláda tak chtěla ekology odradit od protestů proti jaderným pokusům na atolu Mururoa, to se jí ale nepovedlo. Novozélanďané pachatele útoku odhalili a byl z toho skandál. Poslechněte si, jak o celé aféře informoval Československý rozhlas.

    Před 35 lety klesla ke dnu loď Greenpeace. Francie tak chtěla ekology odradit od protestů proti jaderným pokusům | Témata
    https://temata.rozhlas.cz/...72?fbclid=IwAR01rotPIYcDHXkAIQkpAO6E7rg07a-f4I6Z6_U6T9eyctEx_Zcy7CTR-F4
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zákaz klecí se odkládá. Poslanec ANO zpochybnil hlasování, pak otočilo i 17 kolegů
    https://zpravy.aktualne.cz/...-poslanec-ano-zpochybnil-hlasovani/r~c5cb84a8c12011eaaabd0cc47ab5f122/

    Poslanci opět odložili hlasování o novele zákona o týrání zvířat, která má do několika let zakázat kritizovaný klecový chov slepic. Zařazení bodu sice nejprve prošlo, a to i 20 hlasy poslanců ANO, poté ale vystoupil poslanec hnutí Jiří Bláha a svůj hlas zpochybnil. V opakovaném hlasování změnilo názor hned 17 dalších poslanců ANO a návrh tak neprošel. Znovu se k němu dostanou nejdříve na podzim.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí. Reprezentativní studie veřejného mínění

    https://munispace.muni.cz/library/catalog/book/1001

    Jaký je vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí? Jak Češi přistupují například k ochraně přírody, znečištění ovzduší nebo změně klimatu? A v čem jsou jiní než většina Evropanů?
    Odpověď na tyto otázky a mnoho dalších vám nabízí tato kniha. Čtenářům předkládá to nejdůležitější z reprezentativních průzkumů a výzkumů, které se zabývaly postoji a chováním české veřejnosti v environmentální oblasti. Souhrn veřejného mínění v jednotlivých oblastech ochrany přírody a životního prostředí ilustrují infografiky
    Na rozsáhlou rešerši navazuje nový reprezentativní výzkum, který zkoumá vztah Čechů k přírodě a životnímu prostředí a ukazuje, jak jsou v této oblasti rozloženy názory české společnosti.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    https://denikreferendum.cz/...ve-slavi-vitezstvi-soud-naridil-zastavit-provoz-ropovodu-dakota-access

    Dakota Access Pipeline: Judge suspends use of key oil link - BBC News
    https://www.bbc.com/news/world-us-canada-53317852

    Dakotští Siouxové slaví historické vítězství poté, co americký federální soud nařídil zastavit provoz ropovodu Dakota Access. Soudy rozhodují ve prospěch ochránců klimatu a původních obyvatel stále častěji, čímž narušují Trumpovy plány.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The hidden dolphin massacre in EU waters | Blue Planet Society
    https://blueplanetsociety.org/2020/01/the-hidden-dolphin-massacre-in-eu-waters/

    The death, injury and strandings of cetaceans in EU waters is not documented by any official process or recording system. From our experience we would guess that tens of thousands of dolphins are dying each year.

    Only around eight-percent of dolphins killed at sea by the nets of fishing vessels reach the shore. The cetacean carnage witnessed recently on the south coast of England is just the tip of the iceberg.

    Despite the scale of the problem, dolphin bycatch is mostly being ignored by animal activists. Consequently public pressure is not influencing lawmakers as it has done for other animal welfare issues.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Hongkongští celníci oznámili, že objevili kontraband 26 tun žraločích ploutví, které pocházejí přibližně od 38 500 zvířat.
    Čtvrteční nález dokládá, nakolik je tento produkt v Hongkongu stále populární, napsala agentura AFP.

    https://www.quora.com/...of-extinction-because-of-shark-fin-soup-Why-dont-people-stand-up-against-it

    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    Dotazník na váš názor ohledně vlků u nás:
    Vlci jsou zpět! Výzkum postoje veřejného mínění k návratu vlků a soužití s nimi - Survio
    https://www.survio.com/...urvey?fbclid=IwAR3x4GWRFQzRFYyNUeEJ4fBd_QpOKnfWgck_iUQTGyBnaohLDs-B_zX1n4A
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    KONOPKA: Je to tam psané... Raci v ČR (tam je teda uvedeno "v Česku"),a le i tak se to dá najít...

    Nová aplikace k hlášení výskytu raků
    http://invaznidruhy.nature.cz/aktuality/nova-aplikace-k-hlaseni-vyskytu-raku/
    KONOPKA
    KONOPKA --- ---
    SCHIFFI: No a jak se ta aplikace jmenuje?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Nová mobilní aplikace pomáhá chránit ohrožené raky. Nabízí také klíč k určování druhů | Domácí mazlíčci | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...va-aplikace-pomaha-chranit-ohrozene-raky.A200505_094208_ln-zajimavosti_ape
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Ne, řekla další velká banka k těžbě na Aljašce a zastavila těžařům půjčky - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...alsi-velka-banka-k-tezbe-na-aljasce-a-zastavila-tezarum-pujcky-102939
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ‘Extinct’ Clouded Leopard Spotted for the First Time in 37 Years in Taiwan
    https://returntonow.net/...ars/?fbclid=IwAR0zFsFeV2fVbMesJVLkKh3kRixixCmfMeedQuRL_CLIKf3A_lI7ptDUuLA



    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    VOYTEX: u nás hrozí přinejhorším sezobnutí ptactvem... ekofanatiků tu máme plný barák :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam