• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CHAIWALLATanec Smrti, Danse Macabre,Dance of Death, Dansa de la Mort, Totentanz ,Memento Mori, In Ictu Oculi, Nemini Parco


    DANSE MACABRE



    Fenomén tance smrti.Morové rány, které prošly Evropou, výrazně zredukovaly počet obyvatelstva, si vynutily nový způsob vypořádání s "krutou" a neúprosnou smrtí, která nebere ohledy na zásluhy, věk, bohatství ani urozenosti a bere každého, koho si zamane. Velmi často se toto téma objevuje ve výtvarném umění - zachovaly se celé cykly obrazů, rytin (Albrecht Dürer, Hans Holbein aj.), nástěnných maleb, soch a reliéfů znázorňujících kostlivce, který odvádí vojáka z bitevního pole, dítě z náruče matky, duchovního od vykonávání posvátného obřadu, manželku z objetí manželova. Diskuze zaměřená především na zobrazování tanců smrti ve výtvarném umění + diskuze okolo tohoto tématu.
    rozbalit záhlaví
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    AETHER: Ha ! Ten Merian z 1696 kopíruje Basilejský TS ! O tom jsem se předtím nikde nedočetl :)
    AETHER
    AETHER --- ---
    CHAIWALLA: nenasla jsem, ale jiny detail je tady
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    AETHER: našel jsem jeden detail tohohle TS, ale zajímalo by mě jestli někde není detail té "černé" smrti , třetí řádek druhá zprava...


    AETHER
    AETHER --- ---
    Jinak k tem novejsim - a pomerne znamym - urcite patri film Meet Joe Black, predloni me tema tance smrti prijemne prekvapilo v Knize hrbitova od Neila Gaimana (cela kapitola se primo jmenuje Danse Macabre, tedy v originale, nevim, zda i v ceskem prekladu).
    A tohle je zase uz klasika:
    YouTube - Silly Symphony - The Skeleton Dance - 1929
    http://www.youtube.com/watch?v=WN80Z2KZa-Y
    AETHER
    AETHER --- ---
    basilejsky tanec smrti
    ANGELFREE
    ANGELFREE --- ---
    není to úplně tanec, ale je to klasika a je tam smrtka :)

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Reprodukce dnes již neexistujícího TS z Lubecku (znicen behem naletu na Berlin v roce 1942) od Carla Julia Mildeho (1803-1875).

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Reprodukce Niklause Manuelse z konce 19.století je jedním z velice starých TS z Bernu (1515 - 1520)

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---

    "Death's Doings" od Dagleyho z roku 1827, na tomto TS lze pozorovat romantické prvky spojené s tímto obdobím.



    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Svérázný TS od Thomase Rowlandsona (1756-1827), datovaný do roku 1815

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Tentokrát britská imitace Holbeinova cyklu od Davida Deuchara z roku 1788
    Voják upraven dle potřeby na angličana :)

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Hollarova svébytná adaptace Holbeina z roku 1794

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Meyerův TS, nejpůvodnější rytina z roku 1650, toto vydání z roku 1751
    Smrt s bubnem za pasem, místo paliček má kosti...

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Rytina Michaela Rentze z roku 1753, jako jedna z prvních bez Holbeinova vlivu.

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Rytina Salomona van Rustinga (1650?-ca.1707) "Het schouw-toneel des doods" z Holandska.

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Basilejská freska - reprodukce Holbeina pravděpodobně z roku 1740, nalezená na hradebních zdech a dříve vydávaná za originál.

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Merianův Todtentanz vytištěn v roce 1696

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Další adaptace Holbeina tentokrát od Eberharda Kieserse z 1.pol. 17.století

    JEDI
    JEDI --- ---
    CHAIWALLA: no maj... clanek jsem cet, ale nevim, kde rek bych, ze kdyz si prectes prvni clanky na googlu pri zadani dead can dance, tak to najde..
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Imitace Holbeina od Arnauda Nicolaie z 1.pol. 16.století, hodně se odlišující od původního vzoru

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Holbeinův TS z roku 1538

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam