Arcade automaty jsou herní zařízení sloužící k zábavě a výdělku peněz.
Spousta z nás se s nimy setkalo v mládí jako s jediným zdrojem počítačových her, protože v domácnostech se počítače ješte tolik nevyskytovaly, a máme spousty vzpomínek.
V dnešní době je stále možné tyto staré automaty a hry sehnat a zakoupit si takový automat domů. Bohužel se již často jedná o raritní sběratelské kousky, takže tomu odpovídá i cena.
Automat se dá pořídit v rámci pěti až deseti tisíci korun.
Hra potom od jednoho tisíce po deset tisíc korun.
Samotný automat se skládá z obrazovky, reprobeden, mincovníku, ovládání (joystick a tlačítka), el. zdroje a samozřejmě boxu ve kterém je vše umístěno.
Hra je potom dodávána zvlášt a jen se do Automatu připojí. Hra v sobě obsahuje veškerou počítačovou techniku, od procesoru, zvukovky, grafiky až po paměťový prostor kde je samotná hra uložena jako software.
Historie
můj výcuc z anglického wiki
První hry byly pužívány v letech 1920 v zábavních parcích (např. Coney Island v New Yorku), většinou předpovídali štěstí, nebo jen hráli hudbu.
V roce 1930, byly nejčasnější coin-op stroje typu pinball. Tyto první zařízení byly odlišné od jejich pozdější elektronických nástupců v tom, že byly ze dřeva, neměli elektronické součástky a body se počítali mechanicky. Nové elektronické pinbally vznikly po roce 1977.
V roce 1971, studenti na Stanfordově univerzitě vytvořili coin-op verzi hry "Spacewar", kterou pojenovali "Galaxy Game". To je nejdříve známý případ provozování coin-op videohry. Později ve stejném roce, Nolan Bushnell začal s první masovou výrobou videohry "Computer Space" pro firmu "Nutting Associates".
V roce 1972, založili "Nolan Bushnell" a "Ted Dabney" firmu Atari. Atari v podstatě vytvořila coin-op video herní průmysl s hrou Pong, šlágr elektronické ping pong video hry. Pong dokázal být populární, ale napodobující a kopírující firmy zavinili, že Atari se nestala dominujícím provozoval videoher na trhu.
Arcade video hry se začali objevovat v nákupních střediscích, na rozích ulic, objevili se v restauracích, v obchodech s potravinami, v barech a kinech po celých Spojených státech a dalších zemích během konce let 1970 a začátkem let 1980. Hry jako Space Invaders (1978), Galaxian (1979), Pac-Man (1980), Battlezone (1980), a Donkey Kong (1981) byly obzvláště populární.
Během pozdních 70. a 80. let, obchodní řetězce kombinovali tradiční restaurace nebo bary s automaty arkade.
Ke konci let 1980, boom arkádových videoher začal slábnout. Důvodem byli nebezpečné místa, pokroky konzolových technologií ve hrách pro domácí využití.
Arkádové hry zažili oživení s příchodem možnosti hrát ve dvouch hráčích bojové hry jako je Street Fighter II (1991) od Capcom, Mortal Kombat (1992) od Midway Games, Fatal Fury: King of Fighters (1992) od SNK, Kille Instinct (1994) od Rare, a King of Fighters (1994-2005) od SNK.
Nicméně okolo roku 1996 začal obchod s automaty opět slábnout.
Domácí video herní konzole a počítače s 3D akcelerací dosáhli technologické kvality s technikou Arkád. Technika arkád byla vždy založena na komoditních technologiích, ale jejich výhoda byla v jejich schopnosti přizpůsobit se a využít nejnovější grafické a zvukové čipy, podobně jako je to dnes u PC her. Navíc na konci let 1990 a začátkem let 2000 se také objevili síťové hry přes konzoli a počítačové hry přes Internet.
Arkády také ztratili své postavení v čele vývoji nových her. Firmy tvořící hry více peněz vydělali tvorbou her pro stále populárnější konzole a PC.
Dnešní arkády nacházejí jedinou výhodu ve speciálních zařízeních které si uživatelé stále nejsou schopni pořídít domů. Jedná se o různé taneční hry, nebo hry obsahující střelné zbraně, závodní hry obsahující motorky, auta s kabinami (volant,pedály,sedačka).
Příklady dnešních populárních her jsou Dance Dance Revolution (1998) a DrumMania (1999), a železniční střelci jako Virtua Cop (1994), Čas krize a House of the Dead (1996).
Popis techniky
Zapojeni hry a starsi konektory:
Hlasitost:
Prepinace nastaveni:
3-6 tlacitek:
Nastaveni obrazovky:
NEO-GEO: je kazetový systém vyrobený firmou SNKv 90. letech. Kazety tedy neobsahují výpočetní techniku a samotné hry jsou levnější. Neo-Geo se vyrábělo také jako domácí konzole. Neo-Geo mělo podstatně lepší grafiku a zvuk než předchozí hry. Nejznámější tituly jsou Fatal Fury, The King of Fighters, Metal Slug a Samurai Shodown. PCB: Anglická zkratka Printed circuit board. Jedná se o plošný spoj osázený součastkami a pamětmi ve kterých je veškerá výpočetní technika hry a také je zde hra uložena jako software. BOOTLEG: Označení kopie originální hry. Kopie byli vyráběny nelegálně a nedosahují většinou kvality originální hry. Také jejich cena býva zpravidla poloviční. JAMMA: V roce 1985 v Japonsku vytvorili standard pro konektor, kterym se hra pripojuje do automatu. Tento standard ma 2x 28 pinu (spodek+vrch). Kolem roku 1990 prakticky vsechny vyrabene hry tento JAMMA konektor meli. Na starsi hry se nyni musi vyrabet redukce. JAMMA+: Protože některé konektory nebyli plne využity, nové hry začali obsazovat prázdné konektory například dalšíma tlačítkama. Tyto hry pak mají konektor označen JAMMA+
Kde lze koupit
Náš český inzertní web na prodej a výměnu desek i celých kabinetů. http://arcadeburza.cz
Německý eshop. Zde lze zakoupit sice poměrně draze, ale kvalitně mnoho her, automatů i součástek. Jsou schopni i opravit poškozenou hru kterou jim zašlete. http://www.arcadiabay.de
Jamma Boards. Skvela spolecnost. Nejen opravuji, ale dokonce vyrabeji nove Jamma Boardy.
Podle me nejzajimavejsim vyrobkem je spojeni JAMMA PCB Boardu s klasikym PC pocitacem ve kterem bezi software emulator.
V tomto emulatoru pak bezi libovolny pocet dostupnych her. Posledni verze umi neco pres jeden tisic. Vice o emulatorech zde na Nyxu: [ Emulatory hernich masin - coinopu, konzoli, domacich pocitacu... ]
Na webu maji i Eshop. Bohuzel pro nas celkem drazsi objednani, postovne a CLO z USA neco stoji. http://www.jammaboards.com/
Stránky her
Killer List of Videogames. Asi největší databáze arcade her se spoustou informací. http://www.klov.com/
Stránky manuálů
Stránky sběratelů
Jan Orna
Veliký sběratel z české republiky. Má otevřeno muzeum v Červeném Újezdu u Prahy. http://www.arcadehry.cz/
Bomberoza
Další sběratel kterého z české republiky znám. Zapůjčuje automaty na různé akce včetně servisu. Plánuje otevřít herní muzeum v Praze. http://www.bomberoza.net