• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    WOLFGAR
    WOLFGAR --- ---
    POZITRON: Tak to bylo spis na ty pletouci se odborniky. Ti co se opravdu na ADHD nespecialisuji se ze zkusenosti lidi kolem me proste pletou pomerne casto, zvlast pokud oni sami nejsou ND. Firmy typu Adicare apod. nebo ti kdo poradaji ten extremne predrazeny dvoutydenni kemp jsou v tomhle duveryhodne z podstaty veci pak jeste mnohem mene protoze jim v podstate jde jen o financni zajem a nic vic. Absolutne nejlepsi zkusenosti mam jak ja tak i hodne lidi kolem me z odborniku co se na to specializuji protoze oni sami jsou ND. Ale neni jich moc a maji vetsinou obrovsky pretlak pacientu.

    KROPUCHA: No... pisemne testy a jejich kvalita a spolehlivost jsou dost sporne. Jedny z tech nejlepsich si muzes udelat zadarmo online a i tak je to max nejake voditko a ne hotova diagnoza. Na diagnoza se dela prave pri sezenich s psychiatrem, idealne specialistou na ADHD nebo alespon ND. U mene obvious pripadu to muze byt nekolik sezeni. Me doktor rekl, ze to je vetsinou nekolik sezeni nez se zacne resit nejaka medikace. Akorat ze u me mi po 30ti minutovem rozhovoru uz psal recepty :D Ale ja jsem exponat zralej na otisknuti do ucebnice, co si pamatuju tak ten speedrunning diagnozy probehl asi takhle. "Tak zacneme treba skolou." "No mam sedm nedokoncenych vejsek..." "... aha. No ja myslel spis zakladku. Tam se vam darilo dobre?" "No celkem jo tam jsem mel akorat poznamky a dutky reditele." "... aha... proc?" "No... tak treba v devitce jsem vydlabal jsem kruzitkem tricet centimetru hlubokou diru do zdi." "...aha..." "Ale bylo to jen behem hodin cestiny protoze me cestinarka nenechala si cist nebo kreslit." "... aha." :DDD

    PREKOTKA: Pamatuji si minulost, maji plany do bunoucnosti, ktere casto vychazeji misto aby resili jak fungovat dalsi den/tyden. Pokusy o rozhovor jsou bud extremne nudne pro me nebo extremne matouci, obvykly dialog se omezuje jen na nekolik vet tykajicich se aktualni situace. Dokazi operovat s casem zpusobem ktery je pro me mysticky a nepochopitelny. Z jejich popisu to zni jako ze jejich dny maji tak trikrat vice hodin nez ty moje. Jejich mysleni pro me nedava zadny smysl, ale jsou funkcni, efektivni a zaroven celkem nudni a povrchni.

    Z meho pohledu kazdy NT nemusi byt nutne normies, i v subkulturach a skupinach kde je hodne nadmerecne zastoupeni ND se najdou nejaci ti NT kteri tam vetsinou byli zatazeni kamarady, partnery nahodne tam zabloudili apod. a po nejake dobe se aklimatizovali. Casto to jsou taky lidi kteri jsou NT ale do vetsinove spolecnosti nezapadaji z nejakeho jineho duvodu. S tema uz se da bavit mnohem lepe i kdyz nejake nepochopeni a konflikty jsou vetsinou nevyhnutelne. Pokud jsou empaticti a maji pochopeni tak jsou casto skvelymi partnery pro ND protoze jim supluji tu chybejici cast funkcnosti v beznem zivote a za to ziskaji vztah ve kterem se nenudi :D
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    PREKOTKA: no já bych je popsala jako poměrně otravný individua:--)))
    PREKOTKA
    PREKOTKA --- ---
    WOLFGAR: jak bys popsal normies?
    DOUCE
    DOUCE --- ---
    V tom Berouně dělají nejprve EEG a MR, aby se vyloučily případné takhle zjistitelné fyziologické příčiny příznaků + proběhne ve stejný den ten indikační pohovor s psychiatrem. Hradí se až případný pobyt - nadstandardní ubytování (cca 2.000,- / noc), ostatní věci jsou na pojišťovnu. Součástí pobytu (s tím přímou zkušenost nemám) má být nejen diagnostika (v rámci ní se řeší i spánková laboratoř, pohybové vzorce a podobně), ale třeba i nácvik nějakých režimových a kompenzačních opatření. Moje lékařka o tom mluvila pochvalně (propojená s tím byznysem nijak není, jen co má info od pacientů). Nicméně po tom indikačním pohovoru mi lékař řekl, že je podle něj ten program vhodný zejména pro pacienty, u který je přítomnost ADHD možná, ale ne úplně zjevná. Že pokud to u někoho na 99% procent vidí už během toho dvouhodinového pohovoru, tak mu těch 12 dnů pak přijde zbytečných.
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    RANDOM_NIGHT: Tak ony dost casto maskuju aj na diagnostike a nebodaj mat k tomu este pas alebo iny bonus, tak to fakt nemusi kazdy z "odbornikov" poznat. Nehovoriac o tom, ze sa najde kopu takych, ktory na to u dospelych stale este neveri. A u zien uz duplom.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    KROPUCHA: To je úplně jedno, tak jim řekneš, že si nic nepamatuješ. Maximálně ti k diagnóze přidají nějakou poststresovou poruchu (která ve skutečnosti může mít dost podobné projevy, takže se tomu nebraň).
    KROPUCHA
    KROPUCHA --- ---
    Prosím vás, kdo už jste prošli diagnostikou ve dvou sezeních - co to obnáší? Jsem z toho nějak nervózní. Jestli se mě budou ptát na dětství, jsem ztracená. Vůbec nic si nepamatuju :)
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    WOLFGAR: nevidím žádný zásadní rozpor mezi tím, co jsem napsala já a tím, co jsi napsal ty. a vzhledem k tomu, že už nějakých asi 24 let tvoří většinu mé sociální bubliny Mensa, tam neurotypických lidí také moc nemám. :)
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    PEJR: Jenže na to se tam třeba u žen s ADHD s největší pravděpodobností nepřijde, protože nebudou ve svém prostředí, tudíž budou maskovat.
    WOLFGAR
    WOLFGAR --- ---
    POZITRON: No ono se totiz pak casto ukaze, ze se odbornici vazne pletli. Prijde mi ze co se tyce nejake neurodivergence tak realna cisla muzou byt klidne az kolem 20% populace, ale velka cast z toho je jeste na urovni kdy s tim dokazou nejak normalne existovat a bud to neresi vubec nebo to zacnou resit az kdyz se se starim priznaky zhorsi. A to jeste na zaklade toho jak je pro neurodivergenty typicke, ze se shlukuji mezi sebou a vyhybaji normies tak pokud jsi uvnitr tak ti prijde, ze to cislo musi byt jeste o dost vetsi. Treba z meho pohledu vlastne v mem svete je neurodivergentu tak 80% protoze nemam absolutne zadny duvod udrzovat s normies jakekoli kontakty narozdil od lidi kteri musi v ramci prace/rodiny atd.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    Ve výsledku se pak může stát, že se třeba odborně řeší neexistující problém a naopak existující problém se neřeší, protože zůstal neodhalen, respektive neakceptován.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    PEJR: někteří lidé, kteří se našli v příznacích ADHD a jsou přesvědčeni, že ADHD mají, i když je zatím žádný odborník neviděl, jsou často vyloženě agresivní, když jim jenom naznačíš, že by se za projevy dle nich ADHD mohlo skrývat třeba i něco jiného. dokonce někteří tito lidé, když pak navštíví třeba dva odborníky, kteří jim shodně sdělí, že se nejedná o ADHD, tak mají jasno, že odborníci se pletou a navštěvují další a další, dokud se nedočkají té "správné" diagnózy.
    TMA
    TMA --- ---
    MAR_TINA: Ta dědičná komponenta je silná, takže kastrace nebo jiný Endlösung der ADHDfrage fungovat bude. Ale pokud se ptáš na medicínské řešení, které není tak odporné, tak se obávám, že ho zatím medicína prostě nemá.

    PEJR: Moderní medicína se snaží maximalizovat zisk a publikační impakt. Pokud je pro tyto cíle výhodnější řešit příčiny než symptomy, tak to bude dělat.

    Dneska mám cynismus level 3, jak to tak po sobě čtu.
    PEJR
    PEJR --- ---
    MAR_TINA: Vsak o to jde, ne? Resit jestli ses skutece adhd nebo do nejaky miry false positive z drog, spankovy deprivace a jinejch patologickejch jevu..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PEJR: a příčinu ADHD vyléčíš jak?
    PEJR
    PEJR --- ---
    MAR_TINA: Nesnazi se moderni medicina rwsit spis priciny nez symptomy?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PEJR: a nepotřebují spíš lidi řešit, jak fungují v prostředí rodina, práce, škola, než v chráněné dílně?
    FND
    FND --- ---
    PEJR: ja bych to treba chapal, kdyby tam sel clovek uz dopredu s podezrenim na kombinaci ad(d)h a treba schizofrenii nebo tak neco.

    Clovek co by chtel jen nejaky stimulanty by se stejne , si myslim, poohlednul asi jinde.

    Celkove to vyjde na 25200. Ale urcite to bude mit svoji cilovku a nic proti tomu. Ale s moji “kombinaci” je pro me 12 dni nekde zavreny jen tezko predstavitelnych.
    PEJR
    PEJR --- ---
    MAR_TINA: Dovedu si predstavit, ze po 12 dnech jejich rezimu budou schopny odfiltrovat do jaky miry jsou obtize zpusobeny zivotnim stylem. Pripadne se da zjistit do jaky miry clovek motivovanej s tim pracovat, a nebo chce jen recept na stimulanty.
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    Treba se snazi tu dg udelat poradne? ADHD symptomy nemusi mit vzdy jako pricinu jen ADHD.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam