Předal bych sem trošku komplexnější názor od kamarádky studující veterinu :)
Jsem studentka veteriny, asi v půlce studia. Myslím, že jsem i jakž takž inteligintní a na školu patřím, příjmačky jsem udělala levou zadní. Dostávám měsíčně 5000 od rodičů (a ti mi víc nedají ani omylem, protože živí na výšce ještě bratra a sami mají sotva na jídlo, řeší to tak, že si sezónně půjčují od příbuzných a revanžují se všem jak můžou - domácí koláče, med,zelenina a ovoce ze zahrady,králíci, slivovička...takže po práci ještě dřou na chapupě, aby měli aspoň něco z vlastních zdrojů.
Já z těch 5ti tisíc zaplatím 3000 na nájem (a to se chystám bydlet s 10ti lidma v 1 bytě, abych ušetřila), 1000 za dopravu, 1000 za stravu (za předpokladu, že obědvám jen v menze a z domu tahám tolik jídla, kolik uvezu). Dále musím mít vyřízeno milion kartiček, abych vůbec mohla dostat studentské slevy a aby mě pustili na místa, kam stejně musím, a to mě každého půl roku vyjde tak na tisícovku. Naše škola je v technice 100 let za opicema, takže veškeré studijní materiály jsou v tištěné formě a jedna taková levnější učebnice s cca 300 stránek vyjde na 700Kč. Průměrně mají učebnice 500 a více stránek (tzn.1 předmět, 1 semestr), ty lepší i s obrázkama stojí běžně i dva tři tisíce. Nejlacinější je texty kopírovat, nejlevněj se dá okopírovat za 1kč/stránka...ale při počtu stránek je i toto dost. V knihovně se většinou na půjčení už nesežene a když už, je stejně potřeba si to okopírovat a co nejdřív to vrátit, protože při přetažení výpujční doby se platí pokuta za kazdý den navíc. A na jeden semestr knížka rozhodně nestačí, aspoň já teda se musím k mnoha věcem neustále vracet.
Na oblečení nemám, chodím ve věcech, co jsem si koupila, dokud jsem byla ještě na gymplu a mohla chodit na brigády. Roztrhané rifle pořád zašívám, přes urvané knoflíky na zimní bundě nosím šálu a na nohách nosím celoročně 1 tenisky, které jsem ve 14ti odmítla nosit, protože jsem nechtěla být za trapku. Pak jsou tu ještě různé náklady na provoz domácnosti,účty za telefon, bankovní poplatky, psací potřeby, svátky, narozeniny, vánoce..
Ano, počítáte správně, už jsem přes limit. Kde ty prachy beru? Sama nevím, asi na jídle, ono to vždycky nějak nakonec vyjde, ale ke konci měsíce mi bývá hodně úzko. Občas si půjčím od kámošky, občas mi můj přítel dá stovku na autobus a nechce ji zpátky. Na Vánoce a narozky vždy dostanu pár peněz navíc, ale slíbené boty jsem si za ně ještě za 2 roky nekoupila, protože jsem s tím vždy zvládla zalepit akorát nějakou díru.
Brigádovat fakt nemůžu, i když bych ráda, práce se neštítím, jak by si někdo mohl myslet. Jenže kdy? Průběžné studium zabere veškerý čas v týdnu (a to se musí!) a zkouškové mi opravdu trvá od června až do září (a často i dýl) a jsem ráda za každý reprobák. Opravdu nejsem flákač, v každém semestru jsou zkoušky, které vyžadují ne 1 týden, ale několik měsíců intenzivní přípravy a pak stačí blbá nálada zkoušejícího, který si potřebuje dokázat, že je king, a všechno je v háji. Na škole máme hodně šílených šprtů, ale nikdy jsem nepoznala nikoho, ani jsem o takovém případu neslyšela, že by někdo někdy měl prospěchové stípko. Já měla aspoň ubytovací, ale i o to jsem přišla, protože jsem kvůli anatomii musela opakovat ročník.(a společně se mnou 60% ročníku)
Takže školné = konec studia - ať už je v jakékoliv formě.
Normální školné znamená zvýšení výdajů, když už teď žiju na hranici bídy. Když bude malé, jaký bude mít smysl? Pro rozpočet to bude beztak jen kapka v moři. A vůbec, není to trochu absurdní, když na jednu stranu společnost podporuje studenty jako nejchudší vrstvy (menzy, koleje, slevy na jízdné, vstupenky) a na druhou stranu si nechá ještě platit samotný důvod jejich dobrovolného strádání?
To jsem trochu odbočila. Zpátky: motivační školné = největší zlo! Jistě, možná existují školy, kde se studenti flákají. Naše škola ovšem má vysokou "úmrtnost" sama o sobě a neznám blázna, který by se šel na takové místo jenom "zašít". Naši studenti, ač připravující se, odpadávají u zkoušek jak hrušky z malého stromku, a jak by to vypadalo teprve, kdyby byli mnozí arogantní profáci ještě finančně motivovaní? Tady někdo asi namítne, že se to rozdělí podle náročnosti oboru... očekávám, že na humánním lékařství dostanou studenti největší slevy, to ano. Ale na veterině, tam bych tipla, že si politici řeknou, že zvířátka jsou vlastně jen takový koníček, zábavička... a na co bychom měli veterináře...
a odložené školné? Jen pro informaci: Zaměstnanost u absolventů naší školy je 12% a to to číslo ještě hodně zlepšuje fakulta farmacie. Průměrný absolvent veteriny, pokud nemá dobré známé, žije ze sociální podpory a pomoci rodičů. Pokud začne ve vlastní ordinaci, než získá praxi a jméno, uplyne dobrých pár let a do té doby musí výdaje na praxi platit rodiče nebo manžel. Nehledě na to, že je tu ještě bydlení - nejčastěji hypotéka, a rodina - holka, která vystuduje veterinu, má 26-27 let, pak potřebuje dělat aspoň 2 roky praxi a chtěla by mít do 30ti tak 2 děti... takový člověk má splácet dluhy?