• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MATOMRusíni, alebo máme korene v oblastiach Zakarpatskej Ukrajiny
    toto auditko rozhodne nie je nejaký trápny nacionalistický výstrelok
    máte medzi svojimi predkami Rusínov ?
    nejakých poznáte ?
    chcete spoznať ich kulúru a tradície ?
    tak poďte sem
    rozbalit záhlaví
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TOTAL_MANGEL: No, tak paradoxne jedine misto, kde se rusinstina ujala jako uredni a oficialni jazyk, jsou nektere casti srbske Vojvodiny. Dokonce tam vychazi pekny tydenik v rusinstine: Руске слово ( http://www.ruskeslovo.com ) a na universite v Novem Sadu se asi na jako jedinem miste na svete da studovat rusinstina jako universitni obor.
    TOTAL_MANGEL
    TOTAL_MANGEL --- ---
    a nebo zde najdeme příbuzné :)

    praděda je ze Suché, prababička z Dričné, děda se narodil už ve Veľkropu - 9 sourozenců.

    Btw. Děda o rusínech a "rusínštině" píše:

    Nevím jestli na Podkarpatské Rusi na východ od Užhorodu nějaký spisovný jazyk existoval, ale u nás v Prešovském kraji se pojem Rusíni poprvé objevil po válce na sčítacích arších - národnost Rusín. Do té doby obecně si říkali Rusnáci, což bylo chápano spíš nábožensky (pravoslavní). Ti co mluvili šarišským nářečím o něco na jih byli katolíci a také nikdo jim neříkal Slováci......

    ... proto si myslím, že po zavedení pojmu Rusín kdosi na honem zplodil jakýsi rusínský jazyk. Jistě to nebyl jazyk "rodný", protože mu nikdo nerozuměl. Do dnes nevím proč by se mělo doma mluvit jazykem tak aby mu žádný nerozuměl....

    ... Bylo třeba naučit s azbuku, gramatiku a něco jako pravopis a podobně. Nevím kdo to všechno vymyslel, ale v každém případe to nemělo nic společného s místním nářečím, kterým se tam mluvilo...

    atd.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TSOH: Ale prd. Národnost můžeš mít třeba eskymáckou, pokud budeš chtít, to je na Tvé volbě k jaké se přihlásíš. A v občance se neuvádí...
    SARGONOUT
    SARGONOUT --- ---
    Cela rodina z maminej strany je zo zakarpatska ...
    a co si pamatam tak nikdo tomu inac nepovedal ako zakarpatie ...tak ja neviem :)
    zaujmava skupina ... budem urcite sledovat :)
    A_TERISITA
    A_TERISITA --- ---
    Tak to by mě taky zajímalo - myslím, že domorodci tomu kraji říkají "Zakarpaťja" nebo tak ňák, a to by teda znamenalo, že je to "vnucené" pojmenování, a musí existovat eště ňáký starší a domorodější..?
    HARALD
    HARALD --- ---
    HELLISH: Já měl vždycky za to, že onen region se jmenuje Podkarpatská Rus. Zakarpatská Ukrajina se to začalo nazývat v době, kdy Beneš toto území nabídl Stalinovi aniž ten ho o to žádal. A začal se tak nazývat proto, aby se odůvodnilo jeho "navrácení" Sovětskému svazu. Je to tak, nebo jsou mé informace chybné?
    HELLISH
    HELLISH --- ---
    FIYAH: hlavně úplně nechápu co to má přesně společnýho se Zakarpatskou Ukrajinou?
    já měl dědka z Drahova (http://www.maplandia.com/ukraine/zakarpatska/drahovo/ )
    FIYAH
    FIYAH --- ---
    moje máma je z Ruska, takže slovanka jak Brno a můj táta je z Azerbadžánů, takže arab jak vod vokurek. Může mi míchání krví způsobit neplechu? Aspoň by se vysvětlilo, proč sem tak praštěná,-)
    SURICATA
    SURICATA --- ---
    MISCHA: z Ruska nejsem rodově vůbec (jsem valach jak noha), ale rusíni nemají s Ruskem nic moc společného, je to samostatný národ na Zakarpatské Ukrajině.
    A zase jen z doslechu nemyslím, že by byli nerváci, spíše jsou divocí...
    MISCHA
    MISCHA --- ---
    SURICATA: jak moc ty jsi rodove z ruska?
    jojo samohonka, to je případ:))
    veselý a družný národ to je, co vím z rodiny, ale taky pekný nerváci:)
    SURICATA
    SURICATA --- ---
    Já jedu v sobotu na týden na Zakarpatskou Ukrajinu, jedu poprvé tak jsem celkem zvědavá. Trochu mám obavy z té jejich samohonky,ještě když jsou rusíni (z doslechu) velice veselý a družný národ ....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam