• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    VANEK: Tipla bych spíš Wacom Cintiq než obyčejný dotekový monitor, kvůli stylusu. Takže jsi měl pravdu v obojím. Tablet (grafický) i monitor.
    VANEK
    VANEK --- ---
    BLOODRAT: Tohle už vypadá jako (dotekový?) monitor, viz dolní okraj, stojan s vůbec stůl. Ale to novější odflákl už moc.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    BLOODRAT: A druzka i deti (vcetne nemluvnat) se vice ci mene v kazdem bonusu nesouhlasne mraci :)
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    VANEK: To je Zachův running joke od začátku SMBC. Má to snad u každého stripu, který sám považuje za ano, trapný nevtip nebo na hranici vkusu. Původně tam byla jen družka, teď už mu tam přibývají děti :)

    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    VANEK: Kreslicí prkno?
    VANEK
    VANEK --- ---
    PISKVOR: Napadlo mě, ale není mi moc jasné, co to kreslíř má před sebou za obří objekt; to má být monitor, tablet, ...?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    VANEK: Celá rodina, včetně nemluvněte, to považuje za trapný nevtip?
    VANEK
    VANEK --- ---
    SATAI: Ale after mi úplně nedochází.
    SATAI
    SATAI --- ---
    Saturday Morning Breakfast Cereal - Irrational
    http://www.smbc-comics.com/comic/irrational
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    WRIGLEY: to už jsem psal taky... a odpovědí mi bylo, že si mám jít koupit kalkulačku... tak oplakávám lentilkovou kalkulačku :'(
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    napadlo uz nekoho, ze se proste muze jednat i pouze o predchozi vysledek pred vypoctem?
    Napises libovolnou hodnotu/vypocet a das enter, pak zapises vzorec do zadavaciho radku a vyfotis :-)

    Kdyz uz jsme v tech vedeckych vtipech, tak takhle by vedce slo trollit hezky...
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    STARE_CASY: :-) bych to viděl jako šest děleno dvě závorky ... ;-)
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    MAR_TINA: Jo, 2(2+1) je 2×(2+1), ale ten zápis není totéž.

    Nahraď tu závorku nějakou neznámou a pak 6÷3a a 6÷3×a budou pokaždé něco jiného (alespoň v té naší klasické základoškolské a středoškolské matematice). Celý ten pseudovtip je postavený na tom, že neexistuje jednotná konvence v tomto zápisu. V zásadě by se dalo říct, že nenapsané krát by mělo současně implikovat, že daný výraz je v závorce (nebo jak píše LAAZI, tohle násobení má vyšší prioritu), tj. 6÷3a = 6÷(3×a). Pak by v takhle chápané konvenci mělo být 6÷2(2+1)=6÷(2×(2+1))=1. Ale protože to není jednoznačně zavedená konvence, budou na tom vznikat nejasnosti.

    Já se pouze škodolibě bavím celou debatou, protože ta sice nemá žádný jednoznačný závěr, ale pokaždé bude dlouhá.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    Not this shit again. Proste se smirte s tim, ze ten zapis neni jednoznacny a tedy neexistuje jeden mozny vysledek. Existuji nejake konvence, ale prave jenom konvence.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LAAZI: ale tzv. implicitní násobení je funkce některých kalkulaček, nikoli zavedené uznané matematické pravidlo, ne?

    Bohužel tohle je látka 5. třídy, takže sice počítám absolutně bez váhání, ale nějaké definice a pravidla si prostě nepamatuju. Stejně tak nejsem schopna najít nějakou věrohodnou učebnici, která to popisuje.

    V mé hlavě je uloženo, že oba zápisy jsou totožné 2(2+1) = 2*(2+1)
    LAAZI
    LAAZI --- ---
    KAERO: 6/2*(2+1) je neco trochu jineho nez 6/2(2+1), pointa je v tom implicitnim nasobeni, o kterem nektere zdroje tvrdi, ze ma vyssi prioritu nez "obycejne" nasobeni. Ve chvili, kdy tam to nasobitko explicitne napises, uz je to jednoznacne.

    FIONOR: U zlomku zalezi, jestli to (2+1) das do jmenovatele nebo az za ten zlomek.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    prakalkulačka TI-34 taky říká 9

    Není to prostě chyba v nejednoznačnosti zápisu? Výsledek je v této formě 9, nikoli 1.
    První je operace v závorce a pak prostě zleva doprava, násobení nemá přednost před dělením a naopak.
    Pokud chci získat výsledek 1, musím to zapsat jinak. Pro lidi by se to muselo napsat zlomkem a pro softwary posunout závorku.
    KOZINA
    KOZINA --- ---
    operace na stejnej úrovni se jedou zleva ne?
    KAERO
    KAERO --- ---
    pri zadani: 6/2*(2+1):
    speedcrunch: 9
    octave: 9
    matlab: 9
    wolfram alpha: 9
    maxima: 9
    povedlo se nekomu najit nejaky soft co by ukazoval neco jineho nez 9? neboli co ma jinou prioritu operaci?

    FIONOR: boze, cele je to o tom kam az by ta hypoteticka zavorka mela sahat, ne?
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    PJT: casio fx-991MS tvrdí 1 ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam