• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    KAERO: dik :) tusil jsem to, viva la linux :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    MACKIEE: adresar .kde je taky v pohode, pokud pri obnove neprejdes na znacne novejsi verzi KDE. A to nejspis taky pojede. Zalohuj si to taky, a pokud by byly problemy, tak si dycky muzes obnovit jen ty nejdulezitejsi konfiguraky kde.
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    NELDOR: DELVIT: No mate samozrejme pravdu, hodlam to rozhodne udelat, jen jak bude prilezitost! Ted mam pocitace dva, jeden linux (notebook na kterem pracuji) a stolni s winXP, kdyz neco potrebuji ve win (photoshop). Bohuzel si nemohu dovolit nemit win :(
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    MACKIEE: Treba na jiny komp, na jiny disk, nebo do nejake virtualni masiny treba ;-). Ale pokud mas v ten zalohovaci proces duveru, nebo ti na tom systemu az tak nezalezi, tak klidne i cvicne smaz cely system a zkus to obnovit ;-).
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MACKIEE: myslim, ze to co Neldor napsal je to nejdulezitejsi v celem zalohovacim procesu a cast na kterou se casto zapomina .].

    Zkus treba mit 2 disky z nichz jeden muzes vzdy smazat a vyzkouset si to ;).
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    NELDOR: Myslis, neco jako, ze bych si cvicne smazal cely system a zkusil to znovu? :)))

    No mam v planu zkusit dat linux i na jiny pocitac a zjistit, kolik casu usetrim, kdyz budu mit nastaveni programu apod.
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    MACKIEE: Btw, vzdycky kdyz zavadis novy zalohovaci proces, je dobre vyzkouset si i obnovu, abys vedel, ze mas zazalohovane vsechno a vis, co s tim mas delat ;-)
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    GILHAD: NELDOR: Skvely, dpkg --get-selections > zalozni_soubor.txt funguje. Zazalohoval jsem si to i s instrukcemi ;) Diky!
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    GILHAD: Na Debianu a timpadem asi i Ubuntu a jinych odvozeninach se to tusim da delat pomoci "dpkg --get-selections > zalozni_soubor.txt", soubor zalozni_soubor.txt se pak zazalohuje, a pri obnove resp. re/installci se pak ten soubor obnovi na novy/reinstalovany system a pusti se "dpkg --set-selections < zalozni_soubor.txt" a pak "apt-get dselect-upgrade"
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    ERRTU: jasne, vpohode, ale stejne dobry to tu mit, treba se to bude priste hodit nekomu dalsimu :-)
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    MR_DAN: sazmorejme u tech MAC adres budou dvojtecky misto tecek, ale to uz jen detail...
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    MR_DAN: uz jsem se po(o)pravil :)
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    ERRTU: no nene :-) je to o filtrovani podle MAC adres
    v dhcpd.conf bude nejaka sekce
    pool {
    range 192.168.1.1 192.168.1.50;
    allow members of "povoleny";
    }
    kde si nastavis rozsah pridelovanejch IP a povolis jen pro cleny class povleny, coz bude neco jako:

    class "povoleny" {
    match pick-first-value (option dhcp-client-identifier, hardware);
    }

    subclass "povoleny" 1:8:0:2b:4c:39:ad;
    subclass "povoleny" 00.11.22.33.44.55;
    subclass "povoleny" aa.bb.cc.dd.ee.ff;
    subclass "povoleny" 01.23.45.67.89.ab;

    tohle je vsechno vycteny z man dhcpd.conf a nejsem si jistej, ze to takhle presne bude fungovat (nikdy jsem to nedelal)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    MR_DAN: .... tak sem se na poprve kouknul blbe, to bude ono... diq:)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    MACKIE: Samozrejme, ze da - system musi vedet, co ma nainstalovanycho, aby mohl updatovat a resit zavislosti a tak. (teda aspon to co mas z oficialniho repozitare). Aby to vedel, musi to mit nekde ulozene. Co je ulozene, to jde zalohovat. Jak to ma tvoje distribuce nevim, v gentoo je /var/lib/portage/world soubor, ktery obsahuje, co vsechno sis naporoucel, zavislosti k tomu se doresi uz samy prez portage (balickovaci system). kdyz das "emerge -Du world" tak projde, co tam je a dotaha nove verze vseho vcetne knihoven, zavislosti a potrebnych programu.

    Pokud mas jinou distribuci (debian, redhat, suse... ), tak rekni jakou a snad ti nekdo poradi, kde to je v ni.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    hoj, tak nevim jestli jsem blbej nebo co ale nedari se mi dohledat zda jde a pripadne jak donutit dhcpd aby prideloval ipcka pouze mac adresam z urciteho seznamu... nezkousel si s tim nekdo hrat?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    OGLOKOOG:
    za prve - kdes vzal informaci, ze restartovani (jeste k tomu opakovane) pocitace s linuxem vyresi nejaky problem?
    za druhe - zkousels "couldn't connect to wicd's d-bus interface" dat do googlu?
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    JTP: Jestli tomu dobre rozumim, tak jde o to, ze slozka ~/home/.kde neni moc obnovitelne, ale ty ostatni ano?

    GILHAD: To se necha taky nekde zalohovat?

    STEFAN: Aha, diky! To dava smysl, pod rootem mi funguje. Ale ten wicd mi vyresil vsechny problemy behem 10-ti vterin ;)

    P.S. Vsem diky za rady!
    JTP
    JTP --- ---
    wicd na OpenSUSE mi na iBooku fungoval bez problémů, ale už si moc nepamatuju, jak je potřeba ho spustit, protože iBook bohužel odešel do věčných lovišť a na MacBooka jsem dal Greenie. Zkus trochu potrápit google, jestli z něj něco nevypadne...
    Mmch, Greenie je docela povedená slovenská předělávka Ubuntu, která v sobě má hned po instalaci i chromium, wine, podporu multimedií a tak podobně.
    www.greenie.sk
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    MACKIEE: wpasupplicant je potřeba spouštět jako root, já ho používám k naprosté spokojenosti ;-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam