• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Národní park Soutok, nebo spíš Chráněná krajinná oblast? Asi nic
    https://denikreferendum.cz/clanek/34037-narodni-park-soutok-nebo-spis-chranena-krajinna-oblast-asi-nic?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Biodiverzita v ohrožení. Druhy vymírají nejrychleji v dějinách, EU je chce chránit - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parlament/biodiverzita-a-pesticidy/r~21a30bc6d03711ec94760cc47ab5f122/?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Nejsušší půda i malý podíl recyklace. Česko má páté nejhorší životní prostředí v EU - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesko-ma-pate-nejhorsi-zivotni-prostredi-v-eu/r~c163e648d5ba11ecb1f50cc47ab5f122/?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Amazonie je ztracena, říká přírodovědec. Podaří se zachránit alespoň oceány? | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/amazonie-je-ztracena-rika-prirodovedec-podari-se-zachranit-alespon-oceany-8720710
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vyšetřování otravy Bečvy skončilo, policie žádá obžalovat člověka a firmu - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/policie-ukoncila-vysetrovani-otrava-becva-navrh-obzaloby.A220316_100655_zlin-zpravy_klu

    (...) Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    Nabídka práce v neziskovém projektu Živá půda, kde hledají někoho, kdo má zkušenosti a širší záběr a obstará jak sociální sítě, e-mailing a PR tak správu webu a blogu a zároveň se vyzná v základních datech, aby věděl, kam obsah dál směřovat.
    Práce hlavně na dálku, ale potkávají se i v kancelářích Nadace Partnerství v centru Brna. Uzávěrka přihlášek je 27. 3. Více info - https://www.ziva-puda.cz/blog/Hledame-noveho-pudochrance!-Stan-se-content-manage
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Jelen sika je v českých lesích katastrofa, říká etolog Luděk Bartoš - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/jelen-sika-v-ceskych-lesich-je-katastrofa-rika-etolog-ludek-bartos?utm_source=www.seznam.cz&;amp;utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&;amp;dop_req_id=WZIG99VzGL6-202203110750&dop_id=15736489

    Jelen sika je introdukovaný druh původem z Japonska a dálného východu, který začal být dovážen do Evropy v poslední čtvrtině 19. století. Jeho populace byla považována za přemnoženou už v 70. letech! Od té doby ale narostla asi osmkrát a počty stále stoupají.

    Když se podíváte na jelena siku a na jelena evropského, který je součástí té katastrofy, je jelen sika co do velikosti zhruba poloviční. Nikoho proto nenapadne, že by se tyto dva druhy mohly mezi sebou křížit. Je to jako křížit bernardýna s jezevčíkem. Ale ti jeleni to umí a navíc jsou jejich kříženci plodní. Kříženec se dá relativně snadno poznat jen v první generaci.

    Jelen sika má řadu výhodných vlastností. Je to skromné zvíře, má vynikající reprodukční schopnosti, je velice rezistentní vůči parazitům. Nemůžete si představit ideálnější invazní druh. Má úžasné adaptační schopnosti. Dokáže úspěšně přežívat na daleko chudší krmivové základně, než například jelen evropský.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ: jsem zvědavý jestli jednou budem slavit den, kdy život na Zemi přežil alternativní medicínu, anebo naopak držet minutu ticha.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Luskouni představují evolučně jedinečnou, starobylou skupinu bezzubých savců příbuzných šelmám, specializujících se na pojídání mravenců a ­termitů. Pro svůj vzhled připomínající šišku jsou nezaměnitelní – jako jediní savci na planetě mají tělo pokryté chlupy přetvořenými do podoby šupin.

    Luskoun je nejpašovanější tvor světa. Oživlé šišky žene do záhuby využití v alternativní medicíně — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3444406-luskoun-je-nejpasovanejsi-tvor-sveta-ozivle-sisky-zene-do-zahuby-vyuziti-v-alternativni
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    Zajímavý dokument o hrozbě úniku paliva z potopených lodí. Docela mě překvapilo, kolik toho je a jak se na to globálně sere.

    Černé slzy moře | iPrima
    https://www.iprima.cz/filmy/cerne-slzy-more

    Černé.slzy.moře.2017.720p.WEBRip.CZ.mp4 | Ulož.to
    https://uloz.to/file/UW3G5xEIQMCN/cerne-slzy-more-2017-720p-webrip-cz-mp4
    MATT
    MATT --- ---
    VOYTEX: src:
    Constraining the atmospheric limb of the plastic cycle | PNAS
    https://www.pnas.org/content/118/16/e2020719118

    naky dalsi.. je to sileny..

    Microplastics are everywhere — but are they harmful?
    https://www.nature.com/articles/d41586-021-01143-3

    Microplastic particles now discoverable in human organs | Plastics | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2020/aug/17/microplastic-particles-discovered-in-human-organs
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    Znečištění moří spolu s klimatickými změnami zpomaluje růst ryb. Je to špatná zpráva pro nás všechny | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/znecisteni-mori-spolu-s-klimatickymi-zmenami-zpomaluje-rust-ryb-je-spatna-zprava-8669274
    Globální klimatické změny spolu s plastovým odpadem mají znepokojivý vliv na růst ryb. Takové závěry přinesli vědci ze Sydneyské univerzity. Podle jejich výzkumu ryby rostou pomaleji v teplejší vodě a za přítomnosti chemikálie běžně obsažené v plastu, všímá si britský deník Guardian.

    Ryby vystavené průmyslové chemikálii bisfenol A – běžně známé jako BPA – potřebují více energie k růstu ve vodách s vysokou teplotou. Tato kombinace jinak řečeno zvyšuje energetické náklady růstu: tedy to, kolik toho ryba musí sníst, aby se vyvíjela. Autoři studie proto zdůrazňují, že kromě boje proti klimatickým změnám je nutné řešit i problém plastových odpadů.

    Bisfenol A je spojován s reprodukčními a vývojovými poruchami také u lidí. Každý rok se přitom celosvětově vyrobí miliony tun této směsi.
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    V posledních týdnech se v médiích objevují zprávy o tom, že se jedna energetická společnost domluvila s „odborníky“ z Mendelovy univerzity na řízené výsadbě keřů pod dráty elektrického napětí. Princip tkví v tom, že se místo kácení pod dráty vysadí monokultura keřů, které vytvoří tak hustý porost, že jím neprorostou stromy, které by mohly poškodit elektrické vedení. Je to ale skutečně tak geniální řešení, jak je prezentováno?

    Příroda pod dráty - Nedej se! | Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/221562248430035/
    SDN33
    SDN33 --- ---
    SCHWEPZ: začal bych tím mysliveckým zákonem.... oh wait.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Exploze biodiverzity. Díky velkým kopytníkům se zvýšily počty vzácných druhů o stovky i tisíce procent | Česká krajina %
    https://www.ceska-krajina.cz/3001/exploze-biodiverzity-diky-velkym-kopytnikum-se-zvysily-pocty-vzacnych-druhu-o-stovky-i-tisice-procent/

    CAMKA
    CAMKA --- ---
    moc pěkné vysvětlení proč je třeba chránit konkrétní mizející druhy a snažit se o jejich návrat v co nejautentičtější podobě:

    Že jsou ‚divocí‛ koně v ohradě? Spousta divokých zvířat je za plotem, říká Dalibor Dostál - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/ze-jsou-divoci-kone-v-ohrade-spousta-divokych-zvirat-je-za-plotem-rika-dalibor-dostal


    "Ta úvaha má dva rozměry.
    První je etický. Pokud člověk vyhubil v našich zeměpisných šířkách divoké koně, měl by udělat vše pro to, aby se vrátili v nejautentičtější možné podobě. Spásat krajinu s domácími zvířaty nebo s exoty typu velbloudů nebo jaků by sice bylo pohodlnější, ale v podstatě bychom tím navázali na selhání, kterého jsme se jako lidstvo dopustili, když jsme u nás divoké koně vyhubili.
    Druhá otázka je ochranářská. I náš projekt názorně ukazuje, jak jemné rozdíly jsou mezi divokými a domácími zvířaty.
    Zatímco domácí ovce často zlikvidují poslední porosty vzácných květin, divocí koně se věnují jen agresivním druhům trav a pomohou zvýšit pošty exemplářů ohrožených druh rostlin ne o stovky, ale o tisíce procent.
    Pokud bychom přistoupili na to, že je jedno, co se v krajině pase, tak bychom po devastující pastvě ovcí, které zničily některé cenné porosty v bývalém vojenském prostoru, museli prohlásit, že pastva zkrátka nefunguje, a je potřeba se o krajinu starat jiným způsobem.
    Ale stovky a tisíce druhů květin, ptáků, brouků se statisíce let vyvíjely právě v symbióze s divokými koňmi, zubry a pratury, ne s jaky a s velbloudy.
    Proto i zdánlivě malé odlišnosti a jednotlivosti mohou v celkovém efektu udělat skutečně dramatický rozdíl.
    Svědčí o tom i to, že úspěšné ochranářské organizace, které desítky let zkoušely pást přírodně cenné lokality ovcemi, kozami a dalšími domácími zvířaty, začaly využívat divoké koně. A rozdíly jsou opravdu obrovské."


    a taky bohužel smutné čtení o realitě české ochranařiny...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam