BRETA:
Tvoje srovnání mezi pojmenováním obou táborů (eurofilů a euroskeptiků) je zavádějící a mylná. Myslím, že si zcela zbytečně zaběhl do argumentace, která je mimo a neřeší princip vzniku tohoto pojmenování. Zde nejde o to, že se někdo nazývá Havlista, Eurofil a ten druhý Eurohujer, Svazák, Otrok a zní to pro někoho „urážlivě“ a ten někdo si jako malé dítě na písku vymyslí jinou urážku stejně urážlivou atd atd
Celou dobu tu jde o uplatňování demokratických principů, kdy je vůle voliče (každého bez výjimky) co nejvíce respektována – ať už referendem nebo volbami. Součástí těchto principů je i morální integrita a vyzrálost zúčastněných voličů, kteří dokážou např. svoji prohru respektovat, neurážet vítězného kandidáta (např Zemana), nezpochybňovat druhého voliče potažmo celý demokratický mechanismus, nezakazovat tyto demokratické mechanismy (Diensbier), díky nimž může každý vyjádřit svůj názor, nezkoušet ihned iniciovat nová referenda, demošky proti výsledkům atd atd – prostě mít respekt k tomuto rozhodnutí a vážit si demokracie. V těchto množinách pojmenování názorových proudů a jedinců se pohybujeme.
To že se to nyní týká Evropské unie volně řečeno druhořadá záležitost. Může to být i jiné téma.
Prakticky řečeno, euroskeptici můžou chtít referendum, protože přirozeně cítí (mají pocit), že
- EU i domácí elity prostě nerespektují vůli řadových voličů ve vybraných tématech voliči toto nechtějí - svobodný mechanismus to v UK potvrdil.
- EU i domácí Elity podporují iniciativy, které svobodnou volbu občanů popírají, nerespektují (např. tvrdé Prosazování ústavy EU -L. smlouvy) nebo zavádějí takové mechanismy, které zájmy a potřeby voliče v DANÉM REGIONU nedostatečně zohledňují –( např. pokud si lidé nepřejí ilegály, tak mají EU elity zabránit jejich vstupu a ne čekat na makedonii , a stranit řešením s ploty apod apod) .
S tímto souvisí pojmenování názorových stoupenců. Jsou ti, kteří nedemokratické trendy vidí a upozorňují na ně a brání se jejich prosazování,zastřešování v rámci EU, vidí paralely mezi totáčem a současnou EU viz Spencerová. A jsou ti, kteří z bůh ví jakých důvodů jsou k těmto trendům slepí, nekriticky se toho pro pár dobrých stránek zastávají, mlčí, nebo k tomu přijímají pro mě nepochopitelné kompromisy, naivně si myslí, že to jsou kecy, že se to zlepší, že k zavádění idálů není potřeba demokracie ale tvrdší ruka a ignorace veřejnosti apod apod. – o tom byl výňatek článku Spencerový.
Je jedno jak si zastánce jednotlivých směrů pojmenuješ, má to spíše symbolický význam, protože historie je tohoto střetu plná.