(...) Macronova reakce může vyrazit dech: navrhuje celonárodní debatu o tom, kam by země měla jít dál a s jakými změnami se obyvatelstvo ztotožní. V pondělí 15.ledna s ní má seznámit obyvatele, navrhne jim zřejmě čtyři okruhy témat, jež pokrývají celou společnost a týkají se i požadavků protestujících: co dělat pro ekologii, aby se zabránilo přehřátí planety; jak a kolik platit na daních; jaké mít veřejné služby a jak je platit; jakou demokracii mít, jaký typ voleb, jaké referendum, včetně otázky přistěhovalectví.
Na Macronově metodě je třeba obdivovat demokratičnost jeho nápadu, obrátit se ve chvíli nepokojů k obyvatelům, zeptat se jich na názor, projevit jistou pokoru, a celou věc svěřit do rukou starostům, tedy zvoleným představitelům národa s místními kořeny. Zatím postupoval spíš opačně, mnoho kritik, které padají na jeho hlavu, mluví o jeho údajné aroganci, o válcování oponentů, o nedostatku pokory a trpělivosti.
Žádný politik v Evropě ani ve světě s takovým řešením politické krize zatím nepřišel, v tom je Francie zase jako už vícekrát první a jedinečnou laboratoří. Nejde o referendum, kde by se rozhodovalo mezi ano a ne, ale o debatu, jakýsi celonárodní brainstorming, znovunalezení národního porozumění. Pokud Macronovi vyjde, byla by to i pěkná lekce o tom, že krizové situace lze řešit i jinak než Brexitem, který v národě vykope nepřekonatelnou propast.
Celý mechanismus je už dost promyšlený, debatu by měl na starost už zavedený nezávislý Vysoký orgán pro veřejnou debatu, který takových debat v menším měřítku už má za sebou desítky, měl by zajistit, aby byla nezávislá na vládě. Konkrétní průběh by měli řídit starostové, lidé by se vyjadřovali na shromážděních v místě bydliště.
Debata by trvala dva měsíce, potom by se měla vyhodnotit. Samozřejmě lze hned říci, jak to jistě udělá mnoho komentátorů a jak to už teď říká ve vzácné spřízněnosti francouzská ultrapravicová i ultralevicová opozice, Le Penová i Mélenchon, že to je jen kouřová clona, že k žádné změně nepovede.
Tak jednoduché to ale nebude. Macron spustí riskantní podnik, jaký nemá obdoby, a pokud opravdu u lidí zabere a debaty se po celé zemi rozběhnou, nebude potom moci jejich výsledek nevzít v potaz. Z vlády je sice slyšet, že debata nemůže změnit nastavenou politiku reforem, že vláda má legitimitu voleb, ale reformy mohou projít různými obměnami.
Petr Janyška - Názory Aktuálně
http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-janyska.php?itemid=33209