• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
    Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

    ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

    Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
    Příznaky (symptomy) [anglicky]
    Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
    Wikipedie [česky]
    Wikipedie [anglicky]


    http://www.nepozornidospeli.cz/

    Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
    rozbalit záhlaví
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Ja som zas vcera rano nasla v supliku makeup o ktorom neviem, ze som ho kupila (neni skryty, proste i ked ten suplik otvaram porad, tak som si ho nevsimla) a tak ma to rozrusilo, ze som si na tvar nastriekala namiesto pletovej vody objemovy sprej na vlasy, co stal vedla. A nebol cas to sundat. Ak nebudem mat jebaky z tohto, tak uz z nicoho ineho.
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    DR_NIKITA: Ja ich potrebujem mat nejak "gulate", alebo ich mat spojene s niecim. Ako napr., ze sestra je mesiac a den po mojich meninach, ex bol den pred nou a tak. To si ten datum doratam, alebo je aspon vacsia sanca, ze si ho vsimnem. :)

    Celkovo zda sa fungujem hlavne na prepojenie veci medzi sebou, jak sa ta hlava nikdy nezastavi na 1 myslienke.
    OCTOPUSS
    OCTOPUSS --- ---
    DR_NIKITA: Ještě že nesnáším svoji matku, a snažím se s ní nebavit :D
    DR_NIKITA
    DR_NIKITA --- ---
    SHARKIE: Mam to stejne, zjistila jsem, ze jakmile to jde nad 10. tak nemam sanci. Jednociferny narozky si pamatuju. Pritom na hesla, telefonni cisla jsem fakt machr! Je to zahada..
    PAKOBYLKA_
    PAKOBYLKA_ --- ---
    Ja jsem si dneska naplno uvedomila, ze nerozumim sarkasmu. Vnimam, ze se neco deje, ale nevim, jestli je to pasivni agrese, sarkasmus, vazne mineno… lidi se totiz nesmeji, jsou vazni a je to jako kdyby cloveka chteli ranit. A mam nauceny nejaky socialni veci, rozeznam co rikat a kdy (vetsinou teda), ale tohle je uplne mimo me.
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    DR_NIKITA: Ja pravidelne zabudala na narodeniny naj kamaratky (a to bola pre mna viac jak rodina).

    Niekedy som na to prisla este v danom mesiaci, inokedy az ked mi davala na Vianoce darcek k mojim narodkam. Holka to nastastie chapala. Vedela, ze to nemyslim zle a vzdy sme sa tomu nakoniec zasmiali. Ehm, vlastne dodnes neviem, ktory presne mesiac to bol naozaj.

    Rodicia to same. Nejak som sa horkotazko naucila aspon mesiace, ale rok proste netusim. Nie som schopna udrzat v hlave datumy. Alebo si nevsimnem, kolkateho je, ked uz nahodou nejaky hezky datum vynimocne viem.
    TILIO
    TILIO --- ---
    DR_NIKITA: Nevyzadana rada - posli karticku s pranim (postou) a kdyz dorazi pozde a/nebo na ni bude blby razitko, vzdycky se muzes vymlouvat ze CP je banda blbcu a karticku nejak zasantrocili 😆
    (Jasne, chapu, ne kazdej na tohle "skoci")
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    DR_NIKITA: Není to asi porovnatelný, děti mám malinký (1 a 2 třída ZŠ) a nejsem na tohle citlivý. Ale kluci mi dělají radosti úplně jinými věcmi, než jestli trefí moje narozeniny.

    Já bych to teda na místě Tvé maminky do toho telefonu řekl - "hej, mám narozky dneska" ☺️ Ale to jsem zase já, no ☺️

    Užijte si tu ofiko oslavu btw 👍
    DR_NIKITA
    DR_NIKITA --- ---
    LAUNCHER: Ofiko oslava bude az za dva tydny, jde o to, ze jsem ji nepoprala v den narozenin. A to jsem s ni mluvila po telefonu 2x.. Kazdopadne diky za povzbuzeni!
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    DR_NIKITA: Oslavit to jindy a o to hezceji? Už se tím netrap, máš to pryč, zarid krásnou napravu. Měj se ráda 👍
    DR_NIKITA
    DR_NIKITA --- ---
    SPIKE411: No, mě bohužel nezachránila ani upomínka v kalendáři..achjo
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    DR_NIKITA: Já jak na tyhle věci nemám upomínku v mobilu, tak nemám šanci..
    Můžu na to myslet klidně tejden před tím každej den…
    DR_NIKITA
    DR_NIKITA --- ---
    Achjo, jsou chvíle, kdy bych dala cokoliv za to být neurotypický jedinec.. Zapomněla jsem na šedesátiny svý mámy, tak moc jsem se snažila a myslela jsem na to, že na to nesmím zapomenout, až se stal úplnej opak.. fuck..
    VITEX
    VITEX --- ---
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    AXTHEB: potvrzuji.
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    AXTHEB: Mrknem na to.

    PAKOBYLKA_: No, bud nezaspim (nevypnem hlavu), alebo sa potom nezobudim. Plus to teraz este komplikuje chronicky zdravotny problem, takze to "pohodlne" sa tazko hlada.

    Inac s tym budenim som bojovala odjakziva. Som schopna v spanku vstat, fyzicky budik zlikvidovat alebo niekam zahrabat a tak sa sa vratit do postele a o nicom rano nevediet. Tiez som uz par krat nasla v google historii prikazov uprostred noci krasne "Cancel all alarms." Takze to rozne kombinujem a striedam. Teraz mi napr. absolutne nefunguje svetelny budik, takze ho na istu dobu uplne vynechavam. By som potrebovala mat cely den posunuty tak o 2-3 hodiny oproti normalu, lenze to sa robi dost tazko, ked su vsetci okolo nastaveny klasicky. Je to zlozite. :)
    PAKOBYLKA_
    PAKOBYLKA_ --- ---
    SHARKIE: A cilene to neumis? Staci malinko, zkus treba timer/budik na 5-10 minut a pustit nejaky zvuky lesa/more/deste. A jen lezet/sedet pohodlne. Nemusis zatim ani zavirat oci. Klidne neco na mackani do ruky (takovy ty balonky s piskem, masazni micek). A pak treba zkusit cilene uvolnit ramena/trapezy/ruce… jako odpocinek po cviceni. Mnohdy to pomuze.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SHARKIE: Zkus non sleep deep rest/jóga nidra. Není to krátkodobě tak účinné jako šlofík, ale má to zásadní výhody
    - nespíš, takže si odpočineš i když nejsi tak hotová, abys odpadla.
    - je to řízená záležitost, takže to má jasný začátek, průběh a konec
    - je to vlastně druh meditace, takže to má pozitivní výsledky, o když ti během toho hlava tisíckrát uteče řešit jiné věci
    - dlouhodobě to pomáhá rychleji usínat a rychleji se probouzet, což je k nezaplacení.
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    MART1NKA: Cez deň jedine keď vypne telo od únavy.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    PULNOC: A uznas, ze deti s adhd maju tej naloze viac?

    Inak v tomto auditku nam zaklady psychoterapie predstavovat nemusis. Je to trochu cpt obvious.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam