Sotva Velká Británie opustila Evropskou unii, odjel francouzský prezident do Polska. Nabídl tam Kaczyńského vládě ruku ke smíru, navrhl jí roli v nové postbritské EU. Pro všechny to bylo velkým překvapením. Opozici hodil přes palubu.
Macron vůči Polsku otočil: připravuje postbritskou EU
Petr Janyška - Názory Aktuálně.cz
http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-janyska.php?itemid=35824
(...) Dokonce slíbil obnovit tzv. Výmarský trojúhelník, tj. zvláštní privilegovaná setkávání prezidentů i vlád Francie, Německa a Polska, jaká žádná jiná země nemá, a která si ti tři dohodli počátkem 90.let v euforii po pádu komunismu. Tenkrát nám Čechům v tomto ohledu ujel vlak. Od nástupu Kaczyńského k moci se tyto schůzky nekonaly a teď je najednou Macron přináší na zlatém tácu.
Macron při svých jednáních ve Varšavě údajně nekritizoval destrukci polského soudnictví a jeho podřízení politické moci, celou věc hodil na Evropskou komisi, to že je její starost. (,,,,) Možná, že tam přijel říci - teď máte šanci, karty se budou rozdávat nanovo. V nové evropské sestavě můžete hrát významnou roli, ovšem za předpokladu, že se vrátíte k hodnotám Unie. Nebo zůstat na vedlejší koleji. Vaše zodpovědnost. Můžeme otočit stránku.
(....) Doposud ale Polsko nehrálo v Unii žádnou větší roli, třicet let se soustředilo na budování základních infrastruktur (svoji první dálnici začalo stavět až po pádu komunismu), třicet let pobírá evropské miliardové dotace jako každá chudá země. Elektřinu vyrábí stále z uhlí, nemá jedinou linku rychlovlaku, většina obyvatel tam stále žije na venkově a v malých městečkách. Třicet let bylo soustředěné pouze na sebe sama.(...) Zároveň to je ale země, která má ohromný potenciál do budoucna. Po odchodu Británie je dnes v EU pátou největší zemí, početnější, než ostatní státy Visegrádu dohromady. Její ekonomika je stále na vzestupu, za evropské peníze si už vybudovala spoustu infrastruktury.