• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DRAGONFotografie z vesmíru a kosmonautiky +videa

    Astro Photography






    máte zajímavou fotografii či video z vesmíru? sem s nimi! Můžou být i vesmírná posunovadla a přibližovadla. Zkrátka všemožné i nemožné pro nás vesmírné nadšence :)

    Nějaký obecný pravidla:
    1) pište k fotkám popisky, co na nich je. Případně i link na další obrázky/povídání/etc. (u vesmirných objektů stačí katalogové číslo).
    2) pokud nevíte, co je na obrázku, nedá se nic dělat. Pokud víte, co je na obrázku v něčím nepopsaném obrázku, neváhejte okomentovat.
    3) pokud možno omezte chat na diskuzi kolem fotografií.
    4) kupte si pořádnou konektivitu, tady se to bude hemžit velkoformátem (čím víc, tím líp! ;-)
    5) užijte si to
    rozbalit záhlaví
    LAKSYMO
    LAKSYMO --- ---
    DILDOO007:
    TANTRAMAN: si ho dali vychladit .))
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    NYIBELUNGER: zeme kde dnes je jiz zitra.
    DILDOO007
    DILDOO007 --- ---
    NYIBELUNGER: Ruská výroba space drinků na akce
    NYIBELUNGER
    NYIBELUNGER --- ---

    "Light beer reached the height of 20 180 m, the dark one – 21 570 m!"
    Rusáci posílají do stratosféry české pivo, tsou mi věci:)
    Beer Flies To Space! - English Russia
    http://englishrussia.com/2012/07/17/beer-flies-to-space/
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    NYIBELUNGER
    NYIBELUNGER --- ---
    nečetl jsem to celé, ale tuším, že by to mělo obsahovat odpovědi na vaše otázky
    http://www-robotics.jpl.nasa.gov/publications/Reg_Willson/JOE000493.pdf
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    THERIDANE: staci napsat "nevim" :)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    DRAGON: mohli použít nějakej přísně tajnej utrejch :-) určitě jim tam Carl Zeiss nemontuje klasickou optiku jako do Canona, určitě to bude ošetřený trochu líp, než tuctový tele za 60 tisíc

    a nejspíš ten objektiv nebude čumět celou dobu ven, bude koukat přes plexisklo, který se otevře jen na nezbytně nutnou dobu expozice

    no a plán C je mexičan (za minimální mzdu a bez zdravotního pojištění) se smetáčkem
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    Před rokem jsem na jedné konferenci slyšel příspěvek chlapíka z NASA, pracuje na vývoji elektrostatického systému pro odstraňování prachu (Měsíc, Mars). V podstatě jde o pokrytí povrchu (panelu, průzoru...) systémem elektrod, na které se přivádí poměrně vysoké střídavé napětí. Když se to načasuje s různou fází do různých elektrod, vytvoří to na povrchu toho materiálu "vlnu", která ten prach vezme s sebou. Elektrody můžou být i průhledné (v nějakém rozsahu).

    Jak jsou s tím daleko, nevím.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    THERIDANE: v tom pripade to asi nepouzili, takze stale plati to, ze mne zajima, cim to maji osetrene, fakt by me to zajimalo, sakris ;)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    DRAGON: no však píšu, "až bude existovat v potřebné kvalitě" :-) co máme teď na trhu je bída a neštovice, ale experimentální materiály dělají zázraky... někdo do toho musí narvat lopatku nanotrubek :D
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    THERIDANE: a copak on funguje nejakej opravdu funkcni antistaticka smes, ktera odpuzuje prach? Navic na Marsu? Nedavno sem hledal a nic takovyho, co opravdu funguje, sem nenasel. Jen nejaky produkty, ale ty po sobe stejne zanechavaj smouhy, coz je mozna jeste horsi nez mit na objektivu prach.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    V tomhle směru vidím budoucnost spíš v (nano-) materiálovým inženýrství než v mechanických prostředcích - stěrače sklo, který je zaprášený pískem, poškrábou, totéž hadřík. Vibrátor (kromě váhy a spotřeby navíc) zase během čištění zamoří mechanický senzory (IMU, akcelerometry) šumem. Nalakovat čočky a FV panely ekvivalentem superhydrofobního materiálu pro suchej prach (až bude existovat v potřebné kvalitě) by to mohlo řešit s prakticky nulovou hmotnostní i energetickou cenou.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    VIRGO: chápu, mně spíš právě zajímají takovéto detaily, celku rozumím jen povrchově. Mám pocit, ze vibrační filtr by byl asi nejefektivnější, ale tipuju že to bude něco méně náročného jak na stavbu, tak na odběr energie, třeba nějaký stěračíček :D nebo hadřík na nějakém držáku, nemusí se potýkat s blátem, páč tam "není" voda, takže jde fakt čistě o sejmutí prachu.
    První věc, co mě napadlo, co když jim padne prach na fotovoltaiku, to by bylo hodně v háji, doufám, že ten "stěračíček" má svůj záložní energetickej okruh :))

    Jinak zeptej se určitě, to by bylo super, kdyby odpověděli :)
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    DRAGON: pane, me ta relativni "blbost" fakt zaujala..:)
    Udrzuju sporadickou komunikaci s MSL tymem (muj posledni mail uz zustal
    bez odpovedi, neni se cemu divit, atmosfera houstne..:D) Tym MSL a udrzba
    Opportunity jsou nejen kolegove, ale i pratele. Nastinim tvuj dotaz, ale bohuzel
    nemuzu slibit odpoved...zkusim to :)
    Osobne to tipuju na mechanickou krytku cocky, radiove ovladanou ze Zeme
    a aplikovanou pri kazdem prostoji, nerkuli uz vubec v dobe zimni hibernace.
    Tahle ""malickost"" muze byt velky problem a neverim, ze ji nemaj vyresenou..
    [ale to uz bohapuste upoustim uzdu fantazii] Tohle me nikdy nenapadlo, o to
    vic mi ten brouk prolejza sedou kuru.. Dam vedet, pokud daji vedet... :D
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    DRAGON: zjavne s tym problem nie je a ak by bol, tak mi pripada vcelku rozumne riesenie stylom ako maju spraveny napr na F1 monopostoch.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    nebo rozvibrovat :))
    SLAPPY
    SLAPPY --- ---
    štěteček nebo dust devil...
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    TOXICMAN: to jim bude dlouho trvat, než natlačej dostatek plynu na očištění nějakou tryskou:)
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    DRAGON: chtelo by to jako jeden z nastroju na te viceucelove ruce i stetecek na prach :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam