• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KROTITELArboristika - Kácení a prořezávání stromů
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    Panové (a dámy) nějaké zkušenosti s vyrobcem materialu Tree UP? Přemejšlim o jejich stupačkách...

    Stromolezecké stupačky TREE UP DR2A
    http://www.skyman.cz/Stromolezecke-stupacky-TREE-UP-DR2A-d18.htm
    Stromolezecké stupačky TREE UP DR3A
    http://www.skyman.cz/Stromolezecke-stupacky-TREE-UP-DR3A-d19.htm
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    obchod work safety má akci doprava zdarma. můžete si objednat třeba tkaničky do bot a přivezou vám je až domu:))

    vybavení pro výškové práce a arboristiku - www.worksafety.cz
    http://www.worksafety.cz/
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    SNUPAK: resim to sami akorat v uk :]]]
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    Chlapci můžete mi někdo poradit s pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu a újmu na zdraví?
    Čeká mě akce na kterou ho potřebuji.
    Díky.
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    DREDIK: Jasne, ze ma CE i EN. Jinak by se to lano mohlo pouzivat tak na pridelani houpacky pro deti...

    Jinak kdyz to ma CE tak to neni predpis na praci, to musi mit este EN.
    Treba jak byla vejs rec o osme, tak ta ma CE, ale nema EN. Muzes ji pouzit na jisteni na skalach, ale na praci ne.


    JOSEF_K: Lana na stromy maj víc opletu, takze by mely vydrzet víc treni.
    At uz o strom nebo o prusik.
    A maj lepsi ohebnost na uzlovani.

    Ale jelikoz sam mam taky klasiku statiku singace, tak me zajimalo jestli nekdo toho Timbra ma a jaka je zkusenost, rozdil.
    Oproti jinejm arbo lanum, treba od Teufelberger nebo Beal, je Timber od lanexu za hodne peknou cenu.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DREDIK: bez obav. Po stromech se sice snažím lézt chvíli, ale s ovocňáky mám co do činění už cca 20 let a ještě žádnej nechcip a ovoce je dobrý :)
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    ZUZKAOU:
    JOSEF_K: ne ze to poseres!!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: díky - to bylo rychlé, domluvila jsem se s Josefem_K
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DREDIK: JJ, s tím souhlasím. A celkem nepochybuju, že až slezu víc stromů, tak na tyhle techniky přejdu taky:).
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    JOSEF_K: Jak chapu tak mas zkusenosti hlavne s industrialnima viskovkama, u stromu je to trochu jinak tam je treba pohyb, balanc a pracovni pozicovani proste jenom nevi sis dolu s pilou v perfektnim zaveseni jak I ostatni urcite odsouhlasi tak kolikrat tlacis svoji vahu proti samo sobe a na vetsina stromu pracujes nad svim hlavnim ukotvenim pointa je v tom ze se tahat na strom s hrackarstvim je podle me uplne blbost a slanovaci brzda mi pride trochu over the top kdyz ti staci dat nad prusik ruku a jedes dolu nemluve o bolesti s pripravou setupu nez bych to nechal nazrat lanem tak sem na zemi...btw na stromech bys mel mit obe ruce volny porad jakmile ses v pracovni pozici
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Hledám někoho, kdo by na praze 15 snížil korunu třešni a prořezal višeň a u té přležitosti je postříkal proti plísním.

    [ OFFERING WORKNABÍZÍM PRÁCI: Hledám někoho na prořezání třešně / Praha 15 ]
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DREDIK: Já se stromama prakticky furt začínám a mám houby zkušenosti, vybavení mám spíš na klasický výškovky. A třeba brzda mi přijde v mnoha věcech praktičtější než osma (nehledě na to, že osma v čr není uznaná jako ochranný prostředek proti pádu). Hodně jednoduše se zamyká a pak můžeš na laně dělat všelijaký blbosti a nehrozí, že se z ničeho nic rozjedeš dolů. Minulej tejden jsem zrovna přidělával větráky na fasádu sedmipatrovýho baráku a byla to pohoda, ze střechy jsem se pěkně slanil, kam jsem potřeboval, zamknul se a pak už měl volný ruce na vrtačku, šrouby, lepidlo atd. A blokant na nohu jsem nikdy nezkoušel, ale ta kombinace ruční + hrudní mi zatím naprosto vyhovuje. Navíc k ručnímu je stoupací smyčka, do který si člověk stejně stoupne, takže při výstupu používám ruce i nohy. S prusíkama prakticky vůbec nemám zkušenosti.
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    DREDIK: Ted premejslim o pohodlnejsim sedaku, kolega si koupil treemotion a vipada fakt I pohodlne, akorat se mo vubec nelibi ten design a nejak prez to nemuzu jit...
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    JOSEF_K: Kdyz teda blokant tak jedine rucni a jeden na nohu, slanovaci brzdu nevim no, nevidim v tom zadnou potrebu ja sem zkoncil u prusiku a obcas vt s pulley, a blokant sem pouzil cca petkrat za svoji dvouletou karieru, ridim se pravidlem zustat co nejednodusi za kazdou cenu ja sem expert na zamotavani lan do vseho tak se radsi o takovyhle pomucky nejevim zajem, navic mi to pride trochu jako hrackarstvi
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DREDIK: Aha, já zase pro změnu nevím, jak se tomu nadává anglicky:)).
    Nahoru lezu pomocí blokantů, ručního:
    Ruční blokant SINGING ROCK LIFT PRAVÝ | Singingrockshop.cz
    http://www.singingrockshop.cz/rucni-blokant-singing-rock-lift-pravy-2

    a hrudního:
    Hrudní blokant SINGING ROCK CAM CLEAN | Singingrockshop.cz
    http://www.singingrockshop.cz/hrudni-blokant-singing-rock-cam-clean

    A dolů pak pomocí slaňovací brzdy:
    PETZL Stop - Slaňovací brzda - vybavení pro výškové práce a arboristiku - www.worksafety.cz
    http://www.worksafety.cz/...rH6Mj5170BEiQAcRUsi8bVLGVaF974SGlrk6ftVVNaQamVnX6oje1x7Bwv-k4aArqZ8P8HAQ

    Pracuje se s tím parádně, akorát je člověk limitovanej sílou lana. Moc tenký prokluzuje, silný tam nenacpeš.
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    JOSEF_K: Pockej jaka brzda jaky blokatory?? Na me musis anglicky ja vubec nevim jak se tomu cesky nadava...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DREDIK: JJ, tady taky jako tzv. "osobní ochranné prostředky proti pádu" můžeš používat jen certifikovaný věci a ke všemu jsou to jiný normy než třeba pro horolezecký vybavení, takže třeba osma není jako oop povolená. Ty silný lana vidím jako opodstatněný tehdy, když sundáváš velkej špalek a on přímo spadne do lana. To moje pracovní lano má testovanou pevnost v uzlu přes 20 kN, tzn. přes dvě tuny při statickým zatížení. Ale při pádu do toho lana vznikaj rázový síly jako kráva, takže klidně 15mm lano mi přijde ok, to má pevnost přes 60 kN. Ale na jištění sebe sama je to imho nesmysl (nehledě na to, že tak tlustý lano bych u svýho vybavení stejně nenarval do blokatů ani do brzdy).
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    JOSEF_K: Ja ted kupoval 11,5 mm lano na spalky. Tam spis jde o to ze musi bejt mereny na nejakou hmotnostni zatez, a to zabezpecuje CE znacka tady v UK je to legislativni standart povazoval bych to za minimalni ochranu, jinak vrele doporucuju New England ropes a teulfberger ale velkej rozdil mezi jinejma nevidim... A jeste dodam ne sel bych Uz do 13mm lan z ciste osobnich duvodu
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DREDIK: Já mám právě normální statický pracovní lano certifikovaný na práci ve výškách vč. veškeré dokumentace (deník lana, taková ta tabulka na pravidelný revize etc.), ale je to klasická metráž českýho výrobce bez ok na konci.
    Statické lano SINGING ROCK 11 mm R44 červené | Singingrockshop.cz
    http://www.singingrockshop.cz/staticke-lano-singing-rock-11-mm-r44-cervene-2

    A právě na shopech zaměřených na arboristiku vídám speciální arboristická lana. Jen mi není moc jasný, čím vším se liší a jestli to ospravedlňuje o hodně vyšší cenu. Chápu třeba silný lana 15mm průměr na zachycování špalků, ale u lana, na kterým visí lezec, mi nepřijde tak podstatný, jestli bylo vyrobený proto, aby visel na stromě s pilou nebo na baráku a myl okna. U některejch arboristickejch lan jsem viděl fintu, že oplet je nějak zapletenej do jádra, takže i kdyby se oplet porušil, tak se zbytek opletu nesesune, ale není to zdaleka u všech.
    DREDIK
    DREDIK --- ---
    Aby rec nestala tak nahodim jednoho zamyslenyho kolegu anglicana z patka

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam