Přírodu planety Země může opustit další živočišný druh - gepard indický. Poslední oblastí, kde se tato kriticky ohrožená šelma vyskytuje, je Írán. Pirouz, v překladu z perštiny „Vítězný“, byl posledním ze tří mláďat narozených v zajetí v programu, který má druh zachránit. Ve veterinární nemocnici v Teheránu uhynul na selhání ledvin.
Ještě před několika desítkami let byl gepard indický hojně zastoupený od východní části Indie až po atlantické pobřeží Senegalu. V Indii byla poslední tři zvířata zastřelena v roce 1948 a vymření na území Indie odborníci považují za důsledek lidské činnosti. Zvířata doplatila na nadměrný lov či ubývání přirozených podmínek pro jejich život. Poslední zástupci tohoto celosvětově kriticky ohroženého druhu přežívali pouze v Íránu.
Země s podporou OSN zahájila už v roce 2001 vyhlásila program na jejich záchranu. Není ale úspěšný. V lednu minulého roku oznámil náměstek íránského ministra životního prostředí Hasan Akbarí, že ve volné přírodě žije pouze dvanáct jedinců tohoto druhu.