• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    Vzhledem k tomu, že fenomén školného na vysokých školách na naši společnost udeřil zcela naplno, rozbíhá se debata na toto téma napříč mnoha kluby i na nyxu. Považuji za dobrý nápad tomuto dát své místo pro centralizaci zdrojů, odkazů a debat. Jak nad aktuálním návrhem tak nad systémy v okolních státech.



    Pokud máte již hotový názor: "školné na vysokých školách je dobro/zlo/kretenismus/božské/zásadní/nezajímavé" - pak je to pro vás asi dobře, ale z hlediska diskuze nezajímavé. Vystříhejte se tedy prosím prostého shromažďování argumentů na podporu již předem připraveného názoru, to opravdu není cílem, protože negativních i pozitivních věcí se dá, s trochou snahy, nalézt mnoho.

    Stejně tak, je kontraproduktivní argumentovat "já zažil to a to a proto to vnímám negativně" - tomu se asi nelze moc vyhnout, ale uvědomte si prosím, že školné je něco, co se dotkne obrovského množství lidí ve velmi různých životních situacích a vaše zkušenost patrně vůbec není obecně aplikovatelná.

    Prosím všechny diskutující, aby si přečetli obsah tohoto odkazu, včetně pdf souborů na konci stránky: http://www.msmt.cz/pro-novinare/financni-pomoc-studentum-navrhy-jsou-na-stole

    Německá wiki o školném s krátkým popiskem pro mnoho států a v celku užitečnými odkazy
    http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengeb%C3%BChr

    Dále jsou vítány studie z jiných států, kde již školné na vysokých školách zavedli, školné dlouho mají či jej zvažovali.
    Zde je souhrn z roku 2007 o školném v některých evropských státech. Pokud seženete novější, sem s tím prosím.
    http://www.euroskop.cz/607/sekce/skolne-v-eu/

    Listina základních práv a svobod (Článek 33, bod 2):
    Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

    [SERVER ERROR]
    rozbalit záhlaví
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    REK11: to jsme za jedno, já se jen už nechtěl opakovat tu svoji katastrofickou litanii.
    REK11
    REK11 --- ---
    RUDOLF: s podfinancováním souhlasím,jsme ostudou evropy.....

    vláda si uvědomí-a já jsem prý naivní :-)))
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    REK11: do tří let ho splatí asi jen některé ekonomické a inženýrské obory..

    ale problém našeho škoství je podfinancování.. školné nemá smysl dokud nebudou nastaveny pravidla, jak se s penězmi bude zácházet - tj. tlak na reformu některých institucí a zároveň si vláda uvědomí, že peníze ze školného neznamenají, že je mohou šktrnou z rozpočtu, ale naopak je navýšší.
    REK11
    REK11 --- ---
    RUDOLF: velmi zajimave

    jen bych chtěla dodat s tou Afrikou, byl tu u známé kamarád z této země a děsně se divil, že tu nemáme školné,ale ještě víc se divil, že by ho většina po škole do tří let nesplatila :-)
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Petr Gočev: Socialistické školství v USA - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/clanek/7464-socialisticke-skolstvi-v-usa
    KATERINA
    KATERINA --- ---
    Keller: Školné prospěje pouze bankám a soukromým školám - Deník Referendum
    http://www.denikreferendum.cz/clanek/7318-keller-skolne-prospeje-pouze-bankam-a-soukromym-skolam
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    YouTube - Millbank Wankers (by Dan Bull)
    http://www.youtube.com/watch?v=X1hI_ncInHg&feature=share
    REK11
    REK11 --- ---
    YBUKO: vzhledem ke krácení příspěvků směrem k VS se to vlastně děje už teď, paradoxně před přijetím/vstupem do platnosti zákonu o školném.....proto chtějí zavést zápisné.....
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Britští studenti se vzbouřili proti školnému, vtrhli i do sídla konzervativců - Deník Referendum
    http://www.denikreferendum.cz/preview/articles/7210
    TSCHIKO
    TSCHIKO --- ---
    Ptejte se přímo ministra školství - http://www.denikpolitika.cz/politik/josef-dobes%282%29
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    IForum - STANOVISKO UNIVERZITY KARLOVY K ZÁMĚRU MŠMT ZAVÉST TZV. ZÁPISNÉ
    http://iforum.cuni.cz/IFORUM-9900.html
    REK11
    REK11 --- ---
    Zajímalo by mě, zda a jaké školné budou platit i dálkoví studenti-ti kteří pracují. Víte o tom někdo něco ?
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    FEDAJKIN: školné má pr školy znamenat peníze navíc. Školy samy by si měly určovat jeho výši.
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    Dal jsem dohromady časovou řadu cesty školného od doporučení OECD 1993 až po současnost. zajímavý že některý diskuze se opakují vždy po několika letech nanovo, stejěn bouřlivě a stejným výsledkem:) třeba se to bude někomu hodit. viz http://www.izun.eu/jiny-svet/306-fakta-o-skolnem-pro-vysokoskolaky
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    FEDAJKIN: to je správná odpověď. Jak bude školné vypadat ještě zdaleka není jasné a nikdo tedy "nic moc neví."

    Zejména také proto, že se dost možná částečně změní způsob financování založený na počtu studentů znásobeném nějakým koeficientem. Tzn. výsledná změna nebude jen prosté "a vybírá se školné."

    Mnohé nasvědčuje (a líbilo by se mi) tomu, že bude na rozhodnutí školy, jaké školné si určí. Což by znamenalo, značnou možnost kolísání tohoto druhu příjmu a tedy zajištění státu by se moc měnit nemohlo.
    Není ale nepředstavitelná varianta, že žádaná škola s vysokým školným se dostane časem pod (očekávatelný) tlak na uskrovnění se, co se příspěvku od státu týče.

    Osobně tedy ze své křišťálové koule věštím, že pro školy to bude ve výsledku do určité míry peníz navíc, byť v nikterak zářném množství.
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    FEDAJKIN: fakt nikdo neví??
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    Prosimvás, je to školné na úkor příspěvků od státu nebo ne nebo se neví? Díky za rychlou odpověd!
    FIONOR
    FIONOR --- ---
    Dovolím si malou polemiku, založenou na informacích z dlouhodobějšího sledování hypoteční krize a subjektivním hodnocení.

    To srovnání s hypoteční bublinou dle mého názoru trochu pokulhává. Přinejmenším v tom, že studentské půjčky nejsou zdaleka do takové míry objektem spekulativnho obchodu (jakkoli nejde jen o tu míru) a neopírá se o ně takové množství dalších finančních subjektů. Navíc právě v USA je vysokoškolské vzdělání nastaveno úplně jinak než u nás a i když nás seriály přesvědčují o opaku, VŠ tam není standard a průměrné vzdělání, jako u nás (u nás je bakalářský titul často na obdobné úrovni jako maturita, pokud jde o získání práce) - naopak. Studium je vnímáno jako prestižní záležitost na kterou mnoho lidí náhle dosáhlo díky garancím půjček (zde paralela s hypotékami funguje) aniž by měli potřebné kvality.

    Právě nemožnost přepsat "půjčku" osobním bankrotem je v tomto případě výrazný stabilizující prvek, který má zajistit návratnost financí do systému a zabránit obdobě krizové bubliny, před kterou článek varuje (narozdíl od hypoték, kde dům měl často mizivou hodnotu a neplatiči byli už od počátku na hranici chudoby).

    Navíc čísla uvedená v článku jsou vedena v krátkodobém horizontu (4 roky - co to je pro lidi, kteří teprve hledají cestu na vrchol po studiích) a tedy nemají přílišnou relavanci. IMAO se jedná o (možná neúmyslnou) dezinterpretaci statistických údajů Federálních úřadů.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GREATDRAKE: tak mi pak dej soupis s tím co škrtly.. budu rád když se to univerzit nedotkne.
    BOBR
    BOBR --- ---
    GREATDRAKE:

    Jo, jak říkal Ježíš - něco jiného je vzdát se posledního halíře a něco jiného z přetékajícího měšce trochu uhodit. Když koukám na rozpočty ministerstva války a ministerstva betonu, a když si uvědomím všechny ty aféry a zřejmé plýtvání, tak je mi jasné, že takové škrty si mohou snadno dovolit, proto ani nijak nebojovali. Nepamatuji si na MŠMT na srovnatelné průšvihy, ale vím, že tento sektor je dlouhodobě podfinancovaný. To není situace na válce a betonu.

    Pokud jde o ty priority, Kopicová to řekla jasně a já to nehodlám zpochybňvat - prioritou je průmysl (včetně zbrojařů a stavebníků), školství má být jeho servisní podporou.

    Další věc je, jak budou ty škrty rozloženy a tam se zdá, že vězeňský psycholog ze strany ABL, tomu moc nerozumí a tak jde řešit problémy, kterým si myslí, že rozumí - tj. základní školy. Za této situace bych se vůbec nedivil, kdyby tratily univerzity (jen na ty pškolní psychology a sexuální výchovu bude třeba někde vzít) a je jasné, že neférové likvidační škrty pro AV ČR opět budou na stole.

    Takže, školství není žádnou prioritou a VŠ už vůbec ne. V to bych nedoufal.

    Ale uvidíme, zatím je to jenom na stole.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    GREATDRAKE: Pardon, jsem poněkud rozzloben.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam