Dětští otroci v Bangladéši vyrobí, pak se to odveze do bohatých zemí, kde těch hadrů mají plné skříně ("nové tričko na party") pak se to veze do Kambodže na spálení ..
Cambodia brick kilns burn clothing waste to save fuel costs: Reporthttps://www.textiletoday.com.bd/cambodia-brick-kilns-burn-clothingc-waste-to-save-fuel-costs-reportV kambodžských podnicích se používá textil předních světových firem k výrobě cihel a vytápění továren. Tím vzniká toxický odpad, kvůli němuž mají tamní zaměstnanci opakované zdravotní potíže. Upozornila na jedna z kambodžských skupin, která se zaměřuje na ochranu lidských práv.
K podobným závěrům už dříve dospěla interní studie rozvojového programu OSN z roku 2020. Analytici tehdy uvedli, že kvůli spalování textilu se do ovzduší uvolňuje mnoho toxických látek, které jsou pro člověka nebezpečné. Zvláště problematické jsou rakovinotvorné dioxiny. Výjimkou nejsou ale ani další toxické chemikálie jako třeba amoniak, formaldehyd nebo bělicí chlór.
Podle zprávy skupiny LICADHO se v kambodžských provozech spaluje oblečení od značek Adidas, C&A, Cropp, Sinsay, Gap, Old Navy, Athleta, Karbon, Kiabi, Lululemon Athletica, Walmart, Primark, Reebok, Sweaty Betty, Tilley Endurables, Lidl, Under Armour a Venus Fashion.
Zdroj:
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/kambodza-tovarny-adidas-walmart-lidl-spalovani-obleceni.A231120_150757_eko-zahranicni_jlaFast fashion – Wikipediehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Fast_fashionFast fashion neboli rychlá móda je velmi levná a lehce dostupná móda, která se vyrábí v obrovském množství bez ohledu na životní prostředí či pracovní podmínky zaměstnanců. Jde o masovou výrobu oblečení za nízké ceny, nad kvalitou převažuje kvantita (množství).[1] Tato filozofie rychlé výroby za dostupnou cenu se používá ve velkých maloobchodech, jako jsou například H&M, Zara, C&A nebo Primark.