• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Vtipny je, ze autor se podepisuje Zlo, pac =ZLO= nebo =SMRT= ppuzivam uz roky ja.

    Mmchodem, cim to asi psal? Nohama? Holt se bude muset drzet nohama, nebo chapavym ocasem, ci co ja vim... improvizuj, voe ;)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Nene!!! Synchronicita, Julyz mi prave nekde ukradla ceduli



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jak jsme byli loni na vode, byla tam holka, co nemela nohy.
    Prisla o ne jako dite, kdyz byla decko, rodice se rozsekali i s ni v kare,...

    Kazdopadne asi tak den (potazmo ostatni tyden) vuydrzelo predstirani, ze jako nevime, jestli uplave reku, kdyz by se s ni lod vyklopila.

    Vecer jsem vzal flasku a dva hrnky caje a sel si k ni sednout, a rikam ji: hele, ty nemas nohy, jaky to je...

    Pd te doby jsme kazdy vecer prosedeli aspon kus spolu, vykladala mi, ze treba fantomove bolesti funguji i tak, ze si postavis horky hrnek s cajem na neexistujici nohu, mozek sepne a mysli si, ze te to ma palit, a pac tam neni biologicky utlum (noha tam holt neni), dostanes se do zacyklene smicky a budes se valet v krecich v nohach, co je nemas, na podlaze cajovny....


    To byl ulet.

    Hlavne, ze vsichni ostatni resili, jak je normalni, a vubec ji nechybi nohy.

    Jo, a uplavala by reku, jednou se kvuli dukazu cvakla schvalne, kdyz jsme byli s Adlou pobli.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Stejne miluju tu politicky korektni globalizaci, kdyz ja o Indovi reknu, ze je to cernej cert, kterej podvadi u zkousek a dela praci, kterou skodi, vyhodi me a znici mi zivot.

    Kdyz o me cigos rekne, ze jsem hlupy gadzo, nikdo nezvedne ani oboci.

    V nasi firme se razi politicka korektnost, takze nesmis nahlas rict, ze nabiraj do technockejch teamu holky, co neumej ani pustit pocitac, jen proto.... ze maj... jsou holky.

    Kolegyni vyhodili za to, ze mela na plose fotku kotete, ktere vypada jak Hitler. A to nekecam.

    Jak rika kamos: ja nesmim o nem rict, ze je cernej, a on o me muze rict, ze jsem bilej? Coze?

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tyvole, on ten Bur khar zacal celou serii udalosti typu za dobrotu na zebrotu.

    Kolega jde predpopravci cetu (za urazku a rasismus(), pac:

    Predavame nejake zakose a nekteri z nich jsou state infrastructure, do jedne nejmenovane zeme...

    Na nekolika serverech se za posledni 3 mesice objevilo : cmod -R 777 /

    Poprve to kolega, jehoz to byl zakaznik, vratil z backupu (AIX to byl, tusim)... podruhe napsal rozezleny, ale slusny email, ze at na servery maji roota jen lide, kteri ovladaji aspon zakladne *nix operaky.

    Kdyz se to stalo potreti (a ten mission critical zakos za miliony € mesicne ted zcela vazne vyhrozuje migraci jinam), napsal kolega, ze pokud na server ma sahad kdejaky idiot, ze zemi tretiho sveta, povazuje to bud za sabotaz, nebo se na to muzem vysrat a zrusit... (v dany momen jsou to posty jedne zeme).

    No a vysledek:

    Asi jej vyhodi.


    Bezva.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    My o vlku ;)))

    Nemůžu luxovat. Amazonu spadly servery, některé chytré spotřebiče nefungovaly - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...mika/zahranicni/amazon-usa-vypadek-server.A201127_074540_eko-zahranicni_mkop
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Web, kde myslivci nabizi zverinu zaujal!!! Najdu.
    Vojenske Lesy za kilo divocaka 18,-/hrube vahy...

    Hmm hmm


    Myslivci skolili víc divočáků, kvůli viru častěji vysedávali na posedech - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/odstrel-divocaku-je-vyssi.A200801_074004_domaci_hv
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Aha, tak divocaky beru z5, je to dokonce UPLNE opacne, dik covidu meli myslivci vic casu a tudiz s odstrelem pohli. Vidis, nikdy neduveruj jednomu zdroji... treba synchronizace casu (blby je, ze se lidem uz hur vysvetluje = moji manageri a “architecti” furt nechapou, ze zdroje casu musi byt minimalne 3.... logicky: 1 clovek s hodinkama ma lokalni cas, 2 lide s hodinkama, kdy kazde ukazuji jinak, se nikdy nedohodnou a oba jsou neduveryhodni, tedy potrebujes tretiho, jako toho, kdo prevazi ... tzn quorum)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Hezke, ten impact v zemedelstvi me teda nenapad, ale zni to logicky, u nas to asi moc zas az tak bezne neni, i kdyz vim, ze existuji bio-geo-informaticke GIS, kde se treba sleduje zalesneni, vodohospodari urcite taky neco takoveho maj,...

    Kazdopadne rozstretlit treba v nejakem Kansasu a vubec v tech biblic belt zemich takove ty velike automatizovane zavlahove systemy treba na jare, jak pisou v te ArsTechnice, to by mohlo mit dobry impact...

    Ja sem takhle na jare strasil s covidem, pac mi doslo, ze jaro je jen jedno (u nas), takze pokud by byl nejaky extremni lockdown, a nedalo by se zaset, tak muzem zkoncit hladomorem.... mmchodem v jistem ohledu se to stejne stane, uz jsem videl statistiky, ze dik tomu, ze myslivci nemaji odbyt na maso divocaku, prestali je strilet, cimz se porusil system regulace premnozeni, a jak tak myslim na toho Flegra, je tam ta exponenciala, kdy mesic bez odstrelu vypada v klidu, rok bez odstrelu zavani znicenou urodou na nekolik let...

    Furt me desi Veganuv Tajny Sen. fakt netusim, zda je to pravdive a uz to pisu po nekolikate, ale v Japonsku udajne nejaky cisar presel na buddhismus, a zakazal lov zvere, podle pravidla “oko za oko, zub za zub”... pry to vedlo k masovemu premnozeni kde ceho, coz treba muzem hezky videt v Australii, co dokazi kralici, nebo u nas na tech oranzovejch slizskejch svinich. A ted: co kdyz nad timhle ztratis kontrolu.
    Nezasejes, neuvidis skodnou migrovat, nebudes schopen mapovat nakazy a hmyzi invaze.... staci malo a dik propojenosti a hustote muzem snadno dojit k biologicke kaskade.

    To je moc hezky termin, ktery se vicemene toci okolo toho, ze lidmi tvorene ekosystemy (ale i dalsi) nejsou moc odolne na chybu, a muze se stat, ze jedna chyba na vstupu spusti dominovy efekt rozpadu celeho ekosystemu, nicmene tam je jeste finta ve zpetnem retezeni, kdy teorie rika, ze od jisteho bodu poskozeni systemu je temer nemozne jej vybudovat v dohledne dobe znovu.

    Strasil jsem tim zas s covidem na jare. Treba podnikani u nas vznikalo rekneme 30let (oficialne), pokud by covidova situace znicila podnikatelskou generaci ted, kolik let a jake investice by to stalo, aby se to vybudovalo znovu?

    Rozbit to jde za mesic (treba), ale postavit to az zas za 30 let.

    Kaskada.

    To same plati pro premnozeni, nebo treba vybiti stad... neni odbyt mleka a masa, vybijem stada, za jak dlouho budeme mit stada z5, kdyz pozadavek odbytu prijde k puvodni hranici?


    Study finds that a GPS outage would cost $1 billion per day | Ars Technica
    https://arstechnica.com/science/2019/06/study-finds-that-a-gps-outage-would-cost-1-billion-per-day/



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Hmm hmm, takze public-secret key.
    Jasne, jenze to pak dopada jak Tetra, kde mas stovky/tisice/moc devices in the wild a prijde se na bug v implementaci, na prolomenou sifru, nebo nekdo zmlati hasice/policajta a tetra vysilacku mu slohne. V ten moment bys mel spravne rozdistribuovat klice pripadne patche mezi bezpecne device.
    Ale jak to udelat?
    U armady je to jeste jakes takes, mas sklady vybaveni, celou infra, u policajtu uz to bude horsi... udelat PKI pro sifovanou chobotnici devices je peklo. Dalsi peklo pak nastava s potrebou vetsich cisel. Ja mam auto z doby 2001, a neverim, ze kdyz by v nem bylo neco sifrujiciho, uneslo by to potrebny vykon treba pro praci s 4000+ bitovymi klici, a to i za pouziti vicelayeru, a odvozovani symetrickeho klice pro rutiny.
    Typicky pretecou zasobniky, ....

    Proto treba predstava Internetu ala Tor/VPN nefunguje. Ani velka zarizeni typu switche a routery a koncentratory vpn dnes nejsou schopna unest ani zlomky trafficu tak, aby mohla on the fly sifrovat.

    Dalslsi problem sirovanych kanalu jsou pak vypadky, kdyz se rozbije navazane spojeni, prijdes o nej uplne, takze sice mozna nenarusis utokem obsah komunikace, ale je relativne snadnejsi poresit service denial, proste poskodis nejake procento packetu, komunikace vypadne, a muzes pak treba nechtit povolit dalsi navazani, takze z neduveryhodne trochy dostanes duveryhodne nic.



    Podepisovat komunikaci polohou satelitu podle me taky nemaka, to jde prece snadno spocitat a kdyz budu navic man in the middle evil relay, tohle zrovna muzu nechat propadnout neposkozene i kdyz mi to pak limituje treba kam muzu spoofnout lokaci, ale...


    Dalsi ochrana: sila signalu: nejsem teda ani radioamater, ale tak nejak bych cekal, ze zrovna propocitat duveryhodnou silu signalu a tu pak realne pouzit v rusicce, to asi taky nebude problem.

    Zajimave budou asi analyzy typu jine deviace, tzn provadet na klientu statistickou analyzu signalu a dat a pokud v tom bude zmenenej patern, vyhlasit spoof flag, to jo. Zas to bude vypocetne drahy, tudiz energeticky, imho.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    How do we ensure GNSS security against spoofing? - GPS World : GPS World
    https://www.gpsworld.com/how-do-we-ensure-gnss-security-against-spoofing/
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Treba automatizace logistiky skladovych zasob by mohl byt dobry fail.

    Ono konecne, kdyz ti odejde Oracli cluster na de-sync, a databaze z toho zacne byt zmatena a poskodi logy, to byvaj nekdy az neopravitelne prisernosti, kde se vracis k zaloham.

    Pokud to bude dost slow poison, pripadne by to byl podpurny utok (rozhodit cas a pretizit firewall, tak, ze by potreboval vic vykonu, pripadne switchnout na slave),...

    Me teda napada dost desivych momentu, ktere muzou stat zivoty, a to treba vubec netusim, jak moc tikaji nemocnice, 112/911/999 a podobne
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    SH_PANDA: Jo no, tomu bysem vcelku veril, dik tomu, ze jsou tam fakt obrovske prazdne prostory a vicemene maji kompletni skalu moznych prirodnich katastrof.

    Jenze ja premyslim spis o prumyslovych aplikacich, verim teda, ze treba ruzne chemicky, rizeni vlaku a podobne, nebude tak pitome, jako dvere v baraku, ktere nepusti lidi ven, pac po zmene casu jeste neprisli.

    Ale i kdyz by to nakonec byly jen ty dvere, v nejakem mrakodrapu, nebo ja nevim, kamery, nebo treba semafory,.... to jsou vsechno priklady, neumim si predstavit vsecko mozne, kazdopadne by to byla chyba k chybe, a rozhodne si umim predstavit, ze by z toho chaos byt mohl.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    SH_PANDA: Ne, korekci to samozrejme nemuze resit. Ale vis v tu chvili ze se mas zacit ridit napr. podle inercialni navigace nebo nejaky dalsi zalohy . .
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    OVERDRIVE: imho jak pro koho. kazdy kdo neni milenial se v USandA orientuje podle kompasu a mapy. Teda aspon Amici co znam ja.

    SPECZ: to ze poznas, ze te nekdo spoofuje ale nevyresi korekci toho signalu, nebo se pletu?
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    Jde o to že když máš dvojici takovejch normálů, tak můžeš snadno kontrolovat že ti ujíždí data z NTP, a poznáš že ti někdo spoofuje GPS Je spousta přijímačů GPS který uměj dělat kmitočtovej normál referencovanej GPS signálem. Když si na něj zasynchronizuješ rubidium (dvě, abys případně poznal že jedno šlo srát), a pak už to jen porovnáváš, tak při spoofingu GPS odhalíš že ti GPS ujíždí s časem. Pro velký lodě třeba je to řešitelný, do auta by se to moc nehodilo :-)
    Ono teda zrovna u velkejch lodí se antispoof dá řešit tak, že máš dva přijímače a dvě antény, co nejdál od sebe - a když to někdo zkusí tak tím že vysílá lokálně, tak nikdy nedosáhne (čistě kvůli geometrii) stavu kdy by začaly oba přijímače ujíždět naprosto stejně ...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Firmy
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jo jo, delal jsem v televizi, a podarilo se mi pustit 2x stejnej driver pro jeden takovy serizovac, ktery mel hezky bug, a cas najednou bezel 2x tak rychle. Podarilo se mi tim tehdy v prime-time v mexiku na asi 7 televiznich kanalech (celkem jsem jich ovlivnil pres 20) preskocit asi 60sec reklam.
    Opravil jsem to vlastne za tech 60 vterin

    (Pustil jsem kill pid; start, ne kill pid && start, zejo)

    No kazdopadne jeste tu noc uz sedel majitel nasi firmi na long haul flight do Mexico City...


    Ale stejne zas a zas a zas a znova mne prekvapi, jak je tik a cas naprosto krucialni koncept... od motoru az po navigaci.

    Stejne, na rootu kdysi vysel comix:
    - valut boy z falloutu se dotrmaci kamsi a najde PipBoy; cely stastny jej zapne a ono to zahlasi: zadna sit neni k dispozici

    Tak nejak si predstavuju to, co by udelalo to, ze by fakt treba v texasu vyhodili btsky a spoofli gps. Podle me by to byl PICO marast, nesrovnatelne nebezpecnejsi, nez jakekoliv letadlo, co napali do jakehokoliv baraku.
    Ale treba jim to za to fakt stoji, uz proto bych k tomu chtel najit dokumentaci, proc jako?
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    OVERDRIVE: Protože rubidiový normály se používaly dáávno před GPS. Mám za to že rubidiový normály jsou dokonce i přímo v satelitech, dolaďovaný oproti pozemním cesiovejm hodinám, ale nerad bych kecal.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Aha, ony existuji fakt ciste rubidiova kmitatka

    Přenosný Rubidiový normál Quartzlock E10-P | TR instruments spol. s r. o.
    http://www.trinstruments.cz/quartzlock-e10-p
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam