• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ: "V Česku podle Storcha v posledních dekádách vymírají zejména organismy polní a obecně zemědělské krajiny.
    „Zabýváme se mimo jiné dlouhodobým vývojem populací ptáků od roku 1980 a jednoznačně vychází, že polní druhy jsou na tom nejhůř,“ řekl vědec.
    Jmenovitě jde třeba o skřivany, koroptve, čejky nebo chocholouše. „Chocholouš je můj nejoblíbenější příklad. To byl dřív jeden z nejběžnějších ptáků volné krajiny. Teď ho vůbec nepotkáte, protože skoro vymřel".

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tohle je pro mě zajímavý fenomén, intuitivně bych čekal, že "zarůstání" (REWILDING)
    je žádoucí jev, ale jako vše systémové a podstatné - je to komplexní a není to černo*bílé :-)

    "Krajina zarůstá a divočí. Pro biodiverzitu v Česku je to pohroma"

    Česká příroda zchudla nejvíc z širého okolí, říká index. Vědec vysvětlil proč
    https://www.asz.cz/clanek/11076/ceska-priroda-zchudla-nejvic-z-sireho-okoli-rika-index-vedec-vysvetlil-proc/?

    „Zarůstání krajiny je aktuálně největší důvod změn biologické rozmanitosti u nás,“ říká v rozhovoru pro SZ biolog David Storch. Podle nového indexu od britských vědců česká biodiverzita utrpěla nejvíc ve střední Evropě.

    Česko ztratilo na biologické rozmanitosti víc než všechny sousední státy. Český „index neporušenosti biodiverzity“ je i výrazně pod průměrem dalších evropských regionů a světa. Spočítali to autoři nového indexu BII z Přírodopisného muzea v Londýně. Otázky, do jaké míry tento výpočet může a nemusí odpovídat realitě, v jakém stavu je aktuálně česká biodiverzita a co ji nejvíc ničí, zodpověděl přední český odborník na biodiverzitu David Storch z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR a z Přírodovědecké fakulty UK.

    (...) České biodiverzitě autoři indexu přiřkli „neporušenost“ ve výši 61,2 %, přičemž rozmezí možné odchylky vidí někde mezi 57,5 až 75,8 %. Znamená to, že česká krajina podle hodnocení v důsledku lidského působení ztratila nejspíš necelých 39 % původních druhů. („Biodiversity Intactness Index“ neboli index neporušenosti biodiverzity vypočítali britští vědci pro všechny země světa. Má udávat procentuální podíl původních druhů živočichů, rostlin i hub, které se na daném území zachovaly i přes působení člověka.)

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Naše lesy se mění: třetí rok po sobě se sází víc listnáčů než jehličnanů
    https://www.asz.cz/clanek/11074/nase-lesy-se-meni-treti-rok-po-sobe-se-sazi-vic-listnacu-nez-jehlicnanu/?

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Austrálie rozšíří chráněné mořské území mezi Tasmánií a Antarktidou. Oblast Macquarie Island Nature Reserve bude mít 475 465 kilometrů čtverečních, což je plocha větší než Německo či Polsko, a navíc se uzavře komerčním aktivitám, jako jsou rybaření a těžba. V pondělí to oznámila australská vláda s tím, že jde o lokalitu s velkým přírodním významem.

    Macquarie Island World Heritage Area | Parks & Wildlife Service Tasmania
    https://parks.tas.gov.au/explore-our-parks/macquarie-island-world-heritage-area

    https://edition.cnn.com/travel/article/australia-macquarie-island-marine-park-expansion-intl-hnk/index.html

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropští zákonodárci ze zemědělského výboru v úterý odmítli návrh nařízení na obnovu přírody. Navržená legislativa si klade za cíl vrátit do dobrého stavu poškozené části přírody jako zemědělskou půdu, lesy, řeky a mokřady. Obnova přírody by se poprvé stala zákonnou povinností.

    EU agri MEPs reject nature restoration law, losing ‘voice’ in the process – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/eu-agri-meps-reject-nature-restoration-law-losing-voice-in-the-process/

    První hlasování o průlomové evropské legislativě na obnovu přírody skončila úplným odmítnutím - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-hlasovani-o-prulomove-evropske-legislative-na-obnovu-prirody-skoncila-uplnym-odmitnutim?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dnes je Evropský den chráněných území. V Česku se připravují tři velkoplošná - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/dnes-je-evropsky-den-chranenych-uzemi.v-cesku-se-pripravuji-dva-nove-narodni-parky-a-jedna-chranena-oblast?

    Evropský den chráněných území, který připadá na dnešek, má připomenout, co, jak a proč chráníme. Velkoplošných chráněných území je v České republice nyní přesně 30 – čtyři národní parky, 26 chráněných krajinných oblastí. Po dlouhé době – poslední chráněná krajinná oblast byla vyhlášena v roce 2016 - je šance, že se tento výčet výrazně rozšíří. Programové prohlášení vlády totiž zmiňuje vyhlášení národního parku na části CHKO Křivoklátsko, přípravu podkladů k vyhlášení národního parku Soutok a chráněné krajinné oblasti Krušné hory.
    (...)
    Jsou to především lesy, pro které se navrhuje vyhlásit na pětině chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko národní park. Strmé, stinné a obtížně přístupné svahy, osluněné stráně se skalami a náhorní plošiny. Poměrně malé území obývá řada druhů rostlin, živočichů a hub s odlišnými životními nároky a lesy si tu díky obtížné přístupnosti zachovaly přírodě blízký charakter. To je u nás v těchto nadmořských výškách výjimečné. Více na https://www.mzp.cz/cz/zamer_vyhladn%C3%AD_narodni_park_krivoklatsko

    Soutok Moravy a Dyje je největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě. Programové prohlášení vlády počítá s velkoplošnou ochranou této jedinečné krajiny se sítí slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se soliterními prastarými duby a lesy s bohatou biodiverzitou. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nyní z pověření MŽP seznamuje obce, významné hospodářské subjekty, místní instituce a organizace s návrhem vymezení chráněné krajinné oblasti Soutok, její zonace a bližších ochranných podmínek. Více na https://soutok.nature.cz/

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Půda si dokáže pamatovat předchozí generaci rostlin. Tato schopnost je ale u druhově bohaté horské louky jen malá, obvykle ji částečně přemažou efekty dalších rostlin, které v půdě právě rostou.
    K tomuto závěru dospěli vědci Botanického ústavu Akademie věd ČR při zkoumání vlivu rostlin na složení půdy horských luk.

    Výzkum: Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin, ale ne příliš dobře - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-horska-louka-si-pamatuje-predchozi-generaci-rostlin-ale-ne-prilis-dobre?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "...včely mohou projevovat sofistikované emoce podobné optimismu, frustraci, hravosti a strachu, což jsou vlastnosti, které jsou běžně spojovány spíše se savci. Experimenty ukázaly, že včely mohou prožívat příznaky podobné posttraumatické stresové poruše, rozpoznávat různé lidské tváře, zpracovávat dlouhodobé vzpomínky během spánku a možná i snít."

    ‘Bees are sentient’: inside the stunning brains of nature’s hardest workers | Bees | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/02/bees-intelligence-minds-pollination?s=04
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Výzkumný ústav rostlinné výroby v.v.i. - Seminář "Strom v zemědělské krajině"

    Strom v zemědělské krajině
    https://www.youtube.com/watch?v=2xlDpa669CY
    NEVENA
    NEVENA --- ---
    SCHWEPZ: Doporučuji, Radek býval můj dlouholetý kolega ještě na univerzitě a umí výborně vyprávět :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    POSLECH 37minut Koordinátor Vlčích hlídek Hnutí DUHA pro severní Čechy Radek Kříček

    Vlčí stopy ve sněhu a volání divočiny. V Lužických horách pomáhá s obnovou lesa vlk | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/vlci-stopy-ve-snehu-a-volani-divociny-v-luzickych-horach-pomaha-s-obnovou-lesa-8945763

    (...) První smečka, která se po vyhubení ve 20. století usadila ve vojenském újezdě Ralsko, přišla podle Radka Kříčka do Čech z německé Lužice v roce 2014. Vlčí smečka se skládá z rodičovského páru a vlčat, které po roce ze smečky odcházejí a hledají si nové teritorium. Vlčí teritorium se ve střední Evropě rozkládá zhruba na 150 km². Vlci si svá teritoria hájí, a proto mladí vlci nachodí mnoho desítek kilometrů při hledání vhodného prostoru. K tomu potřebují prostupnou krajinu. Existuje ale hranice, za kterou se vlčí populace na určitém území zvyšovat nebude.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Tvůrci spolu s Attenboroughem však natočili i šestou epizodu, která je chápána jako ostrý pohled na mizející divokou přírodu ve Spojeném království. Epizoda zahrnuje i některé příklady takzvaného rewildingu, konceptu “znovuzdivočení”, který byl v některých pravicových kruzích kontroverzní. Stanice se z obav z odporu konzervativců rozhodla tuto epizodu do hlavního vysílacího času nezařadit.

    BBC kvůli obavám z pravicového odporu neodvysílá jednu z epizod nového dokumentu Davida Attenborougha - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/flash-news/bbc-kvuli-obavam-z-pravicoveho-odporu-neodvysila-jednu-z-epizod-noveho-dokumentu-davida-attenborougha/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Přírodu planety Země může opustit další živočišný druh - gepard indický. Poslední oblastí, kde se tato kriticky ohrožená šelma vyskytuje, je Írán. Pirouz, v překladu z perštiny „Vítězný“, byl posledním ze tří mláďat narozených v zajetí v programu, který má druh zachránit. Ve veterinární nemocnici v Teheránu uhynul na selhání ledvin.

    Ještě před několika desítkami let byl gepard indický hojně zastoupený od východní části Indie až po atlantické pobřeží Senegalu. V Indii byla poslední tři zvířata zastřelena v roce 1948 a vymření na území Indie odborníci považují za důsledek lidské činnosti. Zvířata doplatila na nadměrný lov či ubývání přirozených podmínek pro jejich život. Poslední zástupci tohoto celosvětově kriticky ohroženého druhu přežívali pouze v Íránu.

    Země s podporou OSN zahájila už v roce 2001 vyhlásila program na jejich záchranu. Není ale úspěšný. V lednu minulého roku oznámil náměstek íránského ministra životního prostředí Hasan Akbarí, že ve volné přírodě žije pouze dvanáct jedinců tohoto druhu.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Foto: Pralesy a ojediněle pestrá krajina Beskyd jsou chráněny zákonem půl století - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/foto-pralesy-a-ojedinele-pestra-krajina-beskyd-jsou-chraneny/r~6ee391d8b8e111edbe29ac1f6b220ee8/

    CHKO - Beskydy - AOPK ČR
    https://beskydy.nature.cz/

    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    'Plasticosis': A new disease found in seabirds | WION Climate Tracker | English News
    https://www.youtube.com/watch?v=cbunZiezzew
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    video. Indicky zemedelec zachranil jeraba s otevrenou zlomeninou nohy. Uzdravil se, lita, ale kazdy den se k nemu vraci, doprovazi ho vedle motorky, prateli se, docela neuveritelny, ze

    The crane which refuses to leave its human saviour - BBC News
    https://www.bbc.com/news/av/world-asia-india-64833175
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zemědělci mají zájem spolupracovat s ornitology na záchraně sýčka - Naše voda
    https://www.nase-voda.cz/zemedelci-maji-zajem-spolupracovat-s-ornitology-na-zachrane-sycka/?

    Sýčkům se možná blýská na lepší časy. Výzkum mezi zemědělci ukázal, že mají i nadále zájem spolupracovat s ornitology na záchraně této kriticky ohrožené sovy. Klíčové jsou pro ně osobní konzultace s ornitology a přivítali by zjednodušení komunikace s úřady, kterou teď hodnotí jako přehnaně byrokratickou a mnohdy nesrozumitelnou. Proto většinou rezignují na podávání žádostí o dotace.

    Výzkum zadala Česká společnost ornitologická (ČSO), aby lépe porozuměla potřebám a motivacím zemědělců, kteří jsou zásadními spojenci v ochraně sýčků. ČSO chce spolupráci prohloubit a naplánovat potřebné kroky v ochraně sýčka, kterého v Česku zbývá jen zhruba sto párů. Hlavním důvodem je velkoplošné intenzivní hospodaření vedoucí ke ztrátě pestrosti krajiny a k velkým lánům, kde sýček nemá kde hnízdit ani co lovit.

    CAMKA
    CAMKA --- ---
    Petice na záchranu poslední nezastavěné zeleně u parku Zahrádky a její otevření veřejnosti. Stavět se má na brownfieldech (kor když jich je tu v okolí tolik), ne v zahradách (u Rokytky, kde žijí ohrožené druhy). Prosím podepište:
    Pomozte nám zastavit výstavbu u parku Zahrádky! | e-petice.cz
    Pomozte nám zastavit výstavbu u parku Zahrádky! | e-petice.cz
    https://e-petice.cz/petitions/pomozte-nam-zastavit-vystavbu-v-okoli-parku-zahradky-.html?
    LU_KO
    LU_KO --- ---
    Fatranská divočina 2022 (Fotopasca Veľká a Malá Fatra)

    Viliam Polonec:
    Rok sa nezadržateľne blíži ku koncu a tak som sa rozhodol, že vytvorím zostrih z tých najlepších záberov, ktoré sa mi doposiaľ podarilo zachytiť pomocou fotopasce. Prajem Vám príjemné pozeranie: https://youtu.be/rQXgx97X-ss
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam