CYBERWOLF: ne, naopak - browsery mají. vedlejším důsledkem je, že tím vznikla poptávka po jediném serveru, který budou nutně používat všichni. je to "zdola" vzniklý monopol - který si ale nevyžádali přímo uživatelé - ale zabudovaná pravidla v technologii, kterou používají.
počítám, že kdyby neměly, tak sice vznikne spousta bezpečnostních rizik (lidé jsou zvyklí ignorovat různá vyskakovací okna a všechno odklikávat a se vším souhlasit) - ale zase by nikdy žádný sajt nedosáhl takové centralizace - protože by stačilo pro nějaké klikání na "to se mi líbí" být přihlášený na kterémkoliv ze serverů v nějaké "federaci".
jiný způsob kromě XSS by byly nějaké speciální cookies - které by sice třeba byly vázané na nějakou speciální path, ale současně se posílaly jakékoliv doméně. toto je trochu úlet - málokdo ví, jak cookies fungujou - a ještě méně lidí si dovede představit, jak by to, o čem mluvím, mohlo umožnit "decentralizované palečkování" kdekoliv na webu, které by nahradilo to dnešní facebookové likeování. ale faktem je, že dnes nesmi browser (nějak přímočaře) prozradit druhému sajtu, že jste zalogování na prvním sajtu - a (neplánovaným?) efektem toho je, že se sajty vzdaly snahy vlastní loginy vůbec zavádět - a všichni jsou zalogovaní na Facebooku...
(omlouvám se všem "straight edge facebook haters" za tenle technologický úlet, ale já si to prostě potřeboval nějak srovnat v hlavě - chci ukázat, že lidi nepoužívají FB proto, že byli nějak vrozeně hloupí - a pouze my vyvolení osvícení nadlidé dokážeme nahlédnout, jaké je to zlo - ale používají ho proto, protože vymyslet plnohodnotnou a přitom decentralizovanou náhradu nebude úplně jednoduché... nahradit služby,které nabízí "uvnitř" sebe, jednoduché bude- ale překvapivě těžké bude nahradit to, co nabízí směrem ven, tzn. externí diskuze a externí likeování...)