• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    RUM
    RUM --- ---
    HNIZDO: todle už jsem tady házel včera, akorát je to jinej magazín a navíc tady už to máš i česky http://www.cnews.cz/geforce-gtx-970-alokuje-jen-33-gb-pameti-neni-chyba-vysvetluje-nvidia

    HNIZDO: drivery se snaží držet VRAM pod 3,5GB protože do té doby využívá přímej přístup ke sběrnici o rychlosti 208 GB/s a jakmile přesáhne tuto hodnotu, tak už to "tahá za vocas", protože tato část už patrně jede jen jako 48 GB/s zapojí se tak sice i druhý paměťový segment o velikosti 0,5 GB a ten je mnohonásobně pomalejší

    http://puu.sh/eXaqD/be18c35f4e.jpg
    http://puu.sh/eXaGD/b6b8ae32eb.jpg
    http://puu.sh/eXaMX/0ca19c7e30.jpg
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    RUM: Panove, panove, nestacim se divit. Vcera taky,... ale ted vazne.

    Co zatim vime:
    - GTX970 v nekterych hrach nerada vyuziva ram nad 3.5G, ale je-li k tomu donucena, tak ji pouzije.
    - vykonostni pokles zatim nebyl v souvislosti s RAM zmeren, nebo ano? RUM: kde?

    K vyjadreni ManuelaG
    - manuel je neco jako Blegg, avatar Zemske bezpecnostni centraly, zde avatar nvidie, takze to neni nejakej neznamej jouda, a rika toto:
    - drivery se v 970 snazi natlacit aktivne pouzivana data do oblasti, kterou cip pouziva efektivne, dokud je to mozne, a pak rezignuje

    Co k tomu dodat:
    - 970ka nedava drtvou vetsinu her ve 4k v hratelnych fps, a tam kde ano, nedochazi k zaplneni ram
    - ani 980ka nestaci na 4k ve hrach jako FC4, Metro, Crysis, Watch dogs a podobne

    Zaver:
    - boure ve sklenici vody, byt technicky zajimava
    TURBO
    TURBO --- ---
    RUM: vobložka to je tak jako tak, ale jinak to cejtim stejně jak to píšeš. A přiznám se, že mě se teda klepala ruka už při těch necelejch 10k, takže 980 stejně neni pro mě ;).

    Stejně to doma vyzkoušim, abych si mohl říct, jak je to na hovno a spokojeně hrát dál ;).
    RUM
    RUM --- ---
    TURBO: jo, nemá cenu to moc hrotit a v panice kupovat rovnou gtx980. lidi jsou logicky nasraný, že je nvidia vodí za nos, ale fakticky je to dobrá karta. neměl bych problém si jí koupit i kdyby byla deklarovaná jako 3,5 GB a s 208 GB/s sběrnicí. nadruhou stranu by potřebovali praštit přes prsty, aby si příště toto žonglování s čísly nemohli dovolit.
    TURBO
    TURBO --- ---
    MCKIDNEY: což sedí, protože třeba takový AC:Unity nemá problém přes těch 3.5 jít ... Doma na ten případnej propad výkonu mrknu, spíš jen tak ze zájmu než že bych honem utíkal tu jinak super kartu prodat :).

    Jestli vono ale možná neni lepší nevědět a prostě hrát a basta :).
    RUM
    RUM --- ---
    MCKIDNEY: no kdo ví, jestli to je skutečně 100% autentická odpověď nvidie, ale v průběhu dnešního dne se o tom vyrojili zprávy úplně všude. jenom pan Obermaier na pctuning v podstatě napsal, že je to blbost :D http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_pctlongblock#32725
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    RUM: Tak do kytek není úplně pravda, pokles u Shadow of Mordor byl okolo 20% na necem co je ospraveditelně náročnější. Uvidíme co s tím dál bude, ale zatím je to první dobrý článek na toto téma.
    RUM
    RUM --- ---
    MCKIDNEY: no jo, ale těch 0.5 GB navrch, je tam nějak podivně "přilepeno", protože jakmile donutí kartu jít přes 3,5 GB VRAM, kde se zuby nechty díky ovladačům drží, tak jde výkon do kytek
    RUM
    RUM --- ---
    TURBO: no, nic není zadarmo :D teď už těch 10k pro někoho nevypadá tak dobře, ale jsem rád, že to alespoň vysvětlili. je to docela podraz, ale výkonu dává karta na normální hraní furt dost. bohužel díky slabý koruně je teď karta ještě dražší... já kupoval v den vydání asi za 9300 a dnes je běžně přes 10k
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Tak aspon víme s jistotou ze nejde vyuzit vice jak 3.5GB je bullshit :)

    Mel bych to nejak zkusit u sebe, ale hraju s 2560x1600 a zatim jsem problémy neměl.
    TURBO
    TURBO --- ---
    RUM: to docela saje. Bylo mi divný, že jsem tuhle zahlídl ve specifikacích 970 ohledně paměti něco jako "3.5GB dedicated/0.5GB shared", ale nevěnoval sem tomu dál pozornost (asi taky proto, že kartu už mám).

    Feature, not a bug.

    Jak já tuhle frázi nenávidim.
    RUM
    RUM --- ---
    RUM
    RUM --- ---
    tak ten problém s VRAM na gtx970 se konečně pěkně rozmáznul a už o tom napsalo zprávu spousta větších magazínů o HW. Nvidia napsala zatím jenom to, že se na to podívají, ale musí určitě moc dobře vědět o co tady jde... Jsem zvědav co z nich vypadne příští týden. Možná se opravdu prokáže, že si u gtx970 vymysleli ne zcela pravdivé parametry a pak to těžko půjde řešit softwarovou cestou.
    TURBO
    TURBO --- ---
    Sorry za spam, ale třeba by tu někdo chtěl zánovní, se zárukou 760ku gaming OC od MSI ...

    [ OFFERINGNABÍZÍM: Graf. karta MSI N760 TF 2GD5/OC Gaming ZÁNOVNÍ / Praha Hostivař/Hrdlořezy / 4799 CZK ]
    RUM
    RUM --- ---
    No řekl bych že je teď nejhorší doba na kupování sestav. Euro je nechutně drahý.
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    Gigabyte GeForce GTX 960: našel Maxwell zlatou střední cestu k hráčům? | Cnews.cz
    http://www.cnews.cz/testy/gigabyte-geforce-gtx-960-nasel-maxwell-zlatou-stredni-cestu-k-hracum

    Z prumerneho vykonu to vypada na prostou nahradu 760ky s minimalnim navysenim vykonu i efektivity, ale pokud se podivam na jednotlive testy ve fullhd, je narust vykonu 20-30%. Sice se testuje OC verze proti stocku, ale narust frekvence to nevysvetluje, takze mame nadeji na velmi slusnou mainstream kartu.
    Ovsem uz to neni takova bomba jako 970, ani zdaleka.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    HNIZDO: Jediny duvod proc jsem mu dal EVGA je protože mu ji vybral v puvodnim sestave.
    Je to dobrá volba a tak jsem neměl důvod rozvádět.
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    MCKIDNEY: Jo, ale on k tomu mel nejaky duvod, pokud si vzpominam?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    HNIZDO: EVGA jsme Dragonovi schválili. :)
    XXCROWLEYXX: Stejné drobnosti jako poslal HNIZDO, ale už je to celistvé a bude se to kamarádit skvěle.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam