• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DRAGONFotografie z vesmíru a kosmonautiky +videa
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    VIRGO: Vždycky mě fascinovalo to spočítané zhoupnutí tam a zpět celé té dvaapůltisícitunové sestavy po zážehu SSME :)
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    VIRGO: a ještě dvě vzpomínkové...


    VIRGO
    VIRGO --- ---
    Mlhovina Bumerang (zatím nejchladnější pozorované místo ve vesmíru) snímaná soustavou radiodetektorů ALMA.

    VIRGO
    VIRGO --- ---
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    Saturn a Mimas
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---


    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Byly panoramata?

    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    GREGI: lepší video jsem nenašel, ale nějak takhle :-) škoda, že tam chybí ten rozjezd, tam by té mlhy bylo tak 10x tolik
    GREGI
    GREGI --- ---
    THERIDANE: hehe za cisternou s kyslikem sem fakt nikdy nejel:D
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    GREGI: Můj tip je, že je to přepadovej ventil těch kryo nádrží... když stroj cukne nebo se nakloní a kapalina se dotkne suchých a teplých stěn baňky, tak se ohřeje a přebytek tlaku musí ven. Jako když jedeš za cisternou s kyslíkem :-) v každé zatáčce mlha.
    GREGI
    GREGI --- ---
    jinak ten coud co z toho obcas de to je co? ma to i kominek... nejaky prebytecny spaliny?
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    ARCHIMEDES: Ona asi není jiná možnost - izolace těch nádrží by jim při prvních pokusech o vzlet dlouho nevydržela. Při přistání (na rovině) je vidět, jak na to pálí :)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    GREGI: Líbí se mi, že už u tohohle prcka mají takový decentní deflektor spalin na startovací rampě :)
    GREGI
    GREGI --- ---
    Project Morpheus Free Flight 8
    https://www.youtube.com/watch?v=tdrSYP2gSbg
    SVANC
    SVANC --- ---
    VIRGO: Perspektivu chápu, ale při průměru zrcadla 2,5 m a dané světelnosti bude ten kvádr cca 3 x 3 x 5 m, tzn. 45 m3, ve zlatě tedy hodně přibližně 45 miliard dolarů a to je fakt nesmysl.
    To info o zlatém kvádru tipuju na špatný překlad z angličtiny.
    Jinak hodně informací je tady:
    http://www.sdss.org/education/kron_ARCS.pdf
    Gunn et al., 2.5 m Telescope of SDSS
    http://iopscience.iop.org/1538-3881/131/4/2332/fulltext/204913.text.html
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    SVANC: ona trochu mate ta perspektiva fotky. Jde o relativne male zarizeni.
    Je mozne, ze jsem nechtic zamenil obe hodnoty, zjistim to, ale bohuzel ted tuhle tematiku resim
    z mnoha zdroju najednou, potrva mi to dohledat, ale pouze jsem prodal jak jsem nakoupil. :)
    /ale zkouknu to
    SVANC
    SVANC --- ---
    VIRGO: S tím zlatým kvádrem se mi to moc nezdá. Kubický metr zlata stojí zhruba 1 miliardu dolarů. Při pohledu na rozměry dalekohledu mi to vychází na vyšší cenu, než je aktuální rozpočet na James Webb Teleskop a to imho není možný.
    Spíš bych věřil tomu, že cena dalekohledu byla vyšší než zlata stejné hmotnosti.
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    2,5 metrový teleskop na observatoři Apache Point v Novém Mexiku, který provádí pravidelnou detailní prohlídku oblohy Sloan Digital Sky Survey.
    Šlo o technicky tak náročné řešení na výrobu, že ve finále stojí tento teleskop víc, než kvádr identických rozměrů z ryzího zlata...

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam