• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    ALCATOR: super, letos tenhle vtip slysim poprve a to je uz Srpen ;-)
    ALCATOR
    ALCATOR --- ---
    Inženýr, fyzik a matematik jsou ubytováni v hotelu. V jednu hodinu v noci se probudí inženýr a cítí kouř. Vyjde na chodbu, vidí plameny, tak přiběhne k hasicímu přístroji, strhne ho ze zdi, vystříká celý obsah na plameny, ty zmizí, a fyzik jde spokojeně spát.
    O hodinu později na dalším patře se probudí fyzik, opět cítí kouř. Vyjde na chodbu, vidí plameny, přijde k hasicímu přístroji, přečte si parametry, vytáhne matematicko fyzikální tabulky, chvíli v nich čte, pak si na papíru udělá pár výpočtů. Vezme hasicí přístroj a čtyřmi precizně mířenými stříkanci na klíčová ohniska požáru jej zlikviduje. Spokojeně jde spát.
    O hodinu později v nejvyšším patře se probudí matematik, protože cítí kouř. Na chodbě se střetne s plameny, přikročí k hasicímu přístroji a začne studovat návod. Po chvíli se napřímí, radostně zvolá: "Ha! Řešení existuje!" a jde spokojeně spát...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GUMBA: myslíš jako rozdělit 1024 bitu po 64 ? - proof directly from description.
    Vyber si nějakou fotku o velikosti cca 1MiB a udělej to přes víkend za domácí úkol ;-) (jde tam zadávát i v Hexa a pokud zvládneš nějaký skriptík např. v pythonu, spusta lidí ti tu za to poděkuje =D.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    TEAPACK: A zvladne to takhle nakouskovat ten 1 kB? Nechce se mi to pocitat ;)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GUMBA: 7 znaků je ale výrazně víc, než jsem psal, to strašlivě zvyšuje složitost. Pokud bys hledal pouze čtveřice znaků (4x16bit), tak ti bude téměř jistě stačit pouze uint32 pro uložení indexu - rozsah Uint32 je 0 až 4 294 967 295, na čemž pracuje i níže zmiňovaný http://pi.nersc.gov/ .... a ještě bys dosáhl 50% komprese ( + čtyččlenné variace znaků ) a poběží ti to i na stařičkém WinXP ^_^
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    TEAPACK: Dovedu si predstavit uzitecnost nejakeho takoveho sikovneho algoritmu, co naznacujes. Problem imho i tak bude s pameti, protoze nakonec imho stejne skoncis na tom, ze potrebujes najit nejakou konecnou (byt kratkou) posloupnost celou. A ten pocet desetinnych mist, ktere je potreba prohledat, roste fakt dramaticky, takze na to od jiste chvile nestaci operacni pamet. Bezna RAM (~ 100 GB) nestaci ani na to, aby algoritmus temer jiste (tj. ~ 99.7 %) nalezl string o 7 znacich; resp. aby nacetl tolik prvnich znaku, ze v nich budou temer vsechny takove stringy. Pro hledani delsiho retizku proste musi zapomenout tu cast rozvoje, co uz prosel, a hledat dal.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GUMBA: když ale ten soubor rozdělíš na části po 16/32 bitech a budeš hledat jenom tyhle 16/32bitové úseky, tak to nebude potřebovat ani tolik místa a při vhodném algoritmu ti bude stačit to projet jenom jednou =)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    DARMONLOR: Tak bohuzel pres n*log(n) nejede vlak ;) Tomu uz se asi neda rikat 'latence', i kdyz mozna pokud nekdy v budoucnosti budou mit bezna CPUcka za 200 dolaru neco jako milion jader, tak to bude pouzitelne na soubory do 1 kB :-)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ZBYNEK: Kdyby jen fotka...vlastně úplně všechno a pro všechny, takové cloudové úložiště se zálohou celého vesmíru! (a ne jen jednoho - ano, četl jsem Eganovo Město permutací :) )
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    KAERO: Nepovedená fotka? Vždyť ani nepotřebuješ foťák - ta fotka tam bude dřív, než jí vyfotíš ;-)
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    Není to vtip, ale příhoda ze života, ale tady to snad někdo ocení:

    "Tak si uděláme představovací kolečko. Čemu se věnujete ve svém výzkumu?"
    "Zabývám se vývojem jazyka."
    "Doufám, že ne z chomskyánského pohledu!"
    "Ne, při svém výzkumu používám data."
    DARMONLOR
    DARMONLOR --- ---
    KAERO: Tak stačí říct že je to povedená fotomontáž. Ty tam taky budou všechny.
    KAERO
    KAERO --- ---
    PISKVOR: to je mozne, ale jak pise autor, nikdy, uz nikdy neztratis svuj obsah. maximalne ztratis adresy, coz jsou jen nejaka metadata. ten obsah tam porad je.

    coz me zase vede k myslence, ze to ma i nevyhody. chces smazat nepovedenou/nevhodnou fotku, a ejhle, porad je schovana v tom pi. muzes jen doufat, ze si ji nikdo nevsimne (ale jak vime, nahoda je blbec).
    ZCR
    ZCR --- ---
    (v babylónské knihovně jsou to pořád všechno jenom čísla stránek)
    DARMONLOR
    DARMONLOR --- ---
    PISKVOR: Navíc je trošku problém s latencí při hledání souborů :) 
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DARMONLOR: Tak to už je metahumor - většina "adres" souborů v pifs bude o několik řádů větší, než jejich obsah.
    DARMONLOR
    DARMONLOR --- ---
    LUKEH: A pak z toho nějaký cvok udělá souborový systém. https://github.com/philipl/pifs
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    SHEALA: neobsahuje, ale to je jedno, nemá cenu se v tom pitvat — chápu, že ten „vtip“ prostě stojí na určitém zjednodušení skutečnosti :)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    BINARY_PARANOIC: pokud chápu tu teorii čísel dobře, tak každé iracionální číslo, který je zároveň normální, obsahuje všechny autorská díla (zakodovaná jako číslo). Co je ještě větší pecka, tak soubor těchto čísel je nějaký nekonečno. (Nekonečen je víc. Nějaký Alef nuly a tak).

    Ještě štestí, že tohle OSA fakt neví, a taky že právnici většinou nerozumí matematice, takže by je s tím od soudů vyrazili :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam