• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    rozbalit záhlaví
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    KUATO: Jo, potřebuju na včelstvo 4 nebo 5 nástavků?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    KUATO: Rozhodně chci včelařit nástavkově a zatím nepočítám s rozšířením nad dejmetomu pět včelstev. Ani mi nejde o maximální výtěžek medu, já mám blanokřídlé rád obecně.

    Zatím si taky nehodlám pořizovat medomet, snad mi někdo půjčí anebo to udělám postaru.

    Děkuju za rady.
    KUATO
    KUATO --- ---
    BIDAK: no, trochu zalezi i na tom, jestli chces i do budoucna vcelarit na nejakych par vcelstvech, nebo bys to casem rozjel i ve vetsim.

    ja osobne po par letech vcelareni v budecakach a nastavkovych ulech vse 39x24 zamyslim vazne prejit na Langstroth (rm 448 x 159 mm). tohle je system svetove asi nejrozsirenejsi (neplati o CR, protoze u nas je to spis, ze kazdy druhy vcelar ma nejake sve extra uly :o), cenove neni drahy, pokud ti nevadi, ze si z dilu ten ul sesroubujes doma, jinak o tisicovku na ul vic. a v kombinaci s celoplastovymi ramky pana Zaka to povazuji za jeden z nejpropracovanejsich systemu, ktery se dneska pouziva. nedavno jsem slysel prednasku pana Zaka na tema Slechteni vcel a on lehce odbihal i do jinych temat a kdyz popisoval, jak na techto ramcich vcelari a ze ma vypracovany system, kdy vcely nosi med jen do panenskych plastu a ze diky pevnosti tech ramku nema vubec problem s vytacenim, ze u panenskych ramku vicka, ktere jsou nad vzduchovou bublinou odvickovava horkovzdusnou pistoli, dalsi a dalsi veci - velmi se mi to libilo a je to zatim to nejelegantnejsi, co znam.

    ale jak rika zname rceni "ul medu nepoti", takze pokud budes mit dostatecne prostorny ul (coz u jakehokoliv nastavkoveho neni problem), tak v pohode.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    No nechci nastartovat flejm na téma jaké vybavení je nejlepší ale...
    Chystám se příští jaro začít s třemi včelstvy, momentálně jsem ve stádiu čtení literatury a sbírání zkušeností, v létě vyberu stanoviště, nakoupím výbavičku a na jaře včelstva.

    Jsem z Prahy, takže se hodlám zásobit v prodejně v Křemencově.

    Chci se zeptat na to, jaký úl mám zvolit, velikost rámečků a tak... A vůbec, co byste poradili do začátku.
    SMRTAK
    SMRTAK --- ---
    pozor na srsne

    YouTube - 30 hornets vs. 30,000 bees
    http://www.youtube.com/watch?v=JDSf3Kshq1M
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Předával, co jsem "koupil" (tedy nečetl jsem). Možná bude někoho zajímat.

    Bee keeping for the energy descent future by David Holmgren
    http://permaculture-media-download.blogspot.com/2011/01/bee-keeping-for-energy-descent-future.html

    Natural Beekeeping: Organic Approaches to Modern Apiculture
    http://permaculture-media-download.blogspot.com/2010/11/natural-beekeeping-organic-approaches.html
    MRTS
    MRTS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Také mu fandím a vidím v tom jediné východisko ze současné situace. (Tím určitě není současná chemická válka "do posledního roztoče".)


    KUATO:
    Tak dříve se snad i zasypávalo česno pilinami, aby neutíkalo teplo...;)
    Jedno z porovnání vlivu zateplení na výnos medu.. Ale je to statistika - s ní se dá dělat lecos...
    Záleží na prostředí. Když bude do úlu prát v létě slunce, tak tenkostěnný nebude moc vhodný. (Ale to je blbě vybrané stanoviště.)
    Osobně věřím tomu, že včelstvo v zimě a z jara nevytápí celý prostor úlu, ale jen chumáč + plod.
    Přiznám se, úly mám uteplené - nerozvážnost při nákupu. (Páč děda míval také uteplené, tak proč bych vymýšlel něco jiného, že...)
    Slyšel jsem příběh (jedna paní povídala), že včelař "kovář" vyrobil pokusný úl z plechu, natřel na černo a postavil na plné slunce. Dílo nevyteklo česnem, včely přežívaly. Přínos sladiny ovšem skoro žádný, létaly nejspíš jen pro vodu, aby to uchladili...

    Vyhláška (např. pro Olomouc):
    • Divoce
      žijící včelstva a včelí roje neznámého původu neumísťovat do chovatelských
      včelařských zařízení (úly,oplodňáčky, rojáčky) k jiným účelům, než k jejich
      okamžitému utracení.
    • Podle svých možností utrácet vysířením divoce žijící včelstva a roje neznámého
      původu. Rojáčky použité k tomuto účelu nepoužít již znovu k jiným účelům bez
      předchozího vyžíhání plamenem.


    Ale kdo utratí pěkný velký roj, že jo...;) Takové ty podivné srpnové mini-roje ano, proč ne...
    Ano, je možné, že si od napadených divoce žijících rojů mohou ty naše něco přinést.
    Pokud ale člověk sleduje spad, tak to nemůže být problém. Navíc tyto včelstva nejspíš padnou až v zimě a do jara kleštík bez hostitele také zahyne. Věřil bych tomu (je to možná spíš moje přání), že včelstvo žijící "přirozeně" si s kleštíkem dokáže poradit lépe než v naší péči...

    Bond test pro malovčelaře určitě nebude. Ale každý malovčelař může vyřazovat vysloveně špatná včelstva (s velkým spadem). Bohužel to ale není moc jednoznačné a jednoduché. Třeba slabé včelstvo může mít také nízký spad a o VT to moc nevypovídá... Vytvoření Varroa-tolerantních včel.
    KUATO
    KUATO --- ---
    MRTS: hehe, mi lidi, co me ucili vcelarit zase vzdycky tvrdili, ze zateplit a drzet teplo, at s tim zbytecne nemaji praci. a co jsem zatim cetl, tak jsem nabyl dojmu, ze vyhoda tenkostennych ulu je cena a pak ze kdyz jsou umisteny tak, aby na ne svitilo slunce, tak to z jara muze mit vyhodu, ze to slunicko jim to pomaha vyhrivat (coz zase ale v lete muze byt spis neprijemne). od urcite nadmorske vysky uz ale vyrazne stoupa spotreba zasob (o tretinu az polovinu) a zpomalu je se rozvoj vcelstva. nicmene v zivote to funguje obema zpusoby.

    nevim, jestli je moudre v dnesni dobe nekoho navadet, ze vytvareni divokych roju nevadi. co je mi znamo, tak je i snad nejake narizeni, ze by vcelari meli divoke roje likvidovat (s cimz se nemohu ztotoznit), ale zase se vi, ze vcelstvo bez leceni proti varroaze prezije max 2-3 zimy a konec (mnohokrat vyzkouseno). v dobe, kdyz uz je silne zasazeno varroazou, tak v nem navic vetsinou probiha silna loupez a loupici vcely si spoustu roztocu natahaji k sobe.

    VSOUKOLOHLOR: musim priznat, ze panu Kefussovi fandim. Imho je to zpusob, jak varroatolerantni vcelu vypestovat (jak jinak taky, ze?). bohuzel to neni nic pro malovcelare, jakych je v CR vetsina (z cca 50k vcelaru je jich asi jen 100-150 v Cechu profesionalnich vcelaru, tedy nad 150 vcelstev). Verim, ze je to jen otazkou casu, kdy se takto slechtene vcely rozsiri i mezi nas ostatni smrtelniky. Kazdopadne diky bohu za takove lidi, protoze to je velka prace.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    MRTS: K varroáze. Co míníte o postupu p. Johna Kefusse? http://www.mojevcely.eu/news/live-and-let-die-/
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    MRTS: o víkendu zkusím vyfotit, snad tam bude něco vidět. Jinak děkuju za spoustu informací...
    MRTS
    MRTS --- ---
    KLOUCZEK: TBH odpovídá vyhlášce Státní veterinární správy. Dílo musí být rozebiratelné. (To je splněno.) Jde o to, že v případě potřeby musíš být schopen ukázat každý jednotlivý plást.
    Pak musí být možné provést léčení (tlumení) varroázy podle vyhlášky SVS. Stačí mít možnost otevřít úl a vyvrtat díru na aerosolování. Což je také splnitelné.
    Ještě bych doporučil zasíťované dno a možnost pod ní zasunout podložku pro počítání spadu roztočů. (Více: http://www.varroamonitoring.cz)
    A hlavně okénko, ať je nerušíš.;)
    Pokud budeš pravidelně obměňovat dílo, nebude úl ležet někde ve vlhku apod, tak se nákaz bát moc nemusíš. Varroa je samozřejmě problém, ale snadno řešitelný kyselinou mravenčí - když budeš pravidelně sledovat spad. (+Nařízené plošné léčení.:()


    KLOUCZEK: Aha, tak v tom případě nepřežívají, škoda. I přes zimu by mělo být slyšet slabé hučení. A po zašťouchání určitě silnější.;)
    Nemáš nějaké fotky? Moc by mě to zajímalo.
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    MRTS: ale divný je to meziobdobí, kdy se včely objeví až první týden v květnu, do tý doby nic nevylétává. Ptáci na ně nemůžou, neprší, nefouká. O víkendu jsem si na ně posvítil a visí tam plástvy cca 1,80 m vysoký. Zkoušel jsem poslouchat u škvíry, ale nic jsem neslyšel.
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    MRTS: tak primárně mi jde hlavně o ten chov, ani ne tak o množství medu. Spíš chci včely poznat a podporovat jejich existenci. U těch "netradičních" ulu jsem se bál i veterinárních problémů, nákaz apod., a abych včelám spíš neškodil nějakou zootechnickou chybou.
    MRTS
    MRTS --- ---
    KLOUCZEK: Jsem přesvědčen o tom, že je to možné - mohou přežít zimu.
    V Moderním včelaři 2007/3 bylo popsáno včelstvo přežívající několik let mezi oknem a okenicí neobývaného srubu. Někde jsem četl o včelstvu žijícím v kovové trubce.
    Pokud na ně neprší, moc nefouká a nemůžou na ně ptáci, tak zima nevadí.
    Zajímavý krátký článek byl zas nedávno v MV 2010/6 ("Stále si myslíte, že včely hynou mrazem?").

    Ale určitě někdo najde dost důvodů, proč to možné není...;)
    MRTS
    MRTS --- ---
    KLOUCZEK: To víš, že to je možné i u nás... Záleží na tom, o co ti jde.
    Jestli "jen" chceš mít včely na pozorování, nechceš kupovat všemožného nářadí a medomet, občas podojit trochu medu, tak je to ideální.

    Rojit se budou určitě hodně, ale tak ať, že jo. Aspoň uvidíš, jak se včely chovají přirozeně - bez toho, aby jim včelař do toho kecal, nutil mezistěny apod...
    Na super-výnosy to určitě není.

    Nezateplení se určitě neboj - je to stejné jako v tenkostěnných úlech.
    Další čtení:
    Medná kráva pana Čermáka - chovatele Vigor
    Medná kráva

    Ivan Černý měl o včelaření v TBH velmi poutavou přednášku...
    Mimojiné se zmiňoval o tom, že z nějakého neznámého důvodu jsou včely mnohem klidnější, přirozená stavba je velmi zajímavá a kleštíků nemají tolik. Můžeme věřit nebo nemusíme... A když to přeženu, tak roje z TBH prý létají jeden za druhým.;)

    Letos táta také začíná včelařit, právě v "medné krávě".;) Prostě jen pro radost a blíže přírodě...

    Pěkná knížka k tomuto tématu je "THE BAREFOOT BEEKEEPER" od P. J. Chandler.

    Nebo můžeš zkusit Warré úl.

    Ale pokud ti jde hlavně o med, tak se na TBH vykašli, kup nebo vyrob nástavkový úl (Langstroth, Optimal...),
    medomet apod. Za pár let se ti výdaje vrátí.
    KUATO
    KUATO --- ---
    KLOUCZEK: :o) no.. nevim. vypada to podezrele.. smrdi to carama a kouzly!
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    KUATO: taky mi to přišlo vhodný pro oblast, kde je celoročně teplo, protože takováhle boudička by se asi těžko zateplovala
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    KUATO: díky za vyčerpávající odpověď. Ještě by mě zajímala jedna věc, každoročně k nám do stodoly přiletí roj včel který se zahnízdí v dutý zdi. Je to každý rok okolo 20.5. (datum vím podle pochodu Praha-Prčice-včely vždycky přiletí ten víkend, když se to koná). Jak je možný, že jdou pokaždý na stejný místo-díra v průměru tak 1 cm, tam žijou celý léto, ale zimu podle mě přežít nemůžou, protože ta zeď je z jedný strany vyvalená a zima je tam jako venku. Už to trvá tak 15 let...
    KUATO
    KUATO --- ---
    KLOUCZEK: vcelam je v podstate jedno, v cem se usadi, takze vcelarit muzes i v tomhle. ALE ..

    problem c.1. zatepleni - po jaru prijde leto, po letu se ochladi a tohle muze byt problem zatesnit a zateplit tak, aby vcely v zime zbytecne nestradaly (vetsi spotreba zasob, coz druhotne muze vest k uhynu vcelstva v prubehu dlouhe zimy).

    problem c.2. rojeni - v prubehu poslednich 100 let se v CR ponekud zmenily kmeny vcel, ktere se zde chovaji. z puvodni vcely cerne se preslo na vcelu kranskou nebo vlasku nebo jejich krizence (misty jeste furt kolujou misenci s tou vcelou cernou). do toho vstupujou jeste dalsi krizenci s jinyma druhama vcel, navic se vcely dosti slechti na vynos (a mirnost) - tedy se zmenily potreby samotnych vcelstev - zejmena to prvni je spojene s tim, ze vcely potrebuji mit hodne mista, protoze matka hodne ploduje, takze ta vcelstva jsou silne. tady ty necky, co ma ten vcelar, to mas zhruba obsah jednoho az dvou nadstavku r.m. 39x24 a to je malo. mel bys problemy s rojenim a vynos by byl nizky (ve srovnani s tim, co by ti prinesly v poradnem prostornem ulu). at chceme nebo ne, rojeni je dnes nahlizeno jako nezadouci jev. zaprve ti to vyrazne snizuje vynos z toho vcelstva, zadruhe lidi brblaji a to nemusi ale muze (kdyz mas sousedy troly) byt problem. dostatecne velkym ulem vetsine pripadu rojeni predejdes.

    problem c.3. - kompaktibilita. jak uz jsem psal, vcelam je jedno, v cem je budes chovat. ony potrebuje ve sve podstate jen kryte misto, kde se na ne nedostane voda a aby to aspon trochu drzelo teplo. dneska koupis ul tak v cene 2000-4000kc podle druhu, velikosti, poctu nastavku, zatepleni, vyrobci... je nejakych x standartu, rekneme 5 mozna 7. kazdopadne kdyz kupujes mezisteny nebo potrebujes rozsirit svuj provoz nebo naopak neco odprodavas, tak je vyhodnejsi, kdyz muzes koupit/prodat stejne dily, abys nemusel resit, ze chces posilit jedno slabe vcelstvo dvema ramkama s plodem, ale nemuzes, protoze je mas v mensim ulu a ty ramky se ti tam nevejdou... ja znam lidi, co si delaji svoje uly, ale i ti se drzi standardu (rozmer nejake/svoji ramkove miry).

    problem c.4. vynosy - podivejme se na vyvoj z dob chovani v klatech do dnesni doby. puvodne nerozebiratelne dilo, pokazde, kdyz jsi tam sel vrtat (coz snad byl duvod jen kvuli odebirani medu, tak jsi mednikovy kus odsekal a odnesl pryc. nemusel jsi resit nejake nemoci (varroazu, mor). maximalne jsi chytil a usadil novy roj. vynos v klatech byl treba 10kg na rok a vcelstvo. nebo 3kg kdyz byl spatny rok. dneska je prumerny vynos treba 30kg. ale treba taky 60kg kdyz kocujes. nebo treba taky 80kg na vybornych stanovistich u vyborneho vcelare. ale proste rozdil obrovsky. a ten rozdil je cinen celou radou optimalizacnich kroku.

    problem c.5. - obsluznost ulu - je moudre si vybrat typ ulu, ktery splnuje zakladni pozadavky na snadnou obsluznost - musi byt rozebiratelny (abys kdykoliv mohl projit a prohlidnout ramky kvuli kontrole proti nemocem, zhodnoceni sily vcelstev, obmene dila atd.) a musi umoznovat vsunuti podlozek na odber meli (k vysetreni spadu roztocu). zejmena u toho druheho, ktere se deje v zime je dulezite, aby se to dalo udelat bez velkeho ruseni vcelstva a bez rozebrani dila, coz v tomto pripade si nejsem jisty.

    zaver: osobne bych ti to nedoporucoval. kdyz si koupis ul za 2500kc, tak ho mas ani ne za jeden rok vynosu vcelstva zaplaceny a mnohem komfortneji se ti v nem bude vcelarit. tohle mozna nekde, kde je cely rok teplo a pro malovcelare nebo eventuelne druhy vcel, ktere delaji male vcelstva. coz neni pripad CR.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    http://www.rozhlas.cz/podcast/media/_audio/00605016.mp3

    http://www.rozhlas.cz/podcast/media/_audio/00606809.mp3

    Duše K. - Pořad Jaroslava Duška, který si v tomto díle pozval včelaře Václava Uhera - "V erbu již 21. vydání stojí slovo KRASOVČELAŘENÍ. Slovo to, pravda, není příliš obvyklé, ale pan Václav Uher, který se již 20 let s láskou věnuje včelám, nás nenechá na pochybách o tom, že prosté "včelaření" prostě nestačí."
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    chtěl bych se zeptat někoho zkušeného: Je možné úspešně včelařit v takovémhle diy úlu, neboje fakt potřeba ta klasika?
    YouTube - How to do a quick check on a top bar hive
    http://www.youtube.com/watch?v=K9B_kWb6ovI&feature=player_embedded#at=149

    ze stránek http://www.biobees.com/index.php
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam