• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Taky by mě zajímalo, Axtheb není troll, takže předpokládám, že fakt něco ví.
    OKEYA
    OKEYA --- ---
    AXTHEB: Můžeš to nějak rozvést, ideálně konstruktivně?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SCHWEPZ: Škoda, že Česká krajina je taková banda ulhanejch čuráků.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Výborná zpráva pro ochranáře. Počty zubrů evropských, největších savců starého kontinentu, přesáhly poprvé v novodobé historii klíčovou hranici 10 tisíc zvířat.

    Mezinárodní plemenná kniha zubra evropského, vydávaná v polské Bělověži, ve svém aktuálním vydání publikovaném v těchto dnech uvádí pro celosvětovou populaci zubra evropského počet 10 536 jedinců.

    Významnému milníku je věnována mezinárodní konference „100 let záchrany zubra“, která začala ve středu 6. září v polském Borku u Krakova.

    Když po první světové válce člověk vyhubil zubry evropské ve volné přírodě, zdálo se, že je osud tohoto impozantního druhu zpečetěn. Díky dlouhodobému mezinárodnímu úsilí se však podařilo zubry zachránit a vrátit do volné přírody v mnoha zemích Evropy. Počet deseti tisíc zvířat byl dlouhodobě uváděn jako symbolická hranice, po jejímž dosažení bude druh považován za zachráněný,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která spolu s Biologickým centrem Akademie věd ČR koordinuje chov zubra v Česku.

    Celosvětové počty zubrů evropských poprvé v novodobých dějinách pokořily hranici 10 000 - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-celosvetove-pocty-zubru-evropskych-poprve-v-novodobych-dejinach-pokorily-hranici-10-000-40442760#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart

    Přírodní rezervace Milovice | Česká krajina
    https://www.ceska-krajina.cz/rezervace/prirodni-rezervace-milovice/

    Poprvé na světě mají návštěvníci možnost vidět tři klíčové druhy velkých kopytníků v jedné lokalitě. Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice, který se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, se stal novým domovem pro stáda zubrů, divokých koní a praturů.

    Stádo zubra evropského v milovické rezervaci:
    SDN33
    SDN33 --- ---
    Do srdce iráckých bažin, které chtěl Saddám vysušit - Reportermagazin.cz
    https://reportermagazin.cz/a/pNCfV/do-srdce-irackych-bazin-ktere-chtel-saddam-vysusit
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    UK bees in danger as Asian hornet sightings rise - BBC News
    https://www.bbc.com/news/science-environment-66697968?at_campaign=KARANGA&at_medium=RSS

    The report found:

    * Invasive species are a major threat to nature, food security and human health
    * Invasive alien species contribute to 60% of global extinctions
    * Economic costs are quadrupling every decade, reaching $423 billion (£336 billion) in 2019
    * There are solutions, such as border and import controls.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ministerstvo životního prostředí chystá největší změny v systému ochrany ohrožených druhů v historii samostatného Česka.

    Konec pokut houbařům i pásy u silnic pro včely. Co změní nový zákon o ochraně druhů - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zvlaste-chranene-druhy/r~24848e76465d11ee8d680cc47ab5f122/

    Zákon lépe ochrání biotopy ohrožených druhů a pomůže i opylovačům - AOPK ČR
    https://www.nature.cz/-/zakon-lepe-ochrani-biotopy-ohrozenych-druhu-a-pomuze-i-opylovacum?redirect=%2Fvsechny-aktuality

    Zvažovaná opatření by měla zastřešovat všechny tři kategorie zvláště chráněných druhů v Česku. Pro první, nejpřísněji chráněnou skupinu, bude navíc i nadále platit, že je za všech okolností chráněn každý jedinec. Například ze savců to bude los evropský, sysel obecný a tchoř stepní

    Druhá kategorie bude druhy chránit jen před úmyslným zabíjením a poškozováním. V určitých případech zákon zásahy připustí. U některých druhů je to potřebné pro jejich udržení v přírodě, bezmezná ochrana tedy nedává smysl.

    U třetí kategorie je chráněn jen biotop. Jedince je možné například úmyslně sbírat. Agentura tak chce zabránit například pokutám pro entomology, kteří sbírají některé druhy hmyzu. "V médiích se také objevují informace, že lidé mohou dostat pokutu za sběr chráněného hřibu moravského. To hrozit nebude," doplňuje Pešout.

    teze k ochraně - vymezení: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_20230822_Zakon-lepe-ochrani-biotopy-ohrozenych-druhu-a-pomuze-i-opylovacum/$FILE/Ppt_revize_druhove_ochrany.pdf

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    když jsem byl dítě, stále jsme tato zvířata průmyslově zabíjeli
    a celkově jsme zavraždili přes 3 000 000 velryb,
    což je největší odstranění biomasy z povrchu světa
    jakéhokoli živého druhu,“ dodává.

    What If We Never Started Hunting Whales?
    https://www.youtube.com/watch?v=BABLs7NN_d8
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    30 min poslechu (rozhovoru, velrybové níže na YT mají 10hodin ,-)

    Velryby jsou prastará kultura, kterou jsme téměř zničili. Nový výzkum chce porozumět jejich jazyku | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/velryby-jsou-prastara-kultura-kterou-jsme-temer-znicili-novy-vyzkum-chce-9063068

    Jak odlišná je komunikace velryb od té lidské?
    Může nám s porozuměním velrybám pomoci umělá inteligence?
    Jak budou vypadat muzea budoucnosti?

    (...) K současným pokrokům v porozumění jejich jazyku a jejich studiu vůbec jsou klíčové i moderní technologie a lidská empatie. „V sedmdesátých letech minulého století to byly písně keporkaků, které hluboce zaujaly lidskou představivost a když si lidi uvědomili, že zpívají, začalo jim na nich záležet a přestali je lovit,“ říká Mustill.


    Whale Sounds Underwater Nature Video | 4K - 10 Hours for Sleep, Insomnia, Stress Relief & Relaxation
    https://www.youtube.com/watch?v=R5rGICvc9ro
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    DUL: Typická technika manipulativního "abusera" (doufám, že nemáš holku) - přijít s něčím stupidním/třaskavým, počkat si na reakce a následně druhé gaslightovat, že jsou psychicky v nepořádku, když se neumí kontrolovat. Poslední varování před perma banem.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    DUL: žádný třikrát nadechnout a vydechnout. Postnutí tendenčního článku o náhodnéhm jevu, který tě zaujal, aniž by sis pořádně zjistil jaká je pravda, spojené s kopnutím do náhodné mediální hvězdy je prostě ukázka buď nízké inteligence nebo špatného úmyslu, a nemá to tu co dělat.
    Stejně tak to, co si teď napsal. Vycucal sis z prstu nějakou kravinu (takovýchto událostí se děje čím dál víc), aby sis mohl kopnout - si blbej nebo navedenej? Nediv se, že se ti tu ukazují dveře.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DUL: jakto že neděkuješ, že se tebou někdo vůbec baví, dezoláte?
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    DUL: Bez si nalepit další samolepku s fuck Greta na auto tyvole.

    To = vypouštění vody
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    DUL: Ta "malá holka" (předpokládám, že myslíš Gretu, který je teda 20 let..) na tohle nic neříká, protože neni moc o čem mluvit. Je to dost řízený a kontrolovaný.

    Pokud tě ale tahle otázka OPRAVDU zajímá a nepřišel si nám jenom říct, že tě trigguruje mladá slečna, tak Drábová se k tomu vyjadřovala.

    https://twitter.com/DrabovaDana/status/1694631333379633166
    SDN33
    SDN33 --- ---
    DUL: ty seš další ze zástupců co nad ní honí večer v betli?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ: Fenomén, jenž to umožnil, se jmenuje šokové zmrazení vylovených ryb a jejich následný letecký transport na druhý konec planety, který v bohatém Japonsku saturoval rostoucí poptávku po sašimi z tuňáka obecného, považovaného za nejkvalitnějšího, když tamní zdroje (téměř) došly. Nesmírně se zlepšila účinnost samotného lovu, včetně sledování táhnoucích hejn i využití spot­terů v letadlech. Výsledkem byl velmi rychlý pád „tuňáčí biomasy“ v oceánech.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Populace oblíbené ryby začala opět stoupat a dnes je na úrovni roku 1970, což je považováno za malý zázrak.

    Tuňák je na pokraji vyhynutí, možnosti na záchranu ale stále existují | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
    https://www.tydenikhrot.cz/clanek/tunak-znovu-na-taliri-je-to-tentokrat-s-cistym-svedomim?#dop_ab_variant=1114111&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

    Na rozdíl od obyčejných ryb umějí tuňáci modroploutví regulovat teplotu svého těla (endotermie), a mohou tak úspěšně lovit i v chladných vodách. Plně vzrostlí jsou velmi blízko vrcholu potravního řetězce, vykrmují se na sledích, sardinkách, makrelách či sépiích, ale sami se stávají kořistí jen několika druhů žraloků včetně bílého a již zmíněných kosatek. A samozřejmě už mnoho tisíc let na ně má políčeno Homo sapiens.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    České lesy chřadnou nejvíc v Evropě. Chybí nám úcta k divočině - Aktuálně.cz
    https://nazory.aktualne.cz/komentare/ceske-lesy-chradnou-nejvic-v-evrope-chybi-nam-pokora/r~8acc08263a9b11ee8c6f0cc47ab5f122/

    Podle mezinárodního výzkumného programu ICP Forest naše lesy chřadnou nejvíc v celé Evropě. Máme téměř 80 procent silně poškozených jehličnanů ze všech 30 zemí, kde každoročně probíhá měření. Česko a Francie jsou na tom nejhůř. ICP Forests měří zdraví evropských lesů pravidelně od roku 1986, zjišťuje, nakolik stromy ztrácejí listy či jehličí.

    Podle domácích statistik trpí výrazným poškozením skoro čtyři z každých pěti jehličnanů. Ztráta jehličí dosahující 25 až 60 procent vůči "referenční koruně zdravého stromu", tedy vůči zdravému kusu, byla v roce 2021 identifikovaná zhruba u 70 procent jehličnanů, meziročně to skočilo o tři procentní body nahoru. Výrazně poškozených najdeme téměř 80 procent všech jehličnanů starších 59 let. Odumírání koruny přímo souvisí s odumíráním kořenů a se snížením přírůstu i s úhynem stromů.

    Negativní vývoj potvrzuje také české ministerstvo zemědělství v loni zveřejněné Zprávě o stavu lesa: https://eagri.cz/public/web/file/715438/Zprava_o_stavu_lesa_2021_web.pdf

    ICP Forest - celá zpráva ke stažení: https://www.icp-forests.org/pdf/ICPForests_TR2022.pdf
    SDN33
    SDN33 --- ---
    Ekologové jsou oškliví na pasohlávskou diskotéku

    Moravské moře - Nedej se! | Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/221562248410023/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. Státy také chtějí spolupracovat na tom, aby amazonský prales nezačal vypouštět do vzduchu více oxidu uhličitého, než dokáže pohltit.

    Eight South American countries form alliance to protect Amazon rainforest
    https://www.cnbctv18.com/environment/amazon-rainforest-protect-eight-south-american-countries-alliance-summit-brazil-deforestation-17473301.htm

    Jihoamerické státy vytvořily alianci proti odlesňování amazonského pralesa, neurčily si však datum | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/amazonsky-prales-odlesnovani-aliance-jizni-amerika_2308090645_har

    Podle serveru G1 nová aliance má podpořit země v dosažení cílů, které si stanoví ve svých národních strategiích. Například Brazílie, na jejímž území leží přes 60 procent pralesa, chce ukončit odlesňování do roku 2030. Podle stanice CNN Brasil se stanovením společného data, což navrhovala Brazílie, nesouhlasily Guyana, Suriname a Bolívie.

    Společné prohlášení podle agentury EFE obsahuje 113 bodů. Země mimo jiné chtějí spolupracovat na vytvoření společného fondu na podporu udržitelného rozvoje či na potírání zločinů proti životnímu prostředí.

    Země také chtějí vytvořit společný fond pro mezinárodní dary, jejichž výnos půjde na projekty udržitelného rozvoje. Počítají s vytvořením společného centra pro potírání zločinů proti životnímu prostředí, které bude koordinovat národní policie osmi signatářských zemí. Dalším cílem prohlášení je posílit Organizaci smlouvy amazonské spolupráce, které jsou státy členy.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam