• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    ZATRSATR
    ZATRSATR --- ---
    ahoj, chci se zeptat, zda někdo z vás má nějaký nápad/zkušenost, na co položit úly... mám jen dvě stojky a ty jsou už plně využity. jde mi o "levnou variantu".
    do pošty, díky
    KUATO
    KUATO --- ---
    MRTS: souhlasim, ze diverzita je urco uzitecna (ostatne, priroda ji tak sama naprojektovala :o) a souhlasim i s tim, ze soucasny stav neni uplne nejstastnejsi, presto nevidim moznost, jak to nejak vylepsit. samozrejme na urovni vcelare muzes vcelarit tak, ze budes udrzovat jen silna vcelstva a rozchovavat je a chciplacky (z libovolneho duvodu) likvidovat a nahrazovat novyma oddelkama. ono se to tak asi deje. sam mam zkusenost, ze kdyz jsem zacinal a mel ctyri vcelstva a nedelal si prakticky zadne oddelky, tak jsem se snazil udrzet i ty slabe (posilovanim zavickovanym plodem ze silnejsich), a hrozne jsem to prozival, kdyz se nejakemu vcelstvu nedarilo. teprve o par let pozdeji jsem si uvedomil, ze umrti vcelstva je vlastne prirozene - evolucni strategie, ktera cisti genofond. a od te doby to proste resim tak, ze si udelam par oddelku, kteryma nahrazuju ty slabe vcely. ale verim, ze nejeden malovcelar to resi stejne emocialne (a kratkozrace) jako kdysi ja.

    co se tyce "prirozeneho" ocisteni vcelstvem - ja verim, ze tohle (v souhrnu) spousta lidi uz vyzkousela, nebo na tom pracuje. muze byt, ze je to jen otazkou casu, nez se treba opravdu najde nejaka mutace, ktera umozni koexistenci vcel a roztoru bez leceni.
    MRTS
    MRTS --- ---
    KUATO: Já bych tyhle "jiné" opylovače nepodceňoval.
    Už jen to, že včela (medonosná) létá (docela daleko) za nejsilnější snůškou a na lokální zdroje se vykašle. (K tomu jinak oceňovaná florokonstantnost.) Což zrovna letos, kdy je někde souběh květu ovocných stromů a řepky zamrzí - taková maličkost... (BEBERA.)
    Třeba do opylování vojtěšky se včele medonosné moc nechce, tam jsou vhodnější "jiní". (Není to moc častý případ, ale je.)
    Sázka jen na včelu medonosnou je sázka na jednu kartu, dosti rizikové. Diverzita má něco do sebe...
    Prostě: význam včely medonosné je dle mého názoru poněkud přeceňovaný.
    Možná je to honbou za co největšími výnosy (ovocné stromy, semenářství), politikou (ČSV potřebuje prachy, protože Albert Einstein řekl, že by listvo blabla...), nebo i něco dalšího...?

    Na okraj, pro zajímavost:
    Samotářské včely v Kanadě objevují plasty - PŘÍRODA.cz
    http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=2612


    KUATO: Ano, neléčení znamená, že většina "dnešních" včelstev za dva tři roky končí.
    Ale zajímalo by mě, kolik procent takto dopadne a kolik ne. Bude to 10 procent v prvních letech? Za jak dlouho se toto procento zvýší, pokud vůbec?
    Co jejich roje? Budou "zdravější", ponechají zamořená mateční včelstva svému osudu?
    Prostě je nechat si vytvořit vyrovnaný vztah parazit / hostitel je u nás v současné době riskantní, neekonomické, politicky nepřípustné.
    Na druhou stranu, současný model "nepřijít o žádné včelstvo, lít jedy horem dolem" je dle mého názoru krátkozraký, dlouhodobě neudržitelný.
    Nevidím řešení...
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    JADR: viz Rusko po valce...
    KUATO
    KUATO --- ---
    JADR: ja si nemyslim, ze by vcela byla nejak moc domestikovany tvor, nebo ze by nejak zasadne doslo k oslabeni jejiho genofondu vlivem pesticidu ci co. vidim zakladni problem, dalo by se rict gordicky uzel, kolem ktereho se vazou dalsi problemy, soucasneho vcelarstvi prave v pritomnosti roztoce varroa. ten puvodne zil nekde v indii a sem se dostal vlivem globalizace. vyvoj zivocisnych druhu v reakci na nejakou zmenu prostredi trva treba desitky ne-li stovky generaci, ktere mohou doprovazet masove uhyny, takze to opravdu nema jednoduche reseni - prave s provazanosti na zemedelstvi. zadny soudny clovek nerekne - zachranime vcelstva tak, ze je prestaneme plosne lecit a pockame, az se po kolapsu zacnou objevovat dobre geny v prezivsich, protoze by to mohlo znamenat obrovsky propad v produkci potravin, ktery by v urcitych oblastech mohl mit vliv na vznik hladomoru, z toho plynoucich prevratu, lokalnich konfliktu.. proste neodhadnutelne dusledky. tohle si nikdo nelajzne. navic by se vetsina lidi postavila proti, takze je to vlastne diskuze ryze akademicka, protoze neprosaditelna.
    JADR
    JADR --- ---
    KUATO: mas asi pravdu, takhle moc ty dusledky vceliho kolapsu neznam, jsem laik. beru to selskym rozumem. proste jsme se do toho lidstvo dostalo trochu samo - pesticicdy, invaze druhu, mala druhova rozmanitost...a ted hleda pomoc v leceni protoze nechce riskovat. takove radikalni rozhodnuti si zadny politik do zivotopisu neda...to je jasne. Jen jsem se ptal jestli muzu mit vcely bez toho abych se o ne nejak moc staral, kdyz jednou deda uz nebude mit silu na to to delat. ale neuvedomil jsem si ze je to uz hrozne domestikovany tvor ze to bez toho skoro nejde. i kdyz nekde jsem videl uly, ktere si ziji vlastnim zivotem. ale nevim do jaky miry jsou takove populace udrzitelne.
    KUATO
    KUATO --- ---
    JADR: jj, jenze tenhle "prirozeny vyber" by vedl ke kolapsu celkove populace vcelstev, kdy by prezilo po par letech jedno dve procenta, ktere by se postupne pomalu rozmnozovaly. ted stejne jako u vcely myslim karpatske (ktera tez s klestikem umi nejak zit) by nejspis pouzivala caste rojeni pro ocisteni od silneho zasazeni... proste toto by se tezko chovalo. o dopadu na zemedelstvi vubec nemluvim. toto obavam se neprojde. vcela indicka, od ktere klestik vubec prisel, ma kratsi dobu vyvoje delniciho plodu nez nase vcela medonosna, takze u ni klestik parazituje jen na trubcim plodu - proto je schopna s nim prezit. proste to neni jen tak :o/.
    JADR
    JADR --- ---
    KUATO: myslim ze to leceni proste nikam nevede... postupne budou akorat ty vcely horsi imunitu, budou ztracet a odolnost mozna i orientaci a doporuceni leceni bude pribyvat... myslim ze si musi vytvorit obranu prirodnim vyberem. treba par jich prezije a udelaji silnejsi populaci... je to stejne jako u ovocnych stromu atd... tam pak taky ty intenzivni zemedelske populace zachranuji krizenim s odolnejsima(planyma) odrudama. clovek si musi zvyknout ze neni ten pan tvorstva.
    treba v himalajich maji vcely nelecene, nedokrmuji cukrem. jasne je to vcela vychodni ktera nema s klestikem problem, prave proto ze si prirodnim vyberem vytvorila obranu a vynosy jsou mensi kdyz nepridavaj cukr - ale med je lahodny(ted nemluvim o divokych vcelach skalnich)..tot muj nazor
    KUATO
    KUATO --- ---
    VODOMERKA: no tak oni se to nemusi dozvedet, ze nelecis, pokud odeberes lecivo a reknes ze lecis. nicmene to leceni se nedela jen tak z prdele - jeho smyslem je zlikvidovat populaci roztocu, aby jich na jare, az zacne masivni plodovani (a pro ne idealni podminky k mnozeni) bylo ve vcelstvu co nejmene. tedy neleceni = likvidace vcelstev behem dvou az tri let. bohuzel :o(.
    KUATO
    KUATO --- ---
    MRTS: ja se obavam, ze cmelaci a vcely samotarky nejsou srovnatelne s opylenim od vcel, co se kvantity tyce, protoze vsechny tyhle skupony opylovacu - cmelaci, vosy.. zimujou jen kralovny a nez zalozi na jare hnizdo a vytvori se kolem nich skupina "pomocniku", tak to uz jsou ovocne stromy davno odkvetle - jednotky az desitky ks vs desitky tisic opylovacu.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    BEBERA: nam uz ovocny stromy odkvetly. tak se taky pro repku proletej (2-3km)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    MRTS: máme včely na zahradě plné kvetoucích ovocných stromů (třešeň, višeň, jabloně, broskvoň mají přímo vedle úlů) a ty mrchy raději létají kilometr na řepku...
    TLUSTEI
    TLUSTEI --- ---
    This New Finding Explains Why Bees Are Disappearing | The Mind Unleashed
    http://themindunleashed.org/2014/04/new-finding-explains-bees-disappearing.html
    MRTS
    MRTS --- ---
    JADR: Jen jsi letos už asi prošvihl období, kdy čmeláčí matky hledají místo pro hnízdo. (Možná pokud nejsi na horách?)
    Ještě tak koupit, ale...

    Včely samotářky teď krásně létají.
    K nim (téměř) má Přidal knížku.
    (Nebo si zde vyhledej příspěvky k samotářkám.)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    JADR: cmelakum staci snad jenom 1x rocne vykydat vnitrek hnizda :)
    JADR
    JADR --- ---
    MRTS: ano taky jsem uvazoval uz o hmyzich domeccich a tak a asi to pro me bude nejjednodusi, ty cmelaci jsou dobry napad. pokud to neresi, tak to je super. Diky
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    MRTS: presne tak :)
    MRTS
    MRTS --- ---
    JADR: Aha...
    S tím "léčením" to není tak hrozné. (Teda pokud není nařízen jarní nátěr plodu - to je voser.)
    Nebo se to aspoň v té práci kolem včel ztratí.;)
    Na jaře nebo spíš v létě odparné desky (2 až 4 "vstupy" ke včelám, když je necháš celuózu z desek vynosit), je to za 10 minut hotové.
    V podletí 2 až 3 akce, na každou ti stačí určitě hodina (včetně přípravy a čekání).
    Pak je ještě třeba v zimě odebrat měl pro diagnostiku (IMHO hodně nepřesnou) - také celkem cca hodina života.
    O gabonových páscích nevím - u nás za poslední roky nebyly. (Ale také to není pracné.)

    Těch cest je samozřejmě více - také můžeš sledovat spad, z něho odhadnout napadení a léčení přizpůsobit. (+ prevence)

    VODOMERKA: Spíš "děláš to jinak, za všechno můžeš", naštval jsi je.;)

    Pokud jde jen o opylování:
    Co čmeláci? Ptáček má o nich pěknou knížku. Ne, že by neměli své parazity a nemoci, ale nikdo ti do toho kecat nebude a papírování tě také nezatíží.;)
    (Zajímavost: na třešni u tchýně kousek od centra Budějovic jsem letos neviděl skoro žádnou včelu, ale zato spousty čmeláků.)
    Co včely samotářky? Včely to jsou, je to bez práci a nějaký efekt to také má.;)
    (Řeším to tak v centru města, kde včely mít nemůžu a ani nechci. Zvláště po velikonoční akci, kdy včely létaly prdelí napřed asi 20 metrů v okolí úlu ještě dva dny po odebrání plástů na oddělek. Přijdou holky o maminku...)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    JADR: nelecis, nastves si vsechny vcelare v okoli a necekej pak od nich nakou pomoc...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak aby to byla perga, tak to musí mít celkem nízké PH a včely do toho ... vyměšují... kromě enzymů laktobacily. Na rouskovaném pylu lactobacily přirozeně úplně nebývají. Jdu naložit cvičnou verzi s a bez přidaných laktobacilů a měřit PH.

    http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/05/10/PDF/hal-00890510.pdf
    Detection and Identification of a Novel Lactic Acid Bacterial Flora Within the Honey Stomach of the Honeybee Apis mellifera - Springer
    http://link.springer.com/article/10.1007/s00284-008-9202-0
    Microbial communities in bees, pollen and honey from Slovakia - Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica - Volume 56, Number 3/September 2009 - Akadémiai Kiadó
    http://www.akademiai.com/content/c1m10r35176061m8/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam