• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---


    FANFAN
    FANFAN --- ---
    PAN_ILFORD: Černomirdin - Madam kyrý rozbíjí atom, už zase.
    PAN_ILFORD
    PAN_ILFORD --- ---
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    Koupil jsem si skleník, jehož půdorys má tři prostorové rozměry. Očekávám, že kurýr přiveze teserakt :D

    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KAERO: Tři úchopové body jsou naprosto přirozené...a ten zdánlivě iracionální kus navíc by z toho udělal reálně použitelnou věc.
    KAERO
    KAERO --- ---
    No, na jednu stranu jsem rad ze mame 10 prstu a (obvykle) pouzivame desitkovou soustavu. Na druhou stranu, kdybychom meli pi prstu, tak by se nam lip pocitaly vsechny uhly a faze a tak vubec.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAMAHL: informaticky je to 0000 0011 1100 0000, coz mi pripada jako konecny zapis ;)
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    V binárním zápisu ale má pí nekonečný počet jedniček i nul. Důkaz sporem: kdyby mělo konečný, je racionální.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GUMBA: HRAFNAIN psal, ze by mohla byt nekonecna. Ty pises, ze ne, protoze by bylo racionalni. Tak jsem udelal vtipek na tema "libovolna nekonecna, treba konkretne tahle". Jsme ve vtipech, nemusis to dokazovat.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    AXTHEB: Libovolná konečná sekvence. (Teď nemám čas, jestli budu mít večer sílu, napíšu sem důkaz.)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GUMBA: Libovolna sekvence, treba pi.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HRAFNAIN: Nejsem matematik, ale asi by se pak dalo celkem snadno ukázat, že takové π by vyšlo racionální.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    GUMBA: já bych teda řekl, že ta "libovolná sekvence" by v tom případě klidně mohla být nekonečná.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: No zatím není dokázáno ani jedno. Čili zatím nebylo dokázáno, že π je disjunktní číslo (tj. číslo obsahující libovolnou sekvenci číslic ve svém desetinném zápisu), ani že je normální číslo (tj. že má ve svém zápisu zastoupeny stejně všechny číslice se stejnou pravděpodobností). Obecně se má za to, že splňuje obojí, ale ten důkaz asi bude pekelně těžký :-) Mimochodem i kdyby bylo π disjunktní, tak ta "libovolná sekvence" (která se tam hledá) imho musí být konečná.
    KAERO
    KAERO --- ---
    RAKDVER: aha, ja mel za to ze v pi lze nalezt libobolnou sekvenci, nejaky filesystem na to nekdo udelal. nojo, ale to nic nedokazuje.
    MHO
    MHO --- ---
    KAERO: a druhe nekonecno jednicky a tak dale. Takze konečně zname PI přesně. Jenom doladime to poradi.
    RAKDVER
    RAKDVER --- ---
    KAERO: Pozor, tohle se neví. Je v principu možné, že pí má pouze konečně mnoho nulových číslic.
    KAERO
    KAERO --- ---
    MYYYSHA: a nejlepsi je, ze tech nul muze byt klidne nekonecno: "číslice pí seřazeny dle velikosti, první nekonečno: 000....000"
    MYYYSHA
    MYYYSHA --- ---
    MICRO: Jop, nebo "číslice pí seřazeny dle velikosti, prvních 500". Omluvník.
    MICRO
    MICRO --- ---
    KOMPAS: JJ, mělo by to být „prvních 500 z číslic pí seřazených dle velikosti“.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam