• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    OTAVA: Tak jednak empiricka data celkem presvedcive ukazuji ze pokud banky potrebuji dalsi penize do rezerv, tak je centralni banky stejne vzdicky vytisknou tj objem penez v ekonomice se ridi poptavkou po nich a podle te se pak ridi politika centralni banky a nikoliv naopak. Na druhou stranu centralni banky si muzou tisknout kolik penez chteji a bez poptavky po penezich to nic neudela.

    Poptavka po penezich pak, mimo jine, zavisi na duvere v trhy (resp. vire v budouci zhodnoceni investic) a na celkove urovni zadluzenosti podniku a domacnosti. Duvera v trhy je nekde na historickem minimu a uz jen hrozba deflace a statni politika skrtu ji zenou cim dal niz. Ale i kdyby se duvera nejakym zazrakem zvedla, tak zadluzenost podniku a domacnosti je tak velka ze nejaky masivni porizovani novejch uveru stejne nehrozi.

    Je to hodne zjednodusene, ale asi tak.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    OTAVA: přesně tak, plus deflace má výhodu, že není možné aby dosáhla třeba 60%. Zatímco inflace může dosahovat i tisíce procent

    zatím to imho drží na uzdě ECB, FED taky zpomaluje "tisk", ale v Evropě to vypadá, že ECB neustojí politický tlak a tisknout začne. Do toho Japonci se radují že se zbavili té ošklivé deflace (přes kterou (nebo díky které?) mají 4% nezaměstnanost) tištěním a tak v něm budou pokračovat.

    Švýcaři taky nechtějí mít super silný frank, tak tisknou aby vyrovnali tlak FEDu a BoJ. Nevím jak jsou na tom teď v BoE, ti myslím chtěli letos přestat s kvantitativním uvolňováním, ale nevím jestli splnili plán s nezaměstnaností
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Stejne tak nechapu co je spatneho na nizke deflaci. Inflace 2 - 4 % nebo deflace 2-4% nema temer vliv.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    APOSTRI: A proc jako nehrozi prosim ?

    Ekonomika je v utlumu, tak se do ni serou leny penize, hodne penez ktery by tam jinak nikdy nebyly. To chvili bude vypadat ze je vsechno v poradku a inflace nestoupa, protoze rychlost obehu penez se zpomalila. az se ekonomika vyhoupne a rychlost obehu penez se zvysi, vystreli ekonomicka bublina nahoru a ty prebytechny penize v obehu tu inflaci proste zpusobi.
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    OTAVA: To by platilo pred 40-50ti lety, ted je jinej penezni system a inflace rozhodne nehrozi...na druhou stranu takova deflace...
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JAKUBVLASAK: ty vole, proc radsi nezkusis nejaky porno stranky? :-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LEXIK: To je zajimavej vseobecnej problem - EU (tedy v praxi narodni vlady+groupthink) delaji zavazna rozhodnuti s velkymi naklady do budoucna (napr klimaticka politika, ktera se uz i oficialne priznala ze byl omyl), za ktere NIKDO nema ani pravni ani politickou odpovednost. Unikatni evropsky projekt, tomu neni na svete rovno, takze ho neni mozne kritizovat..
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    LEXIK: v ECB tisknou penize, dyt americani taky tisknou penize, tak vo co de ne?

    Skoda ze az prijde ten swing, tak budemem mit inflaci jako svine a jeste dluhy nad hlavu - tak ona ta inflace casem asi ty dluhy pozere, ale pozere vsechny uspory v Eurech - dobrou chut !

    ale co je komu v Bruselu do toho no ..
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    Co se týče EU, Eura a ekonomiky jednotlivých státu, hlavní průser je v tom, že zavedením Eura se tak úplně ztratila politicko-ekonomická (samo)regulace, takže státům (myšleno jejich politickým elitám u moci) dnes vlastně nic moc nehrozí.

    Jinak řečeno, pokud v minulosti nějaká vláda "zaťala sekeru" moc a stát zbankrotoval, musel skokově devalvovat a utopit dluhy v inflaci ... a tím i ožebračit VŠECHNY voliče. Každá politická reprezentace, co tohle způsobila musela zákonitě zmizet v propadlišti dějin ... a často i s kufry za kopečky.

    Ale v Eurozoně? Slovy Feldkuráta Katze "To se nám debužíruje, ... když nám lidi půjčujou .. " ;-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    OTAVA: No soucasny pakt stability znamena mezinarodni zavazek (nevynutitelny) prijmout ustavni zmeny (nevynutitelne) k strukturalne (=gumove) vyrovnanemu rozpoctu.. Navic takova ustavni novela muze byt snadno smetene v kazdych volbach - a za situace, kdy je podil statu na hdp 2 klientu statu vic nez 50%, je dost volicu na to, aby socialni stat dovedli k bankrotu..

    Btw Zajimalo by me, jestli tady kolega Hujer vi v kolika zemich byly ty ustavni zmeny uz schvalene.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JAKUBVLASAK: S tvymi nazory polemizovat nehodlam, jen me zajima, odkud je mas.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    JAKUBVLASAK: REguklare EU byla 60% max a max zadluzeni 3% rocne ne ? Kolik statu tohle splnuje dnes ?

    Politicka realita v EU je ze pokud se nejaky pravidlo nehodi Nemcum nebo Francouzum, proste ho ignoruji.

    EU muze tlacit co chce, potreby kazdeho statu jsou unikatni - proto nemuzes zavest jednu menu v tolika ruznych ekonomikach. spolecna emna roztrhne a znici evropu a to pomerne brzy, jeste nez se doziju duchodu. Ale klidne si mzue EU vydavat tolik pamfletu ze s emame dobre kolik chche.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    JAKUBVLASAK: Clovek si rika co se asi tak mohlo stat okolo roku 1914 a 1935 ... nic me nenapada. A tebe ?
    JAKUBVLASAK
    JAKUBVLASAK --- ---
    OTAVA: navic co ma regulace eurozony spolecnyho s dluhama? Vzdyt EU prece tlaci na snizovani zadluzenosti, narodnim vladam jsou ty dluhy uplne u zadku.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    JAKUBVLASAK: sni dal ... zkus pouzit hlavu a pocitat - eurozona je v prumeru zadluzena asi 100%. urok je tak cca 3% (kratkodobe zavaky mim, dluhodobe vic, ruzne zeme). takze eurozona zaplati rocne na urocich z dluhu tak asi 3% hdp. takze az bude primarni prebytek rozpoctu 3% budou mit vyrovnanej rozpocet. maly domaci ukol kdy byla naposledy nejaka zeme eurozony v primarnim prebytku 3% ?
    klidne pouzij google, chci jmeno zeme a rok. pak se muem bavot dal.
    JAKUBVLASAK
    JAKUBVLASAK --- ---
    E2E4: prosimte cti peclive co pisu, fakt casto michas jablka s hruskama. Eurozona. je. stabilnejsi. a vychytanejsi (=legislativa, ktera ji ridi). nez. kdy. predtim. Kdo s timhle nesouhlasi at zvedne ruku.
    JAKUBVLASAK
    JAKUBVLASAK --- ---
    PACHATEL: tesim se na to. jednou to prijde :D
    PACHATEL
    PACHATEL --- ---
    vzbudte me az bude klesat zadluzeni, ne tempo zadluzovani, dik
    JAKUBVLASAK
    JAKUBVLASAK --- ---
    E2E4: tempo zadluzovani klesa, nezamestnanost a recese maji pricinu ve strukturalnich nedostatkach ekonomik (pracovni trhy, konkurenceschnopnost, vyzkum a vyvoj, investice), problem absence koordinace rozpoctu, ktery prispiva k rozkmitavani spreadu dluhopisu a eurozonu destabilizuje se ale diky temto opatrenim postupne dari resit, legislativa, dle ktere se eurozona ridi, je dnes lepsi nez byla kdy driv. to nelze zpochybnit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam