• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    stejně to nebude skladem
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    LAUNCHER: obecne cipy jako takove pri zachovani velikosti s kazdym main node na EUV zdrazi priblizne 2x, v budoucnu 4x
    predpokladam, ze cip bude skutecne 2x drazsi, plus zdrazeni procesu TSMC o dvacet procent, takze pokud 3090 stala 40k, tak bez ohledu na soucasnou trzni situaci ocekavam MSRP 55k-60k.
    zbytek si ekvivalentne doplnte.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    HNIZDO: "According to Greymon55, the Lovelace-based RTX 4070, RTX 4080, RTX 4090, along with their brethren will essentially be a miniaturization of their RTX 30 series predecessors on TSMC’s N5 (5nm) node. NVIDIA plans to increase the die size to nearly 900mm^2, and stuff over 18,000 FP32 ALUs or CUDA cores on the top-end AD102 die."

    Uff, 900 mm2 @ TSMC N5.

    Nevedel jsem, ze je dnes pro "domaci GPU" neco takoveho vubec mozne. Vsak to je vic nez ma profi A100 a na narocnejsim procesu.

    Na jednu stranu se velmi tesim, ale na druhou stranu se bojim, kolik takove monstrum muze stat.

    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    NVIDIA RTX 4080 and 4090 to Launch in September 2022: Up to 2x More Performance than the RTX 3090 [Rumor] | Hardware Times
    https://www.hardwaretimes.com/nvidia-rtx-4080-and-4090-to-launch-in-september-2022-up-to-2x-more-performance-than-the-rtx-3090-rumor/
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    ELECTRICKOTA: tak sláva, Update naisntalován, ted to přesunout na nvme a vecer zkusím grafické orgie :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Ja to nikde neprovozuji a aktivne se tomu vyhybam.

    Nerad bych se ucil dalsi OS, pokud me ten OS nezivi - na to mi to prijde casovymi naroky jako prilis draha sranda. YMMV.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: Hele me se tam libí jen to že to zere prd, netopí to a vydrzí dlouho baterka. To že to není herní čip, ani platforma co hry podporuje je mi jasné.
    Co me sere je je OS X a jejich politika, kdy proste jim neděla problém zaříznout starý programy a zpětná kompatibilita je pro ne sprostý slovo.
    Asi pro lidi co píší maily a články to vadit nemusí. Ale pro lidi co si kupují drahý licence, nebo si platí vývoj na míru to problém je.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Ted si pry iPhones ohledne GPU povodil i novy Snapdragon.

    IMHO se vsechny GPU od Apple hodně precenuji, pak na jejich laptopech neco spustis a divis se, proč to bezi ~30fps.
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER:
    GPU jsem myslel oproti výkonu konzole, ale uznávám že AMD čipy v tom má v efektivitě fakt navrch, těším se na další generace, Apple ukázal cestu že ta optimalizace jde ještě líp, tak snad budeme mít výkonný čipy co nic nežerou když není třeba a výkony podat taky umí.

    Jo a když chceš dva biče, máš dva biče :D
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Mobilni 3080 je vykonem slabsi nez desktopova, take je to fyzicky jiny cip.

    I ta se nevejde do kazdeho laptopu. Take to cele potrebujes uchladit a bude problem i s hlukem. Uvadi se pro ni 80-120W TDP.

    Tim to nechci hanit, je to genialni kus HW - ale proti rozmerum XSX a jeho TDP to maji soucasne laptopy tezke a thats the point 🙂

    Samozrejme, i ten XSX bude rozmerama na nektere dovolene problem, i velky herni laptop je skladnejsi.

    A tohle bude nejspíš trvat jen tuto generaci, od nove generace GPU dostaly pak uz stare konzole vzdycky hroznou cocku.

    Dovolena - Jasne, nic proti vkusu. Navic ja na te dovolene take krotim dva kusy, coz je proti jednomu kusu hodne jiny pribeh 🙂
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: No nejak mi neprijde jakkoliv zajimavy jezdit na dovolenou a cumet tam do televize na hry :D
    A mobilni GPU jsem uz videl i 3080ku, kde si myslim ze maj uz vic vykonu, nebo ne? Nesleduju to, NB mam jen jako pracovni nastroj, takze co nejlehci, nejmensi a aby netopil
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Ja jsem to btw odnesl vic nez ty, protoze moje decka zacala hrat jeste na Xbox One X. Ten jeste navrch cloveka nicil ukrutnymi casy nahravani...

    XSX mi krome decek prijde zajimavy jako "bezudrzbovy" HW do obyvaku nebo 200 W TDP sbaleno na cesty. Pokud nemusim platit za hry, protoze je mam z PC zadarmo i tam.

    Uvedomme si, ze s temi 200W TDP je nasledne schopen prejet vetsinu, ne-li vsechny, mobilni GPU. A v klidu ho odneses.

    Jasne, plati jen ted, s dalsi generaci mobilnich GPU toto dost mozna opet ztrati na zajimavosti.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Gamepad za me: Forza, Streets of Rage 4, Huntdown, It takes Two.

    Vsechno zminene tedy preferuji na PC, zejmena tu Forzu, proc asi :-)

    Vyjimkou je uzasna retro hra Huntdown, kterou preferuji na cestach na tabletu s pripojenym XSX gamepadem :-)

    Huntdown [PC] Full Gameplay Walkthrough (No Commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=_dlJTU428lQ
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: tak daleko jsem se nedostal, mladej hraje jen Goat Simulator, Farming Simulator a tam čumím ze mu to jde ovládat líp jak mě a jinak jen auta(to si sporadicky zapnu i ja). Zkusil jsem si na tom Subnautiku, a po dvou hodinách jsem to vzdal, to proste nejde na gaypadu, a tímto jsem se vlastně utvrdil v to že se s konzolemi nikdy neskamarádím. A o to víc se utvrzuju v :

    PS ještě jsem si vzpomněl na It takes two, to mé bavilo, ale je to vlastně jen hopsačka
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: Neni, protoze FPS na gamepadu nechces a CP2077 nema (nebo uz pridali?) podporu pro mys a kb na konzolich.

    Vim o tom svoje, mymu predskolakovi musim na gamepadu pomahat s bossama v Crysis Remastered Trilogy na XSX.

    Az se nauci ovladat mys, budeme to resit :-)
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER: Jo sry ted jsem se na to taky teprv koukl :( Ale aspon vim ze je to konecne na novych konzolich hratelny v uchazející kvalite, nic ale ani zdaleka blízko PC.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    ELECTRICKOTA: To video je jen o konzolich 🙄
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    LAUNCHER:
    ELECTRICKOTA:
    Cyberpunk 2077 Next-Gen Patch: The Digital Foundry Verdict
    https://www.youtube.com/watch?v=uDQ8A3XWYiA
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Wild rumor:

    NVIDIA RTX 4080 and 4090 to Launch in September 2022: Up to 2x More Performance than the RTX 3090 [Rumor] | Hardware Times
    https://www.hardwaretimes.com/nvidia-rtx-4080-and-4090-to-launch-in-september-2022-up-to-2x-more-performance-than-the-rtx-3090-rumor/
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    ELECTRICKOTA: chjo, to jsou fakt paka, to mi nemohli dat vedet nez jsem to nainstaloval na 250gb ssd?

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam