přeposílám:
Milé kolegyně, milí kolegové
Projekt Se včelaři o včelách, Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 a Spolek Hájovna Vás zvou na přednášku
ZKUŠENOSTI EVROPSKÝCH VČELAŘŮ VARROARESISTENZ
Místo konání: Goethe Institut (Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1- Nové Město
Datum a čas: 13.3. 2024 v 18:00
Vstupné: při on-line registraci 100,-Kč; bez předchozí registrace 150,-Kč.
Odkaz na registraci –
https://forms.gle/GV27Mj3i5ZP1Mx1j7Přednášející: Tomáš Moravec
O lektorovi:
Samostatně včelaří přes 15 let v nástavkových úlech v Podještědí (v okolí Českého Dubu). Postupně prošel od tenkostěnných úlů na rámkové míře 39*24 cm ke kombinovanému včelaření s vysokým plodištěm a nízkými medníky. S částí včelstev kočuje.
Vystudoval SOU Včelařské v Nasavrkách, Saskou včelařskou školu v Drážďanech a absolvoval několik stáží a studijních cest/pobytů na velkých včelařských farmách v Čechách i zahraničí.
O přednášce:
V lednu (Drážďany) a únoru (Budyšín) 2024 proběhly v Sasku 2 zajímavá včelařská setkání. Konference v rámci projektu Varroresistenz 2033 byla setkáním šlechtitelů a výzkumníků hledajícím "evropskou" včelu na odolnou proti Varroáze. Prezentovány byly cesty šlechtění k varroaresistenci i varroatoleranci. Přednášející seznámili přítomné s jejich postupy, prostředky a výsledky. Představitelé obou směrů hledali cesty možné spolupráce a kooperace.
Včelařský konvent Budyšíně připomněl historii Adama Schiracha (1724–1773) jeho včelařské poznatky. Další přednášky byly mj. věnovány Inteligenci včel, Sršni asijské, Produkci mateří kašičky a Ekologii opylování a konkurenci opylovačů.