• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHEDLOSémiotika- historie, koncepty a otcové zakladatelé
    Sémiotika je věda zabývající se znaky, komunikací, kódováním a interpretací. Původně se objevuje u Hippokrata a především pak u Galéna jakožto takzvaná lékařská sémiotika, tj. nauka při které se stanovení diagnózy považovalo za sémiotický proces rozpoznávání symptomů. Další otcové zakladatelé byli Charles S. Peirce, Jacob von Uexküll (za biosémiotiku), Juri Lotman a samozřejmě Umberto Eco. Biosémiotika má pak stejný předmět zkoumání, je však orientovaná na svět organismů. Biosémiotiku zajímá jak prostředí, v kterém organismy kooperují, tak i prostředí v němž kooperují samotné buňky či buněčné kompartmenty.
    rozbalit záhlaví
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    KRISTIII: Tady je seznam předmětů: https://is.cuni.cz/studium/predmety/index.php?do=ustav&kod=24-KEKS&fak=11240

    A koukám, že analytickou filosofii učí Koťátko a sémiotiku Palek, to zní jako výborné reference.
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    KRISTIII: Na FHS se studuje sémiotika jako samostatný magisterský program? A jde ji studovat kombinovaně?
    KRISTIII
    KRISTIII --- ---
    zdravím, najde se tu student sémiotiky na fhs, který by se podělil o zkušenosti se studiem...rozhoduju se, kam jít na magistra, tak pokud máte nějaké info,podělte se prosím:)
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    TERLU: Omouvám se, pro oči nevidím... Mimochodem - Základy sémiologie by měly být obsažené též in Barthes: Nulový rukopis.
    TERLU
    TERLU --- ---
    jj,super dik. Když něco seženu, podělím se. (jo a jsem slečna!) :-)
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    TERLU: Ten Palek by měl být naskenovaný na http://uloz.to/ - zadej do vyhledávače Palek a buď to postahuj po malých souborech - to by měl být Palek I.pdf až Palek V.pdf, nebo skus ten velký soubor...
    Kdyby se Ti náhodou podařilo sehnat ostatní e-booky a chtěl ses podělit, budu rád:-)
    TERLU
    TERLU --- ---
    Ahoj, potřebovala bych sehnat na zkoušku tyhle knizky: Barthes, Roland:Základy sémiologie in. Kritika a pravda. Praha – Liberec, Dauphin 1997
    Bernard, Jan (ed): Tartuská škola. Sborník filmové teorie 2. Praha, NFA 1995.
    Palek, Bohumil: Sémiotika. Praha, Karolinum 1997

    V knihovně jsou vypujcený a nemužu je najit nikde ke stažení...
    tak jenom zkouším jestli je třeba někdo nemáte v el. podobě, případně nějaká laskavá duše...? :)
    Díky
    SVTONIK
    SVTONIK --- ---
    hoj, pisu diplomku, cosi jako uvod do teorie metafory a mam zatim hotovou 2. kapitolu "Metafora a metonymie. Strukturálně-sémiotický přístup". tak kdyby vas to zajimalo, budu rad za pripominky, mozna tam jsou nepresnosti, strukturalismus a semiotika nejsou zrovna moje silna stranka :) http://ToNikK.own.cz/DIPLOMKA2..pdf
    SOPFA
    SOPFA --- ---
    SHEDLO: hele dnes ráno jsem dělala přijimačky, takže mi teď na pár dní stačí informace, že jsem přijata:) jinak ale na webu FHS je poněkud abstraktní profil absolventa hezky popsán:)
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    SOPFA: dobrá, to nám pak musíš povědět, já jsem zatím nic výrazného o téhle katedře neslyšela, takže mne to zajímá. Hlavně jaké budete mít přednášky. Zmiňovali před nástupem, jaké je možné uplatnění po studiu?
    SOPFA
    SOPFA --- ---
    SHEDLO: to mě taky! v říjnu nastupuju na mgr., doufám, že bude o čem referovat :)
    MAJDALENKA
    MAJDALENKA --- ---
    ze sémiotiky jsou asi nejslavnější Ferdinand de Saussure (zakladatel), Charles Morris a Charles S. Peirce., určitým způsobem i Baudrillard
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    A neni tu někdo ze sémiotiky z FHS? Celkem by mne zajímalo, o čem to tam je:)
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    Jinak bych byla ráda, pokud by mezi vámi byl někdo kdo se o sémiotiku či biosémiotiku zajímá, aby třeba něco málo napsal o svojí práci. I když se v ní třeba sémiotika samotná objevuje jen okrajově.
    Mne spíše zajímá biosémiotika a to na úrovni molekul a buněk. Zajímá mne hlavně fenomén kódování, srovnávání DNA a jejích modifikací s přirozeným jazykem, dále epigenetika, ontogeneze (hlavně u obratlovců) a fenomén organické paměti.
    Teď jsem na tři měsíce na návštěvě v Tartu na katedře sémiotiky, což mě konečně dokopalo udělat tohle auditko. Mějte trpělivost s jeho vzhledem:)


    PETE321: jinak ad sémantika, moc toho o ní jako takové nevím, jen diplomku jsem psala o srovnání sémiotické (Uexküll, Hoffmeyer atd.) a sémantické biologie (M.Barbieri) a hlavní rozdíl je asi v tom, že v sémantické biologii není zapotřebí interpretace (místo ní jsou tam jednoznačné, víceméně binární kódy). Tohle téma se se mnou víceméně pořád táhne.

    Jak je to se vztahem mezi významem a znakem u klasické sémantiky?
    SHEDLO
    SHEDLO --- ---
    a koukám že už jste to objevili ještě než jsem stačila zapracovat:)

    SUCZKER: to mě taky zajímá:) a co Peirce, Uexküll, Sebeok, Lotmann a další slavná jména?

    PETE321: nevim, myslíš, že jo?
    PETE321
    PETE321 --- ---
    a neni zabavnejsi semantika? ;o)
    TMA
    TMA --- ---
    Třeba její zakladatel, Ferdinand de Saussure.
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    Tak to me zajma, kolik se tu najde semioticke diskuse chtivych nixaku...

    A dotaz: Pocita se mezi semiotiky nekdo jiny, nez Eco?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam