• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CHAIWALLATanec Smrti, Danse Macabre,Dance of Death, Dansa de la Mort, Totentanz ,Memento Mori, In Ictu Oculi, Nemini Parco


    DANSE MACABRE



    Fenomén tance smrti.Morové rány, které prošly Evropou, výrazně zredukovaly počet obyvatelstva, si vynutily nový způsob vypořádání s "krutou" a neúprosnou smrtí, která nebere ohledy na zásluhy, věk, bohatství ani urozenosti a bere každého, koho si zamane. Velmi často se toto téma objevuje ve výtvarném umění - zachovaly se celé cykly obrazů, rytin (Albrecht Dürer, Hans Holbein aj.), nástěnných maleb, soch a reliéfů znázorňujících kostlivce, který odvádí vojáka z bitevního pole, dítě z náruče matky, duchovního od vykonávání posvátného obřadu, manželku z objetí manželova. Diskuze zaměřená především na zobrazování tanců smrti ve výtvarném umění + diskuze okolo tohoto tématu.
    rozbalit záhlaví
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    RAEL:

    Ještě mě napadá že existuje vlastně i verze s textem pod rytinou a ta by mohla být klíčem záhady...


    RAEL
    RAEL --- ---
    Ty kuří nohy mě taky překvapily-myslela jsem, že jde spíš o nějaké alegorie neřestí-ta se zrcadlem je pýcha, ta s váhami je pokrytectví co se tváří jako spravedlnost a podobně... s tím ostatním o píšeš se to i slučuje...

    Díky.
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    RAEL: Jde o jednu (konkrétně 1.) desku Alfreda Rethela z jeho cyklu TS, s názvem "Another Dance of Death", který vydal v letech 1848-1849. Podle všeho byl Rethel kontrarevolucionář a celý cyklus je namířen proti evropskému revolučnímu hnutí. Z tohoto úhlu pohledu lze na této rytině předpokládat že obnažená ženština (souvislost s obrazem E.DeLacroix 1830?) nasazuje smrti revoluční čapku a podává jí meč aby popravila slepou spravedlnost.Zajímavé je že téměř všechny postavy mají místo nohou kuří drápy, potom zlomený kříž v levém dolním rohu, přítomnost koně, a taky úplně nerozumím tomu proč je smrti nastavováno zrcadlo. Omlouvám se za amaterský výklad, předpokládám že to odborná kunsthistorická literatura zpracovává lépe :) Našel jsem k němu z čerpatelných zdrojů pouze tenhle článek http://www.jstor.org/pss/3045831 a zbytek jsou dohady :)
    RAEL
    RAEL --- ---
    CHAIWALLA: Víte někdo o tomhle něco bližšího? Zajímalo by mě, co konkrétně to představuje, kdo/co jsou jednotlivé postavy ...
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Dante Alighieri - cyklus Peklo













    KATERINA
    KATERINA --- ---
    Der Tod und das Mädchen, Hans Baldung Grien, 1517

    ANGELFREE
    ANGELFREE --- ---
    ANGELFREE
    ANGELFREE --- ---
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    MAEDHROS: Se zpožděním :)

    Edmund Dulac Art Images
    http://dulac.artpassions.net/

    Edmund Dulac
    http://www.bpib.com/illustrat/dulac.htm
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    MAEDHROS
    MAEDHROS --- ---
    Ten Dulac JE... Nádherná série.
    (Je toho v tý galerii víc? Nebyl by odkaz...? :-))
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Fiorentino Rosso

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    Ale zpet k tematu :)

    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---
    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---






    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---


    Tahle se mi libi nejvic, jestlipak pan ilustrator nebyl nekdy v Praze :) ?






    CHAIWALLA
    CHAIWALLA --- ---




    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam