• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    RUTHER
    RUTHER --- ---
    25H2
    Jenom Chrome si rezervuje 10 GB

    ENDER
    ENDER --- ---
    RUTHER: Mas betaverzi windows 12?:)
    RUTHER
    RUTHER --- ---
    ENDER: "Můj stroj: Paměť 41,1 GB"

    ENDER
    ENDER --- ---
    HNIZDO: Jeste by s tim mohl prijit microsoft, aby wokna nezraly 7gb ram po startu :)
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    https://www.tomshardware.com/pc-components/gpus/intel-introduces-its-own-neural-compression-technology-with-a-fallback-mode-that-works-on-gpus-without-dedicated-ai-cores-early-performance-is-on-the-level-of-nvidia-ntc

    Intel vyvíjí vlastní verzi technologie AI komprese, která sníží velikost textur videoher ve VRAM a/nebo úložišti, podobně jako NVidia NTC. Řešení společnosti Intel může dosáhnout 9x kompresního poměru v režimu kvality a 18x kompresního poměru v agresivnějším nastavení. Výrobce GPU také oznámil, že bude mít dvě verze technologie pro různé verze hardware, podobně jako XeSS. Jeden bude naladěn pro svůj XMX engine, zatímco druhý bude navržen tak, aby běžel na tradičních procesorech a GPU jádrech na úkor výkonu.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    HNIZDO: 1) U mě rozhoduje benchmark. Jistě, ne všude, ne vždy je to rychlejší. Ale často je to prostě rychlejší než top desktop CPU pro Windows.

    2) Toho nativního x86 kódu tolik zase není, často stačí opravdu překompilovat, což se děje.

    3) Emulační vrstva existuje. Jasně, neprobere všechno. Jasně, bod 2 máme raději.

    4) Windows na Arm CPU jsou tu s námi již 14 let (Windows RT).

    5) Ano, možná budu hodně zklamaný. Ale rád bych to alespoň vyzkoušel. Jak dopadlo moje zkoušení 9070XT vím, také uznávám 😊😊
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    HNIZDO: z Cnews:

    S X2 to neni ZDALEKA tak ružové.

    V objektivních recenzích je označen za dobrý počin, nicméně výkon není zázračný, výkon/watt průměrný a spousta softwaru (i mimo her) má problémy.

    Aneb realita vs propaganda.

    GPU Intel jsou z celkového pohledu více konkurence-schopné než X2...
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    Procesory Intel s integrovaným GPU Nvidia RTX budou Serpent Lake | Svět hardware
    https://svethardware.cz/article/procesory-intel-s-integrovanym-gpu-nvidia-rtx-budou-serpent-lake
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    LAUNCHER: https://wccftech.com/nvidia-n1-soc-ai-pc-motherboard-for-laptops-128-gb-memory-launch-this-year/
    Tady nejde jen o to to překompilovat, ale přepsat. Třicet let je všechno na woknech filozoficky psané na x86.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    HNIZDO: Otestuji N1X nebo tohle a udelam si nazor. Neprijde mi, ze bych pouzival nejaky neudrzovany ancient x86 SW, ktery jeste k tomu nebezi na Windows on ARM, ale co ja vim. Ta situace s WOM je uplne jinde, nez treba pred rokem... Jasne, plest se muzu.
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    LAUNCHER: tu komedii budeme moci ukoncit, az bude cely kod woken, vsech driveru a veskereho softwaru prelozeny nativne ARM, a to vcetne staryho sw :)
    Uvidime se za deset let :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Rychlejsi v single core benchmarks nez desktop Ryzen 9850X3D, pri vyrazne nizsi spotrebe. Takze kdy uz muzeme tu x86 komedii ukoncit?

    Rad bych si nV 5090 prendal do nejakeho soudobeho rychleho desktop PC s ARM a PCIe 16x (well... a pokud mozno aby nestalo $98k jako GB300 nize).
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Windows uz dobre slape na Apple :)
    Posledni update translation layer on MicroSlop to posunul daleko.

    Problem je X2 a jinych HW bez zazemi. Tak,e uvidime jak se s tim NV popere
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    nVidia N1X kde? Jestli tomu dobre rozumim, tak ty laptopy s Windows on ARM konecne uz zacaly fungovat, s prichodem Snapdragon X2 Elite. Ted bych ale poprosil tohle od NV - s CUDA a rychlejsi GPU. Melo by to byt preci to same co je DGX Spark GB10, coz je z meho pohledu malo na miniPC, ale good enough pro laptop.

    Asus Zenbook A16 (2026) | Snapdragon X2 Elite Extreme BEAST!
    https://www.youtube.com/watch?v=4f6hA3vPfKY
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Akorat teda, cena nepotesi ☺️☺️ Jsem pricetny, tak jsem vedel ze GB300 bude mimo muj rozpocet, ale $98k je hodne, no ☺️

    MSI NVIDIA GB300 WKSTN 72C GRACE CPU - CT60-S8060 - Workstations - CDW.com
    https://www.cdw.com/product/msi-nvidia-gb300-wkstn-72c-grace-cpu/9087313?pfm=srh

    Jasne, advokatni kancelar, ktera chce lokalni Llama 4 Maverick, bude asi nadsena a cenu budou akceptovat.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Cca v patek vysla Google Gemma 4, na 5090 32GB pasuje uzasny 26b MoE model. S max 262144 toks context length mi to zabira ~29GB VRAM. Brutalne rychle s thinking OFF, s thinking ON je to na pomery OK.

    Ohlas zatim pro spoustu ucely nadseni, u me stejne.

    Chtel bych podekovat vsem zucastnenym, ze na 5090 (32GB) mysli a pravidelne uvadeji nove vhodne modely.

    Gemma 4 model overview  |  Google AI for Developers
    https://ai.google.dev/gemma/docs/core?hl=en

    Welcome Gemma 4: Frontier multimodal intelligence on device
    https://huggingface.co/blog/gemma4

    gemma4
    https://ollama.com/library/gemma4

    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Nvidia Spark Station, desktop.

    K videni u Dell, MSI, mozna i dalsi.

    Ubuntu
    iGPU: 1* GB300 Blackwell
    VRAM: 252 GB HBM3e

    CPU: NVIDIA® Grace™ 72 Core Neoverse™ V2
    RAM: 496 GB, LPDDR5X, 6400 MT/s, SOCAMM

    + moznost do toho nastrkat dalsi dGPU do PCIe

    Dell Pro Max with GB300, Ubuntu and NVIDIA DGX | Dell USA
    https://www.dell.com/en-us/shop/desktop-computers/dell-pro-max-with-gb300/spd/dell-pro-max-fct6263-desktop

    Someone has to lead 🚀 | Dell GB300
    https://www.youtube.com/watch?v=sHuBZgUtzvM
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Introduction to Neural Rendering
    https://www.youtube.com/watch?v=-H0TZUCX8JI
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    Maxsun Intel Arc Pro B60 Dual 48G Turbo Graphics Card Hands On Impressions: Dual Battlemage GPUs With 48 GB Memory
    https://wccftech.com/review/maxsun-intel-arc-pro-b60-dual-48g-turbo-graphics-card-hands-on-impressions-dual-battlemage-gpus-with-48-gb-memory/

    dual-B60-gpu intel v testu
    do te miry dual, ze potrebuje PCIE slot v 8/8 modu
    Normalne funguje ve hrach
    ale bude to spis na specialni pouziti cena/vram (RTX stoji 5000 dolaru)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam