• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    HOWKING: ne.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    _ANT_: Tak jsem to asi nepochopil v čem je vtip. -istý je 8 a -ičelý je 9, ne?
    _ANT_
    _ANT_ --- ---
    HOWKING: Ne.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    _ANT_: Není to posunuté o 1?
    _ANT_
    _ANT_ --- ---
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    VOMAJDA: Tak zase pozor, kompresi koule explozivní čočkou dali s jedním pokusem, než to hodili na Nagasaki a nad Hirošimou to byl první pokus o gun assembly. Těch 1200 pokusů se týká současný hlavice, kde výbuchem že dvou bodů vyrobí z podkritickyho šišojidu kritickou kouli. To je teprve magie.
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    OTAVA: ani v jednom z těch pokusů, i kdyby nikdo manuálně nezasáhl, tak by to jádro nevybuchlo. K výbuchu jaderné bomby je potřeba mnohem složitější proces, než spojení dvou podkritických množství obložených reflektorem.

    Jinak by jim to sotva zabralo 1200 pokusů, než by to vyladili :)
    MICRO
    MICRO --- ---
    OTAVA: V obou případech šlo u plutonium; dokonce o ten samý kus. https://en.wikipedia.org/wiki/Demon_core
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    OTAVA: Precti si neco o Wood River Junction...
    (abys vedel, jak to vypadalo s bezpecnosti prace)

    Pozdravuj pana Peabodyho.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Jednou chalpik pridaval wolfgramovy krychlicky do kruhu (koule ?) kolem tusim uranu a cekal kdy vyleti dosimetr a odrazeny zareni zacne startovat retezovou reakci a jak byl unavenej tak mu padla ruka zrovna kdyz to bylo nejmin treba. Kosticku vyndal, jinak je tan dneska krater. Druhej posunoval dve koule plutonia k sobe a brzdil to sroubovakem a sklouznul mu sroubovak. nastesti je pak os debe nejak dostal, ale oba popisuji blede modre zareni - mozna verze cerenkovova ?

    Nechce se mi to ted vecer hledat, ale je husty jak se s tim tehdy nesralia bezpecnost prace mela uplne jiny rozmer nez dnes.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    XBAHNO: behem vyvoje US jadernych zbrani se dvakrat se stalo ze clovek videl z blizka pocinajici retezovou reakci a prezil to aby o tom mohl vypravet (par dni,m osklivy umirani)
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    HOWKING: když Amíci vyvíjeli tu plutoniovou ragbyovou hlavici, co je dneska hlavní hlavice v jejich arzenálu, tak 1200 zkoušek. Pravda ne všechny s ostrým plutoniem, ale jen tak pro představu...
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    HOWKING: No dostatecne masivni retezovka je neco, co ti uklidi mesto.
    Ale kdyz to nebude "dost dlouho", tak takova "spinava" taky neni neco co chces mit na dvorku... :-/
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    OTAVA: No není jistý že nadkritické množství zůstane pohromadě dost dlouho na masívní řetězovku. V podstatě by mě zajímala statistika stávajících pokusů.... (to se ale asi nikdy nedozvíme)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    syn mi říká : Tati víš co není jistý? že vybuchne atomová bomba!

    hluboce jsem se zamyslel a říkám si vlastně ani, čisté teoreticky může minout většina rozpadlých jader a exploze se nezazehne, wow!

    ale pak z něj vypadlo že myslel že se neví kde někdo atomovou bombu odpálí :-(
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ASNEK: Na tomhle je vidět, že i termometer je stejně nešťastný výraz :)
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Finding X | A Mathematical Short Film
    https://www.youtube.com/watch?v=MGp77CmhhLw
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam