ENKIE: to je opravdu zásadní nepochopení toho, jak funguje DNS systém :-) především je třeba otevřený - poskytuje informace všem - což tedy Facebook přesně není (uživatelům poskytuje informace dle přísných kritérií, ale sám je má k dispozici ve strojově čitelné podobě všechny).
kromě otevřenosti je DNS systém i slušně decentralizovaný - což Facebook také není.
Internet na úrovni IP není tak centralizovaný, jak si myslíš ... my jsme si jako firma např. zaplatili autonomní systém - a teď už nikomu není nic do toho, pomocí jaké technologie a s kým přesně se budeme propojovat (zvlášť pokud to bude také autonomní systém) spíše než slovem "chaos" bych to označil jako reálná technická, ekonomická a politická svoboda...
moje plánovaná federace serveru nebude mít "single point of failure" - stejně jako ho nemá DNS systém se svým systém root serverů, mimochodem. Ve skutečnosti DNS systém - se všem svými spekulanty, přeprodejci, spammery, apod. - přeci jen garantuje ve většině TLD (např. v .cz to funguje přijatelně) udržení vlastnictví domény i při změne webhostera, providera, apod. - a to za neustále klesající měsíční poplatek, který fakt nikoho nepoloží.
Facebook vytvořil absurdní pocit příslušnosti k nějaké elitní skupině - ve které je členství je ale současně "zdarma" a současně tam dříve nebo později bude mít účet většina populace planety, (takže není jasné, kde je ta "elitnost"). Můžeme kritizovat "staré struktury" s jejich toporným přístupem ke garanci osobní identity v realitě - jenže přes to všechno, většina "uživatelů reálného světa" požívá určité výhody plynoucí z dělby výkonné, zákonodárné a soudní moci - občanství vám na rozdíl od účtu na Facebooku nemůže nikdo bez soudu zrušit, apod.
Lze polemizovat, že vztah "platící zákazník" vs. "placený dodavatel" není ideální vztah, nevyplývá z něj rovnost - a pouze díky předpokladu konkurence na volném trhu (ta je někdy spíše zbožným přáním, než realitou, ale tak nějak v to jako zákazníci doufáme) jsou práva zákazníka tak nějak ochráněna (levice toto nebude vidět jako problém a bude naopak řešit spíš práva zaměstnanců... ale to je tady vcelku offtopic).
Podstatné je, že nikdo, kdo se Facebooku zastáváte, nejste ani OBČANEM Facebooku (nemáte žádná občanská práva - právo dozvědět se, co na vás Facebooku vlastně vadilo, právo se odvolat k nějakému nezávislému soudu, apod.) a nejste ani ZÁKAZNÍKEM Facebooku (nebyla to nikdy placená služba, takže to musíte brát tak, jak je vám to předkládáno, a nemůžete si stěžovat).
Víceméně - Facebook bych nejspíše přirovnal k informatickému ekvivalentu freeganství a dumpsteringu ("ber nebo nech ležet - ale nestěžuj si")