• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUDWIG_Funkcionální programování (Haskell, LISP, XQuery, OCaml, F#, Scala, ...) - praxe, teorie a uplatnění
    SATAI
    SATAI --- ---
    JINX: sem jedu poprvé
    JINX
    JINX --- ---
    SATAI: Ma to nejakou pridanou hodnotu? Stejne to bude pozdeji na YT.

    Po par konferencich me to uplne prestalo bavit :-(
    SATAI
    SATAI --- ---
    Chystate se nekdo na lambda days?
    Lambda Days 2019
    http://www.lambdadays.org/lambdadays2019
    F89
    F89 --- ---
    Hola, 6. prosince proběhne v Praze MeetFactory konference LambdUp (Clojure, F#, Elixir...). Vystoupí zahraniční i naši speakři.

    Víc info přímo na webu: https://www.lambdup.io
    Nebo tady v Nyx události: [ LambdUp / konferenceconference / 6.12.2017 / CR - Praha - MeetFactory ]

    LUDWIG_
    LUDWIG_ --- ---
    PyFunctional by EntilZha
    http://www.pyfunctional.org
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    já si myslím, že zrovna actor model si vlastní jazyk/y a asi i platformu celkem zaslouží
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    LITTLELI: Jo, ale četl, jestli je to vlastně nutné, stavět celý jazyk kolem aktor modelu, když na to asi stačí knihovní řešení. Co je na Pony pěkné, je jak je krásně čitelný.
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    Zkoumal tady už někdo Pony? .)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Type Theory and Functional Programming
    https://www.cs.kent.ac.uk/people/staff/sjt/TTFP/
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    GitHub - carp-lang/Carp: A statically typed lisp, without a GC, for high performance applications
    https://github.com/carp-lang/Carp
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    LISKNI_SI: Snad to pomohlo a tobě se to v dobrém vrátí :)
    LISKNI_SI
    LISKNI_SI --- ---
    UETOYO: Nechceme, ale dalo se tam přihlásit přes google účet, tak jsem to zkusil. Doufám, že tu hrůzu nebudu muset používat nějak víc. :-)
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    Nechcete mu někdo odpovědět? https://devel.cz/otazka/haskell-v-produkci
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    GitHub - rvirding/lfe: Lisp Flavoured Erlang (LFE)
    https://github.com/rvirding/lfe/
    KOJA
    KOJA --- ---
    Dekuju jeste jednou a uz nebudu dal stourat.

    SHAGA: Pravda je ta, ze na zaklade zkusenosti jsem uz take opatrny v nasazovani cizich projektu dokud s nima nemam netrivialni zkusenosti (a muzou byt klidne open source, velke, od zname firmy, popularni), takze asi trochu rozumim. V podstate je to ale slepice-vejce problem, tak proto se takhle ruzne zvedave vyptavam ve snaze dostat aspon trochu zajimave informace i jinak nez na zaklade vlastnich spatnych zkusenosti. A jakozto C++ programator o prilepovani nohou na kone ve snaze stvorit chobotnici take neco vim :-)

    LISKNI_SI: Ok, dik za vysvetleni. Z me strany to ani nebyl argument jako spis uvaha, vicemene jsem prezentoval svuj logicky problem a vy jste mi vysvetlili kde uvazuju spatne. Diky.
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    On pattern matching bude brzo v každém druhém jazyce viz C#, Rust, Java --> http://cr.openjdk.java.net/~briangoetz/amber/pattern-match.html
    LISKNI_SI
    LISKNI_SI --- ---
    KOJA: Do debaty Java vs zbytek světa se skutečně takhle po ránu pouštět nechci, tak to zkrátím. Pro ten analytickej engine bych si vybíral jen z jazyků, co maj pattern matching. To Java není, ale Scala by to bejt asi klidně mohla. A argument o počtu lidí na trhu práce je úplně zcestnej, tohle je tak složitý téma, že to stejně můžou dělat jen lidi, kteří se jazyk naučí za odpoledne.
    SHAGA
    SHAGA --- ---
    KOJA: Perl se používá na trochu jiné věci a je tam vlastně jen z historických důvodů.

    Co se týče technologií - je rozdíl mezi technologií, co vznikla předevčírem a technologií, co je tady přes dvacet let. Už jsem si párkrát poměrně natloukl tímhle opensource, co je ho přece plný internet, stačí stáhnout a nakonfigurovat - jenže ono to pak funguje jen do prvního problému a jen pro jeden a půl konkrétního usecase, který navíc samozřejmě není ten váš.
    Další rozměr je ten, že pro spoustu technologií je distribuce, fault tolerancy a concurrency něco, co se tam přivymyslelo, kdežto Erlang s tím byl vynalezený. Rozdíl je to nebetyčný. Tvrdím, že pro use cases, pro které byl Erlang navržen, je neskonale produktivnější než kupříkladu Java. Ta produktivita se ovšem neměří v tom, jak rychle jsem schopný vygenerovat projekt ve spring boot, ale v tom, jak se to pak chová na produkci a jak jsem schopen do systému sahat.
    KOJA
    KOJA --- ---
    SHAGA, LISKNI_SI: Mockrat dekuju!

    Chapu, ze nasledujici otazka je tady dost chucpe ale odvazim se.

    Muj rozhled je dost omezeny - zivi mne C++ a okolo sebe jsem videl vzdy temer vyhradne dalsi proceduralni jazyky (java, python). Posledni dobou mam pocit, ze komponenty pro distribuovane systemy se komoditizuji (xml-rpc, grpc, zeroMQ, rabbitMQ, kafka, docker, kubernetes, hdfs, cephfs, ...). Prijde mi, ze asi nejvic veci vzniklo v ramci java ekosystemu (videno u sousedu, treba se pletu) byt rozhrani mivaji budto pro vicero jazyku nebo bez vazby na konkretni jazyky (REST API, protobuffery, ...).

    Takze pokud jste to nemysleli tak, ze byste i dneska kladli hlavne duraz na to aby engine vznikl ve funkcionalnim jazyce (cemuz mozna trochu odporuje ten perl? nevim), mam to tedy brat tak, ze Erlang ma skvele nastroje a Erlang VM se skvele hodi na ten middleware a v souctu vam to vychazi rozumnejsi volba nez treba (pardon) java (vcetne intellij apod.) a nejaky open-source middleware?

    Pro jistotu opakuju - nejde mi o zadny flame ani netlacim nejaky nazor, jsem proste zvedavy a vy mate tu smulu, ze vypadate rozumne :-) Vychazim hlavne z toho, ze programatoru v C++, jave, pythonu jsou plne pracaky a kdejaky Google/Facebook/etc vyviji open source projekty pro "enterprise" distribuovane systemy zatimco Erlang ani Haskell tolik rozsireny asi nebude.

    Predem diky za nazory.
    SHAGA
    SHAGA --- ---
    SHAGA: s/dializer/dialyzer
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam